Poprawa bezpieczeństwa eksploatacji instalacji elektrycznych niskiego napięcia jest jednym z priorytetów procesu normalizacyjnego w zakresie ochrony przeciwporażeniowej. Wprowadzane normy mają odzwierciedlać nie tylko aktualny stan wiedzy w zakresie zagrożeń, jakie wynikają z eksploatacji instalacji i urządzeń elektrycznych, ale także umożliwiać stosowanie najnowszych rozwiązań technicznych, jakie mogłyby poprawić bezpieczeństwo eksploatacji instalacji. W artykule przedstawiono możliwości stosowania urządzeń monitorujących wartość prądu różnicowego w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia oraz ich wpływ na poprawę bezpieczeństwa eksploatacji tych instalacji.
Wśród nowych urządzeń umożliwiających poprawę bezpieczeństwa eksploatacji instalacji elektrycznych niskiego napięcia są urządzenia monitorujące wartość prądu różnicowego w instalacjach elektrycznych. Nie mogą być one stosowane jako urządzenia ochronne, jednak ich stosowanie pozwala na poprawę bezpieczeństwa eksploatacji instalacji elektrycznych, zwłaszcza tych wykonanych zgodnie z przepisami sprzed roku 1990.
Urządzenia ochronne w sieci niskiego napięcia
Każda sieć powinna być wyposażona w odpowiednie urządzenia ochronne zabezpieczające odbiorniki i przewody od skutków zwarć i przeciążeń oraz pracujące w ochronie przed dotykiem pośrednim. Wymagania w tym zakresie jednoznacznie podaje norma [1]. W sieciach TN, TT, IT mogą być stosowane urządzenia ochronne przetężeniowe i różnicowoprądowe. Dodatkowo w sieci IT stosuje się urządzenia do stałej kontroli stanu izolacji.
W Polskim Komitecie Normalizacyjnym trwają prace nad nowym wydaniem arkusza 41 normy PN-IEC 60364. Będzie to norma PN-HD 60364-4-41 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przed porażeniem elektrycznym [2]. Wprowadza ona dokumenty HD 60364-4-41:2007 oraz IEC 60364-4-41:2005 i zastępuje PN-HD 60364-4-41:2007 (U). Ten ostatni dokument jest sporządzony w języku angielskim.
W przygotowywanej w PKN normie (411.6.3) podano, że w układzie IT mogą być stosowane następujące urządzenia do monitorowania i zabezpieczeń:
– urządzenia stałej kontroli stanu izolacji (IMD – insulation monitoring
device),
– urządzenia monitorowania prądu różnicowego (RCM – residual
current monitoring device),
– systemy lokalizacji uszkodzenia izolacji,
– nadprądowe urządzenia zabezpieczające,
– urządzenia ochronne różnicowoprądowe (RCD – residual current
protective device).
W nowym dokumencie wprowadzono więc dodatkowo możliwość stosowania systemów lokalizacji uszkodzeń oraz stosowania RCM. Urządzenia te tylko wskazują na pojawienie się pierwszego zwarcia części czynnej z częścią przewodzącą dostępną lub ziemią. Urządzenie RCM powinno uruchomić sygnalizację akustyczną i/lub wizualną, podtrzymywaną przez cały czas trwania zwarcia. Jeżeli zastosowano sygnał akustyczny i wizualny, jest dopuszczalne, aby sygnał akustyczny był skasowany, lecz sygnał wizualny powinien być utrzymywany tak długo, jak długo trwa uszkodzenie.
Wymagania dotyczące RCM
W przygotowywanej przez IEC normie IEC 60364-5-53 Ed. 2 [3] przedstawiono podstawowe wymagania w zakresie stosowania RCM. Urządzenie monitorowania prądu różnicowego RCM nadzoruje w sposób ciągły prąd upływowy w części instalacji objętej tym monitoringiem. RCM powinien być zgodny z IEC 62020 [4]. W Polsce stosuje się w tym zakresie dwa dokumenty [5, 6]. RCM nie jest przeznaczony do stosowania jako ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym.
W sieciach zasilających RCM może być instalowany, aby zmniejszyć ryzyko działania urządzenia ochronnego w przypadku pojawienia się w instalacji prądu upływowego o wartości większej od dopuszczalnej, przy obniżaniu się rezystancji izolacji lub podłączenia urządzeń/odbiorników, które również charakteryzują się określonymi wartościami prądów upływowych.
Gdy wyłącznik różnicowoprądowy, (RCD) jest zainstalowany przed RCM, zaleca się, aby RCM był dobrany na znamionowy różnicowy prąd zadziałania nie większy niż 1/3 znamionowego różnicowego prądu zadziałania RCD. Na przykład w instalacji, w której zastosowano wysokoczuły wyłącznik różnicowoprądowy RCD o IΔn= 30 mA, prąd znamionowy różnicowy zadziałania RCM nie powinien przekraczać IΔn= 10 mA. We wszystkich przypadkach, RCM powinien mieć znamionowy różnicowy prąd zadziałania nie większy niż pierwszy poziom prądu uszkodzenia, który ma być wykryty.
W sieciach IT, w których odłączenie zasilania w przypadku pierwszego zwarcia doziemnego nie jest wymagane lub nie jest dopuszczalne, RCM może być instalowany w celu łatwego zlokalizowania uszkodzenia. Zaleca się instalowanie RCM na początku obwodu.
W niektórych krajach (np. w Danii) gdy nie jest możliwe zastosowanie RCD, np. wówczas gdy prąd różnicowy wynikający z eksploatacji obwodu objętego ochroną jest większy niż znamionowy
różnicowy prąd zadziałania RCD, stosuje się wyłączniki z urządzeniem różnicowoprądowym. RCM zgodnie z IEC 62020 może być wykorzystany wówczas jako wyłącznik różnicowoprądowy monitorujący (MRCD), zgodnie z IEC 60947-2 Annex M [7]. W takim przypadku wyłącznik powinien odłączać przewód zewnętrzny (fazowy) i neutralny.
Budowa RCM
Wymagania funkcjonalne, jakie są stawiane urządzeniom monitorowania prądu różnicowego (RCM) w instalacjach elektrycznych, warunkują ich budowę wewnętrzną. Powoduje to, że w porównaniu z powszechnie stosowanymi wyłącznikami różnicowoprądowymi (RCD), budowa ta jest o wiele bardziej skomplikowana (rys. 1).
Pomiar prądu różnicowego w analizowanej sieci jest dokonywany za pomocą przekładnika Farrantiego (w wielu konstrukcjach RCM jest to przekładnik zewnętrzny). Sygnał prądowy z przekładnika jest podawany na wejście urządzenia monitorującego RCM, gdzie jest zamieniany na sygnał napięciowy, który jest porównywany z wartością napięcia, odpowiadającemu nastawionemu na RCM prądowi różnicowemu zadziałania. Wynika to stąd, że w RCM można nastawić prąd różnicowy zadziałania, który powinien spowodować zadziałanie sygnalizacji (dźwiękowej oraz wizualnej).
|
REKLAMA |
REKLAMA |