Bezpieczny rozdział energii to dla nas standard - INSTALACJE ELEKTRYCZNE - NORMY ELEKTRYCZNE - ROZDZIELNICE - INSTALACJE TELETECHNICZNE - OKABLOWANIE MULTIMEDIALNE - ROZDZIAŁ PRĄDU - ROZDZIELNICE NN - HAGER - ROZDZIELNICE NISKONAPIĘCIOWE - VOLTA - QUICKCONNECT - ROZDZIELNICE TABLICOWE - ROZDZIELNICE PODTYNKOWE
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Bezpieczny rozdział energii to dla nas standard
drukuj stronę
poleć znajomemu

Bezpieczny rozdział energii to dla nas standard

fot. Hager

Zgodnie z normą PN-HD 60364-4-41:2009, mówiącą o ochronie przed porażeniem elektrycznym, instalacje elektryczne niskiego napięcia powinny być wyposażone w wyłączniki różnicowoprądowe wysokoczułe o prądzie znamionowym nie przekraczającym 20A. Na dzień dzisiejszy to właśnie takie obwody stanowią wyposażenie większości mieszkań i domów.

Zabezpieczenia różnicowoprądowe potrzebują więcej miejsca w rozdzielnicy niż standardowe zabezpieczenia nadmiarowo prądowe. Dlatego Hager, jako pierwszy producent, zaoferował pięciorzędową, małą rozdzielnicę umożliwiającą poprawną zabudowę aparatury o sumarycznej objętości 60 modułów.

 

Rozdzielnica została zaprojektowana do montażu podtynkowego oraz w ścianach szkieletowych. 

Zwiększona ilość miejsca zapewnia bezpieczeństwo użytkownika, dając jednocześnie komfort przy montażu aparatury wewnątrz rozdzielnicy.

Rozdzielnica została zaprojektowana do montażu podtynkowego oraz w ścianach szkieletowych.

Oprócz dodatkowej przestrzeni montażowej, nowe, 5-rzędowe konstrukcje, oferują wszystkie dotychczasowe korzyści sprawdzonych i przetestowanych rozwiązań z serii volta. Są to różne funkcje, przyspieszające i ułatwiające instalację.

Szczególnie duża przestrzeń łączeniowa, wyposażona w samozaciski typu QuickConnect oraz uchwyty do mocowania przewodów w bocznych częściach rozdzielnicy, pozwalają na oprzewodowanie rozdzielnicy na najwyższym poziomie technicznym w sposób przejrzysty i bezpieczny. Zaczepy grzebieniowe, które znajdują się w dolnej i górnej części rozdzielnicy, umożliwiają mocowanie mechaniczne (opaskami zaciskowymi) przewodów, co jest szczególnie ważne w przypadku instalacji w ścianach szkieletowych.

Dodatkowym ułatwieniem dla instalatorów jest standardowo montowana poziomica, dzięki której montaż przebiega sprawniej i precyzyjniej. Pomocny jest także specjalny klips podtrzymujący, zamontowany na drzwiach rozdzielnicy, gdzie możemy umieścić dokumentację elektryczną. W przypadku, gdy wymagane jest osadzenie rozdzielnicy we wnęce o mniejszej głębokości niż zalecana do montażu, możliwe jest użycie specjalnych elementów pozwalających na montaż we wnęce o głębokości 72mm.

volta Rozdzielnice podtynkowe, 5-rzędowe, QuickConnect

W celu potwierdzenia bezpieczeństwa rozdzielnice Volta zostały przebadane zgodnie z PN-EN 61439-3: Rozdzielnice tablicowe przeznaczone do obsługiwania przez osoby postronne. Zgodnie z przywołaną częścią normy, rozdzielnice tablicowe DBO powinny mieć wytrzymałość IK05 dla zastosowań wnętrzowych i IK07 dla napowietrznych. Volta spełnia wymóg wytrzymałości na poziomie IK07.

Została przebadana również dla III kategorii przepięciowej, co wiąże się z wytrzymałością na impuls napięciowy 4kV. Parametr ten ma znaczenie przy właściwym doborze ochronników przeciwprzepięciowych.  

