Moderna na skrzynkach elektrycznych w Katowicach - KATOWICE - TAURON - STREET-ART - SKRZYNKA ELEKTRYCZNA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Moderna na skrzynkach elektrycznych w Katowicach
drukuj stronę
poleć znajomemu

Moderna na skrzynkach elektrycznych w Katowicach

Moderna na skrzynkach elektrycznych w Katowicach
fot. Kacper Mutke

Artysta Kacper Mutke pomaluje wybrane skrzynki elektryczne w Śródmieściu Katowic. To wspólne działanie Miasta Katowice i TAURONA, zwracające uwagę na problem dewastacji w przestrzeni publicznej i promujące architekturę modernistyczną. 

Nielegalne graffiti przeszkadza mieszkańcom Katowic. Jest jednym z najczęściej zgłaszanych problemów na platformie Naprawmyto.pl, którą miasto uruchomiło w kwietniu 2018 roku. Na blisko 13,5 tysiąca tzw. alertów, ponad 590 dotyczyło do tej pory pseudo graffiti. Ponad 240 z nich zostało już za pośrednictwem platformy “naprawionych”, a ponad sto jest „w trakcie naprawy”.

Usuwanie szpecących napisów i rysunków dużo kosztuje i często jest syzyfową pracą. Dewastowane są nie tylko ściany, ale też różnego rodzaju infrastruktura, w tym energetyczna. Żeby zwrócić uwagę na problem, Miasto Katowice wspólnie z Tauronem inauguruje projekt polegający na pomalowaniu wybranych skrzynek elektrycznych w Śródmieściu Katowic. Dewastacje zastąpi artystyczne graffiti, którego tematem będzie katowicka architektura modernistyczna.

 – Chcąc przeciwdziałać aktom wandalizmu TAURON stara się wspierać ciekawe, lokalne przedsięwzięcia. Wspólne działania z Katowicami traktujemy także jako poligon, na którym sprawdzimy, czy talent artystów uchroni naszą infrastrukturę przed aktami wandalizmu – podkreśla Łukasz Zimnoch, rzecznik TAURON Polska Energia.

Pomalowania skrzynek podjął się Kacper Mutke, absolwent katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. - Zależało nam na współpracy z lokalnym artystą, a także na wyeksponowaniu wątku architektury modernistycznej, z której mieszkańcy są dumni. Katowice mają też długą i dobrą tradycję współpracy z artystami street-artu, a ich prace udowadniają, że graffiti może być sztuką – mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych w Urzędzie Miasta w Katowicach.

Tym razem nie będą to jednak duże murale, ale kameralne prace. Dowód na to, jakie znaczenie dla jakości przestrzeni publicznej ma taka niewielka nawet infrastruktura.  

Grafiti na skrzynce elektrycznej

 – Projektami na skrzynkach chcę pokazać, jak czuję katowicką modernę. Czasami inspirującym dla mnie okazał się dostrzeżony gdzieś detal architektoniczny, innym razem była to cała bryła budynku. Postanowiłem, idąc za  modernistami, ograniczyć ornament na rzecz bardziej minimalistycznych, abstrakcyjnych kompozycji – wyjaśnia Kacper Mutke, który w swoich dotychczasowych pracach mieszał różne techniki, od malarstwa po mapping.  

Na skrzynkach pojawią się grafiki związane z takimi wizytówkami Katowic jak Kukurydze - symbol osiedla Tysiąclecia, Dom Handlowy Skarbek czy Spodek. Czasem będzie to bardzo widoczne nawiązanie, innym razem jakiś charakterystyczny detal. Pierwsze obrazy będą powstawać jeszcze w styczniu, kolejne sukcesywnie, zależnie od warunków pogodowych.  

Akcja jest elementem projektu KATOobywatel, realizowanego przez miasto od kwietnia 2018 roku.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl