Co nam przyniesie rewolucja elektroniczna? - LCD - REWOLUCJA - AZOTEK GALU - ELEKTRONICZNA - HOLOGRAFIA - APARAT Z MIKRORZUTNIKIEM - NIKON - COOLPIX - EMITER - ŚWIATŁA - LASERY - PÓŁPRZEWODNIKOWE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Co nam przyniesie rewolucja elektroniczna?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Co nam przyniesie rewolucja elektroniczna?

Co nam przyniesie rewolucja elektroniczna?
Intensywny rozwój holografii jest stymulowany ogromnym popytem rynku globalnego. Stwarza ona także wielkie wyzwania dla naukowców zajmujących się nanotechnologiami. Podejmuje je dr Mariusz Rudziński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych. Jego projekt badawczy jest poświęcony zastosowaniom wysokiej jakości struktur półprzewodnikowych w produkcji emiterów światła. Badania na bazie związków azotu i pierwiastków trzeciej grupy układu okresowego zostaną sfinansowane ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

"Azotek galu, a także pozostałe związki azotu i pierwiastków trzeciej grupy układu okresowego tzw.AIII-BN, od ponad 20 lat uważane są za materiały bardzo atrakcyjne dla przemysłu półprzewodnikowego. W szczególności, zastosowania w emiterach światła z zakresu 420-530 nm są obecnie przedmiotem najwyższego zainteresowania każdego kraju w zakresie strategicznym" - mówi dr Rudziński.
Dodaje, że posiadanie technologii wytwarzania tych materiałów oznacza wielkie oszczędności energetyczne oraz potężny napęd dla przedsiębiorstw innowacyjnych.

"W ciągu najbliższych 2-3 lat świat będzie przeżywał nową rewolucję elektroniczną spowodowaną zastosowaniem laserów półprzewodnikowych umożliwiających uzyskanie pełnej palety barw. Nowe wyświetlacze zastąpią dzisiejsze monitory telewizorów LCD i plazmowych, będą wykorzystywane w kamerach i aparatach cyfrowych do wyświetlania obrazów w dużym formacie np. bezpośrednio na ścianie, w mikroprojektorach mieszczących się w kieszeni" - nakreśla wizję przyszłości badacz.

Jak przypomina, w grudniu 2009 pojawiły się pierwsze aparaty serii Nikon Coolpix z mikrorzutnikami. Zdaniem eksperta, wkrótce każdy telefon komórkowy będzie umożliwiał wyświetlenie zdjęć i innych obrazów w dowolnym formacie na dowolnym ekranie, a w dalszej przyszłości w formacie 3D (trójwymiarowym) z wykorzystaniem holografii.

Dr Rudziński podkreśla konieczność opracowania w Polsce, na bazie zdobytej wiedzy, nowych kierunków działań i rozwiązań technologicznych, które przyczynią się do powstawania i rozwoju nowszych, a do tego energooszczędnych urządzeń optoelektronicznych.

Celem jego pracy jest opracowanie wysokiej jakości struktur półprzewodnikowych na bazie AIII-BN mających zastosowanie w produkcji emiterów światła z zakresu 420-530nm, czyli o barwie niebiesko-zielonej.

Projekt zakłada efektywną współpracę i wymianę doświadczeń pomiędzy ośrodkami naukowymi i przemysłem w dziedzinie obliczeń teoretycznych, charakteryzacji i technologii. Ma to doprowadzić do opanowania procesu wytwarzania nowatorskich materiałów.

Naukowiec oczekuje, że rezultaty jego badań i uzyskana wiedza znajdą zastosowanie praktyczne, w postaci transferu do polskiego przemysłu. Chciałby, żeby wpłynęły na rozwój rodzimej elektroniki i wzrost konkurencyjności polskich przedsiębiorstw innowacyjnych.

W pierwszej edycji programu "Lider" zainicjowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybrano 23 spośród 202 zgłoszonych wniosków. Laureaci wykazali, że są przygotowani do podjęcia samodzielnej pracy badawczej wraz z utworzonymi przez siebie zespołem nad projektem, który znajdzie zastosowanie w praktyce. Na jego realizację każdy z nich otrzyma nawet do 1 mln zł. KOL

PAP - Nauka w Polsce
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl