James Karp, student elektrotechniki na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego zaprojektował nowy koncentrator promieni słonecznych, który ma być tańszy oraz będzie wymagał mniejszej ilości komór fotowoltaicznych niż popularne obecnie koncentratory. Po raz pierwszy wynalazek zaprezentowano w styczniu 2010 na łamach Optics Express.
15 kwietnia Karp wygrał swoim koncentratorem 2010 Rudee Research Expo Outstanding Poster Award na 29-tym corocznym Research Expo na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.
Inżynierowie stworzyli koncentratory o wysokiej wydajności, zawierające optykę skupiającą wiązki światła słonecznego setki razy, co w efekcie powoduje podwojenie mocy panelu słonecznego. Projekt Karpa ma szansę jeszcze ten wynik poprawić. Istniejące koncentratory używają zazwyczaj tablic z niezależnymi soczewkami skupiającymi światło na niezależne elementy fotowoltaiczne, które muszą być połączone przewodami elektrycznymi. W odróżnieniu od nich nowy słoneczny koncentrator zbiera promienie słoneczne poprzez tysiące małych soczewek "nadrukowanych" na zewnętrznej warstwie ogniwa. Wszystkie te soczewki łączą wiązkę światła w jeden "falowód", który następnie kierowany jest na pojedynczą komórką fotowoltaiczną.
Karp zbudował działający prototyp z dwoma tylko komponentami optycznymi. Urządzenie będzie w pełni zgodne z masową, niskokosztową produkcją.
Więcej informacji na: http://psilab.ucsd.edu/publications/%28journal_2010%29_karp_%28OptEx_slab_conc%29.pdf
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |