Pięć powodów, aby wymienić oscyloskop ręczny na nowszy - POMIARY - OSCYLOSKOPY - FLUKE - FLUKE CONNECT - SCOPEMETER
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Pięć powodów, aby wymienić oscyloskop ręczny na nowszy
drukuj stronę
poleć znajomemu

Pięć powodów, aby wymienić oscyloskop ręczny na nowszy

fot. Fluke

Urządzenia elektromechaniczne stają się coraz bardziej zaawansowane i zawierają coraz więcej elementów cyfrowych. W 1997 roku firma Fluke wypuściła na rynek oscyloskop ręczny ScopeMeter® serii 120, który szybko stał się standardem przemysłowym do rozwiązywania problemów z systemami elektromechanicznymi. Od tamtej pory zautomatyzowane urządzenia przemysłowe stały się bardziej wydajne i mniej awaryjne. Zwiększyły się także możliwości w zakresie ich łączności. Oznacza to jednak, że trudniej rozwiązywać związane z nimi problemy. Nie wystarczy wiedzieć, gdzie przeprowadzać analizy. Trzeba także wiedzieć, czego szukać.

Wykorzystując opinie specjalistów do spraw konserwacji zajmujących się szeroką gamą sterowników cyfrowych i urządzeń przemysłowych, firma Fluke wprowadza nową serię skopometrów 120B. Zawierają one wiele funkcji upraszczających procedury testowe, dzięki czemu można szybciej rozwiązywać problemy i pozyskiwać informacje w celu podtrzymania funkcjonowania systemów. Oto powody, dla których warto zdecydować się na wymianę oscyloskopu na nowy:

1. Nowszy, cyfrowy sprzęt elektromechaniczny

Silniki, pompy, turbiny i inne urządzenia elektromechaniczne są bardziej skomplikowane i podlegają stałej digitalizacji. Sterowniki programowalne (PLC) mogą być programowane w terenie. Wiele najnowszych urządzeń sterujących jest wyposażonych w funkcje sieciowe. Poszerza to możliwości rozwiązywania problemów, umożliwiając pozyskiwanie informacji z urządzeń zewnętrznych. Jednocześnie następuje przejście od systemów analogowych do cyfrowych w zakresie wiedzy i kształcenia, co tworzy zapotrzebowanie na technologię pomagającą w rzeczywistych warunkach pracy. Seria 120B firmy Fluke ma wiele funkcji spełniających współczesne wymagania: łączność bezprzewodową ze smartfonem, nowe inteligentne funkcje analizy przebiegu oraz kolorowy wyświetlacz LCD.

2. Złożoność sygnałów/przebiegów

Zautomatyzowane sterowniki programowalne (PAC), sterowniki PLC i inne cyfrowe urządzenia sterujące wytwarzają złożone sygnały trudne do przechwycenia i wyzwalania na oscyloskopie. Identyfikacja charakterystyki sygnałów może stanowić wyzwanie, a jeszcze trudniej określić podstawową przyczynę awarii. Oscyloskopy ręczne z serii 120B firmy Fluke zapewniają możliwości, które ułatwiają zespołom rozwiązującym problemy diagnozowanie potencjalnych awarii i określanie podstawowych przyczyn problemów. Funkcja wyzwalania Connect-And-View™ automatyzuje konfigurację sygnału, wyzwalanie i przechwytywanie. Z kolei innowacyjna technologia IntellaSet™ dodaje zaawansowany algorytm, który analizuje zmierzony przebieg, a następnie wyświetla kluczowe wartości pomiarowe związane z tym przebiegiem. Przykładowo, jeśli zmierzony przebieg to sygnał napięcia linii elektrycznej, w przypadku sinusoidalnego prądu przemiennego automatycznie wyświetlane jest napięcie AC i częstotliwość (Hz), zaś w przypadku prądu stałego pokazywane jest napięcie DC oraz, jeśli mamy do czynienia z przebiegiem prostokątnym, częstotliwość i amplituda. To z kolei znacznie przyspiesza rozwiązywanie problemów. Skopometr 125B ułatwia rozwiązywanie wielu problemów związanych z magistralami przemysłowymi. Model 125B potrafi zweryfikować jakość sygnału elektrycznego w magistralach AS-i, CAN, Foundation Fieldbus H1, Profibus i RS-232/485. Dzięki funkcji Bus Health, użytkownik może przeprowadzić kontrolę stanu komunikacji po magistrali między jednostką sterującą a napędem silnikowym. Przykładowo, możliwe jest natychmiastowe określenie, czy sygnał jest zgodny ze standardem dla danej magistrali.