Materiał

Materiał, z którego wykonana jest obudowa rozdzielnicy, ma wpływ na estetykę, wygodę użytkowania, jak również bezpieczeństwo. Rozdzielnice podtynkowe volta są wyposażone w metalowe drzwi z ramką, które mogą być standardowo produkowane z blachy malowanej proszkowo. Dostępne są też nowoczesne wersje transparentne, wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium lub specjalne, z miejscem na zdjęcie czy mapkę drogi ewakuacyjnej. Część wewnętrzna posiada ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym, zapewniając drugi, podwyższony stopień izolacji. W rozdzielnicach montowanych w ściankach szkieletowych konieczne jest stosowanie obudów ze specjalnego materiału. Taka rozdzielnica poddawana jest badaniu metodą rozżarzonego drutu do temp. 850°C zgodnie z normą: EN 60695-2-1. Ten warunek spełnia tworzywo zastosowane w rozdzielnicach volta w wersji VHxxx. Natomiast modele do zabudowy w ścianach trudnopalnych są badane metodą rozżarzonego drutu do temp. 650°C. Rozdzielnice muszą być każdorazowo sprawdzane pod kątem wytrzymałości mechanicznej zgodnie z normą EN 50102/A1. Warto dodać, że w trosce o środowisko naturalne firma Hager stosuje typy polistyrolu o niewielkiej zawartości halogenu. Wszystkie produkty spełniają wymogi ROHSi WEEE.

Hager oferuje również 5-rzędowe rozdzielnice multimedialne

Już kilka lat temu, firma Hager opracowała rozwiązanie dla szczególnych wymagań instalacji teletechnicznych w budynkach wielorodzinnych i domach jednorodzinnych.

Hager oferuje również 5-rzędowe rozdzielnice multimedialne

Seria produktów volta multimedialna dostępna jest również w wersji 5-rzędowej. Rozdzielnice volta multimedialne 3-, 4- i 5-rzędowe, są teraz standardowo wyposażone w 12 miejscowy patch-panel pod moduły teleinformatyczne, perforowane płyty montażowe i potrójne, obrotowe gniazda zasilające 230 V.

Rozdzielnice volta multimedialne 3-, 4- i 5-rzędowe, są teraz standardowo wyposażone w 12 miejscowy patch-panel pod moduły teleinformatyczne, perforowane płyty montażowe i potrójne, obrotowe gniazda zasilające 230 V.

Patch-panel umożliwia zabudowanie modułów teletechnicznych zgodnie z Rozporządzeniem MTBiGM (Dz. U. z 2012r. poz. 1289) oraz modułów od domowej instalacji teletechnicznej. Na perforowanych stalowych płytach montażowych istnieje możliwość montażu pasywnych lub aktywnych urządzeń telekomunikacyjnych. W dolnej części obudowy rozdzielnicy zostały 3 gniazda z uziemieniem na 230 V. Każde gniazdo można swobodnie przekręcić, unikając w ten sposób kolizji wtyczek i zasilaczy sąsiadujących. Możliwe jest także zabudowanie kolejnego patch-panelu na dodatkowe moduły.

Rozdzielnice volta standardowo są w kolorze białym. Drzwi mogą być montowane po prawej lub lewej stronie i wyposażone są w otwory wentylacyjne. Rozdzielnice elektryczne i teletechniczne dzięki łącznikom mogą być montowane równo obok siebie w zabudowie poziomej lub pionowej.

Hager volta

Osoby szczególnie zwracające uwagę na harmonię i estetykę wewnątrz pomieszczenia, niewątpliwie docenią możliwości, jakie niesie ze sobą stylistyka rozdzielnic volta. Ujednolicona paleta kolorów dopasowana do aktualnych trendów, doskonale współgrająca z paletą kolorów i osprzętem serii polo.fiorena.

Realizacja etapami

Dla wygody inwestora, rozdzielnice volta są również dostępne jako przygotowane do dostaw etapowych. Rozwiązanie to pozwala na oszczędność przestrzeni magazynowej oraz redukcję bieżących wydatków. Firma Hager umożliwia dostawy wyłącznie dla bieżącego etapu realizowanej inwestycji.

Parametry techniczne:

 • Montaż: podtynkowy / natynkowy
 • Stopień ochrony: IP30/IK07
 • Klasa izolacji: II
 • Materiał:
  • skrzynka wnękowa – tworzywo sztuczne
  • ramka maskująca i drzwi – blacha stalowa
 • Kolor standardowy: biały (RAL 9010)
 • Powierzchnia: powlekana lakierem, proszkowo
 • Liczba modułów: od 12 do 60
 • Normy: PN-EN 61439-3

Więcej na stronie: www.hager.pl

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
chyba 20mA ?
Hager Polo Sp. z o.o.
ul. Fabryczna 10, Tychy
tel.  +48 32 32 40 100
fax.  +48 32 32 40 150
www.hager.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl