Po fali filmów 3D, takich jak Alicja w Krainie Czarów i Avatar oraz wielu produkcji telewizyjnych na potrzeby 3D TV w tym roku, cały czas rośnie zainteresowanie trójwymiarową rozrywką. Zwykła technologia 3D wykorzystuje zasadę stereoskopu, w której nieco inny obraz przedstawiany jest dla każdego oka, dzięki specjalnym okularom. Nowe urządzenie o nazwie pCubee daje doświadczenia 3D bez konieczności korzystania z okularów.
PCubee składa się z pięciu ekranów LCD usytuowanych w sześciennym "akwarium", które widzowie mogą podnieść, przechylić, wstrząsać i oglądać jego zawartość w trójwymiarze, a nawet grać z wykorzystując wirtualne przedmioty w pudełku. Zamiast stereoskopii, urządzenie wykorzystuje efekt paralaksy, dzięki któremu mózg jest w stanie rozpoznawać głębokość, ponieważ ruchy obiektów w naszym polu widzenia zależą od ich odległości od nas.
Trzy potoki graficzne dostarczają obraz do pięciu płaskich ekranów LCD po bokach pudełka. Perspektywa na ekranach jest synchronizowana z punktem widzenia użytkownika przez czujnik ruchu, który monitoruje zarówno ruch głowy użytkownika, jak i pozycję pCubee. W połączeniu z symulacją silnika fizycznego w czasie rzeczywistym sprawia, że wyświetlacz wygląda jak zbiornik zawierający obiekty rzeczywiste.
pCubee powstał w Human Communication Technologies Laboratory na University of British Columbia w Kanadzie. Lider zespołu inżynierów, Sidney Fels, ma nadzieję, że urządzenie będzie wkrótce dostępne na rynku, ale naukowcy wciąż dopracowują projekt i być może zastąpią obecne panele LCD ekranami OLED.
Rozważane są również pudełka w różnych rozmiarach dla różnych zastosowań. PCubee ma potencjał, aby stać się platformą CAD-CAM, a także być stosowane w wyświetlaczach w muzeach.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
chociaż to może być też dobre rozwiązanie dla osób widzących na jedno oko, którzy chcą oglądać filmy w 3D ;P