3. Trudność w przechwytywaniu wydarzeń sporadycznych

Niezwykle trudne do znalezienia i naprawy wydarzenia sporadyczne mogą być powodem wielu frustracji. Ich przyczyną mogą być niewłaściwe połączenia, kurz, zabrudzenia lub uszkodzone przewody i połączenia. Szczególnie trudno wykryć je w sygnałach cyfrowych układów sterowania. Oscyloskopy ręczne ScopeMeter z serii 120B mogą rejestrować dane w pamięci przez długi czas. Ponadto nowa funkcja automatyczna Event Detect umożliwia szybkie przechwytywanie i identyfikowanie losowych wydarzeń, które mogą doprowadzić do wyłączania lub resetowania systemu. Wystarczy ustawić próg dla odczytywanej wartości lub analizowanego przebiegu, aby umożliwić oznaczanie odchyleń jako zdarzeń w trybie pełnego rejestrowania. Dzięki temu nie trzeba już przeszukiwać masy danych, aby znaleźć wydarzenia sporadyczne. Można przełączać się między oznaczonymi wydarzeniami, jednocześnie zachowując dostęp do pełnego zestawu danych.

Urządzenia z serii 120B mogą zapisywać tysiące próbek na minutę. Inne funkcje, które pomagają zidentyfikować wydarzenia sporadyczne obejmują oznaczanie wydarzeń i ich rejestrowanie. Można również generować pomiary w czasie rzeczywistym na ekranie. Z kolei aplikacja mobilna Fluke Connect® umożliwia zapisywanie pomiarów na  smartfonie i przesyłanie ich do chmury w celu udostępnienia lub analizy.

4. Określanie podstawowej przyczyny może wymagać pomocy

Zważywszy na to, jak trudno jest rozwiązywać problemy w najnowszych, zdigitalizowanych elementach sterujących urządzeń elektromechanicznych, określanie podstawowej przyczyny może wymagać skorzystania z pomocy współpracownika, producenta lub bardziej zaawansowanej analizy z wykorzystaniem oprogramowania. Skopometry z serii 120B mogą komunikować się ze smartfonami w ramach platformy Fluke Connect® obejmującej przyrządy pomiarowe i oprogramowanie. Aplikacja mobilna Fluke Connect umożliwia porównywanie i zestawianie ze sobą danych z pomiarów, komunikację z ekspertami w danej dziedzinie i dokumentowanie informacji testowych. Dzięki możliwości udostępniania i wymiany informacji specjaliści mogą szybciej rozwiązać problem i przywrócić urządzenie do pełnej eksploatacji.

5. Przechowywanie danych i zarządzanie nimi może być wyzwaniem

Oscyloskopy ręczne ScopeMeter serii 120B firmy Fluke to pierwsze urządzenia przenośne tego typu z obsługą funkcji Fluke Connect i możliwością przechowywania danych w chmurze. Łączność ta otwiera nowe opcje rejestrowania, przechowywania i udostępniania przebiegów oraz danych pomiarowych z oscyloskopu ręcznego ScopeMeter. Poza możliwością pozyskiwania kluczowych danych bazowych w normalnych warunkach roboczych systemów elektromechanicznych, dane są bezpiecznie przechowywane i stale dostępne w chmurze, dzięki czemu można łatwo je udostępniać i nimi zarządzać. A ponieważ dane pomiarowe mogą być powiązane z określonymi elementami urządzenia, nie ma potrzeby ręcznej rejestracji w terenie, a następnie przenoszenia danych do komputera biurowego.

Takie informacje mogą być nawet porównywane z danymi z innych przyrządów testowych z rodziny Fluke Connect, w tym przemysłowych kamer termowizyjnych, mierników wibracji itp. 

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Fluke Europe B.V.
ul. Kolejowa 5/7, Warszawa
tel.  +48 22 518 02 49
www.fluke.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl