Drukarka atramentowa ma to do siebie, że często długo nieużywana przestaje drukować z oczekiwaną jakością, pojawiają się braki koloru, często pomimo włożonego nowego tuszu. Zobacz co wtedy zrobić.
W moim przypadku do zatkania dysz, bo z takim zjawiskiem mamy tu do czynienia, doszło w przypadku drukarki EPSON a dokładnie w modelu SX 440W.
Jest to urządzenie wielofunkcyjne 3w1 z bardzo tanimi zamiennikami. Z tej informacji od razu wynika że głowice drukujące są zintegrowane z drukarką a nie z poszczególnymi kartridżami.
Zasychające drobiny tuszu w dyszach powodują ich zatkanie a w efekcie blokadę przedostawania się tuszu na kartkę papieru. Pojawia się zatem pytanie:
W mojej drukarce jest to dość proste. Koszyk z głowicą drukującą po wyjęciu tuszy wygląda następująco:
Jak widać na zdjęciu tusz z pojemników do głowicy pobierany jest przez małe otwory w stożkowych ( nie wiem jak się to fachowo nazywa) bolcach. Czyszczenie natomiast polega na przepłukaniu całego układu od wspominanych stożków do ujścia tuszu z głowicy. W celu tym za pomocą profesjonalnego zestawu :) w postaci niewielkiej strzykawki z cienką przedłużką (zwykły wężyk o takiej średnicy aby dość szczelnie został nałożony na stożki pobierające tusz)
Pamiętajmy że środek czyszczący którym w moim przypadku okazał się Alkohol izopropylowy - izopropanol (IPA) dostępny w każdym sklepie dla elektroników. Jest to płyn zawierający skażony alkohol etylowy o bardzo wysokim stężeniu. Aktualne ceny znajdziecie np tu: http://www.ceneo.pl/;szukaj-IPA
Alkohol wprowadzamy do dyszy po czym go odsysamy, pod udrożnieniu przepłukałem jeszcze dysze jednokierunkowo. Jak łatwo zauważyć alkohol będzie się z dysz wylewał zatem podkładamy coś w co zostanie wchłonięty, w moim przypadku sprawdził się ręcznik papierowy.
Korzystając z okazji wyjąłem ociekacz z gąbką znajdujący się pod prowadnicami głowicy, przeczyściłem go również przy użyciu IPA oraz gąbki dłużące doczyszczenia głowic.
Czas naprawy ok 15 minut.
Efekt przywrócona drożność dysz i poprawiona jakość druku.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
INTELIGENTNE BUDYNKI Rynek budownictwa energooszczędnego w Polsce dopiero się rozwija, rośnie również zainteresowanie ... |
Inteligentny dom Celem grupy są tematy związane z systemami Inteligentnego Domu. Poruszane są tu tematy o produktach i ... |
Oświetlenie LED Grupa zajmująca się tematami związanymi z technologią LED. |
Serwery dedykowane LINUX Problemy,porady, ciekawe rozwiązania związane z serwerami dedykowanymi postawionymi na LINUX'is ... |
REKLAMA |
Dać sobie i drukarce (głowica) czas na wyschnięcie obcych płynów
(Stosowanie wszelkich „agresywnych” rozpuszczalników nie do końca (?) jest dobrym pomysłem...).
...ale jak zawsze ostateczna decyzja leży w gestii (= należy do) właściciela drukarki.
Fajny poradnik (zawsze liczy się myślenie „sprowokowane” czyjąś twórcza inicjatywą).
Fajna porada, naprawdę fajna!
:)
Większej bzdury dawno nie czytałem. Etanol i izopropanol to całkiem inne alkohole, jak same nazwy wskazują.