Nano Box, czyli zestaw edukacyjny do przeprowadzania doświadczeń z nanotechnologii otrzymają "Kluby Młodego Odkrywcy", których członkowie nagrają film poświęcony nanonauce w ramach międzynarodowego projektu "Czas na Nano". Filmy do 1 czerwca można umieszczać w serwisie You Tube. Najlepsi wezmą udział w zawodach międzynarodowych.
Czterominutowy film może przedstawiać naukowy i nienaukowy punkt widzenia, związany z korzyściami i ryzykiem, jakie niosą ze sobą badania nad technologiami nanometrycznymi.
Konkurs "Czas na Nano", to jedna z propozycji skierowanych do sieci Klubu Młodych Odkrywców. Kluby można zakładać we wszystkich polskich gimnazjach. "Wystarczy zebrać grupę chętnych i wypełnić formularz na stronie: www.kmo.org.pl/rejestracja" - podaje Centrum Nauki Kopernik, które koordynuje działalność sieci Klubów.
Jak czytamy na stronie internetowej konkursu, fabuła przesłanego filmu, animacji czy zdjęć powinna dotyczyć przynajmniej jednego z pięciu zaproponowanych przez organizatorów tematów.
Każdy zespół, który nakręci film otrzyma "Nano Box", który obejmuje 9 ćwiczeń wprowadzających do dziedziny nanotechnologii: Ile masz wzrostu w nanometrach?; Rozcieńczanie; Sonda magnetyczna; Piłka Buckiego; Ferrofluid; Magiczny piasek; Materiał hydrofobowy; Preparat przeciwmgielny i Metal z pamięcią.
W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół średnich i gimnazjów z wybranych krajów Unii Europejskiej oraz z Turcji. Po eliminacjach na szczeblu krajowym, dwie wybrane prace wezmą udział w konkursie międzynarodowym. Jeden z nich zostanie wyłoniony przez jury, drugi przez internautów oddających swój głos na film umieszczony w serwisie YouTube.
12 czerwca 2010 roku, podczas Pikniku Naukowego, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik, w specjalnie wystawionym namiocie Klubu Młodego Odkrywcy odbędzie się pokaz wszystkich nadesłanych filmów, ze specjalnym wyróżnieniem tych, które zwyciężą eliminacje krajowe i zakwalifikują się do konkursu międzynarodowego.
Krajowi zwycięzcy wybrani przez publiczność i jury otrzymają po 700 euro. Na zwycięzcę szczebla międzynarodowego czeka nagroda pieniężna w wysokości 900 euro.
***
Podczas zajęć w Klubach Młodego Odkrywcy uczniowie eksperymentują i prowadzą własne badania dotyczące różnych problemów naukowych. Nauczyciele mają dostęp do sprawdzonych pomysłów na ciekawe lekcje, mogą nawiązywać kontakty z Klubami w innych szkołach i miejscowościach, wymieniać się materiałami edukacyjnymi, a także planować wspólne przedsięwzięcia. Pierwsze Kluby Młodego Odkrywcy powstały w latach 2002-2005 w ramach projektu realizowanego przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe. EKR
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |