26 kwietnia rozpocznie się Studencki Festiwal Nauki na Uniwersytecie Śląskim, który potrwa do 29 kwietnia. W tym czasie w Katowicach zorganizowany zostanie Jarmark Wiedzy, a w pięciu miastach związanych z UŚ odbywać się będą ciekawe wykłady, warsztaty, dyskusje. Poza tym uczelnia udostępni swoje biblioteki i laboratoria wszystkim zainteresowanym.
Szóstą edycję festiwalu początkowo zaplanowano na 12-15 kwietnia. Termin zmieniono jednak ze względu na żałobę narodową, którą ogłoszono po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem - zginęli w niej wszyscy pasażerowie delegacji, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria.
Wśród wykładów i warsztatów, które odbywać się będą w Katowicach, Sosnowcu, Rybniku, Cieszynie i Chorzowie, znajdją się między innymi pokazy robotyki, warsztaty z fotografii otworkowej i z analizy snu, wykłady o samurajach i sztucznych narządach, a także dyskusje o organizmach genetycznie modyfikowanych i o interakcji człowieka z komputerem.
W tym roku myślą przewodnią Studenckiego Festiwalu Nauki będzie wdrażanie innowacyjnych technologii. "To, co dzieje się w zamkniętych laboratoriach, salach seminaryjnych, aulach i gabinetach doświadczalnych, znajduje szerokie zastosowanie w gospodarce. Festiwal Nauki jest doskonałą okazją do zaprezentowania tej nauki, która służy ogólnemu rozwojowi otaczającego nas świata" - uważają organizatorzy z Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Śląskiego oraz Działu Informacji i Promocji uczelni.
W czasie Jarmarku Wiedzy - na ulicy Bankowej w Katowicach - powstanie miasteczko namiotowe, w którym studenci będą prezentować wyniki swoich badań. Podczas tego wydarzenia odbędą się badania emisji głosu, rekonstrukcja obrony Katowic z czasów II wojny światowej, prezentacja buntu hipisów i słowiańskiej wioski, a także pokaz eksperymentów fizycznych.
Z kolei głównym tematem Dni Socjologii będzie "socjologia wizualna". Program ma nawiązywać do tego, co w tej dziedzinie nauki jest widoczne, utrwalone i zapisane za pomocą fotografii, filmu czy obrazu. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.knsus.us.edu.pl
Podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu Nauki UŚ odwiedziło 25 tys. osób. Goście zwiedzali uczelnię, uczestniczyli w badaniach, a także oglądali pokaz tańców średniowiecznych i zwiedzali staropolską wioskę.
Organizatorzy mówią, że ich Festiwal jest jedyną w regionie imprezą popularnonaukową, integrującą środowisko akademickie ze światem biznesu. Poprzez takie inicjatywy Uniwersytet Śląski chce także zaprezentować swoją ofertę naukową i zachęcić do studiowania w murach uczelni.
Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie: http://www.festiwalnauki.us.edu.pl/ LT
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |