Szybka naprawa lampek choinkowych - NAPRAWA - MIERNIK - CHOINKA - TESTOWANIE - MULTIMETR - MULTIMETR CYFROWY - LAMPKI CHOINKOWE
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Szybka naprawa lampek choinkowych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Szybka naprawa lampek choinkowych

Awatar użytkownika
autor: Bawor

Lampki choinkowe są ustrojstwem które lubi się psuć. We wpisie pokażę jak szybko namierzyć przepaloną żarówkę, a tym samym przyspieszyć naprawę.

Z lampkami choinkowymi jest dobrze dopóki świecą, schody zaczynają się wtedy jak któraś się przepali i z reguły siadamy do sprawdzania wszystkich po kolei zastępując każdą działającym zamiennikiem.

Możemy trafić od razu i problem z głowy jeśli jest to pierwsza żarówka, jeśli zaczniemy nie z tej strony co trzeba to stracimy sporo czasu na przebrnięcie do końca.

Jeszcze gorsza sytuacja gdy spalą się pechowo dwie lub więcej na raz.

Prześledź poniższe kroki a z pewnością szybko namierzysz spalone żarówki.

W celu prezentacji zakładam, że przepalona jest żarówka niebieska

 

Wyciągamy końcowe żarówki i multimetrem najprostszym jaki może być sprawdzamy czy przy włączonych lampkach na końcach jest napięcie 230V bo być może uszkodzona jest wtyczka, a że żarówki łączone są szeregowo to napięcie 230V otrzymamy między pierwszą a ostatnią żarówką.

Wyciągamy zatem skrajne żarówki:

i sprawdzamy czy napięcie wynosi 230V

 

Jeśli  wtyczką wszystko jest ok i odczytujemy na multimetrze oczekiwaną wartość, rozpoczynamy poszukiwania uszkodzonej lampki która stanowi przerwę w obwodzie.

Po pierwsze WYCIĄGAMY WTYCZKĘ Z GNIAZDKA

W naszym przypadku wsadzam zieloną żarówkę z powrotem (przypominam nie wiem że to pierwsza niebieska z lewej jest przepalona)

Przestawiam miernik na funkcję testowania ciągłości obwodu lub przedzwaniarkę lub tester kierunku diody jak kto to nazywa 

Wyciągam dowolną żarówkę ze środka obwodu i przedzwaniarką sprawdzam czy obwód jest zamknięty. Sygnał dźwiękowy świadczyć będzie o tym, żę żadna żarówka nie jest przepalona.

W sytuacji jak na naszym rysunku usłyszymy dźwięk.

Z prawą częścią lampek wszystko OK, zatem wkładam ostatnią żarówkę z powrotem, środkowa jest ciągle wyciągnięta i wyciągam ponownie pierwszą ( u nas zielona)

Ponownie przedzwaniam część przewodu i tu sygnału nie otrzymuję.

W uszkodzonej części przewodu wyciągam ponownie którąś żarówkę ze środka i analogicznie do poprzednich czynności sprawdzam w któej części mamy przepaloną sztukę.

I tak dosłownie w kilku krokach możemy sprawdzić która z kilkudziesięciu lampek jest przepalona.

 

Załóżmy że sznur ma 128 lampek (128 jest to 2 do potęgi 7) zatem przy odrobinie szczęścia wykonamy 7 pomiarów aby znaleźć uszkodzoną żarówkę, zakładając, że mamy totalnego pecha pomiarów będzie więcej. Sprytnie kombinując również 7.

Jeśli zmierzymy dobrą część obwodu to wiemy że w pozostałej jest wadliwa żarówka i nie sprawdzamy jej tylko od razu dzielimy na pół i mierzymy tylko część.

Ja do testowania używam najtańszego miernika coś podobnego do tego na zdjęciu

Ważne aby na kole funkcyjnym miał rysunek świadczący o, tym że ma tzw przedzwaniarkę.

Test można również wykonać urządzeniem typu fazer, w jeden koniec wkładamy fazer a w miejsce wyciąganych żarówek wtykamy gwoździk trzymany ręką, drugą ręką przyciskamy metalowe pole na Fazerze opisane jako "CONT"

Przypominam o wykonywaniu pomiarów z odłączonymi od sieci lampkami

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
Oceń jako:
dodaj do ekspertów
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (8)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
Fajne
No avatar
Roca
Zabawa głupiego. Te lampki z diodami to taki badziew, że nie opłaca się tego naprawiać. Oprawki po wyjęciu diody bardzo często nie trzymają nowej diody, bo są zbyt luźne.
Rodzaj uzytych styków powoduje, ze nieraz lekkie potrącenie powodować utratę styku i lampki się nie palą.

Może wyjdzie drożej, ale naprawdę polecam tradycyjne lampki z żaróweczkami.
No avatar
Gość
godne pochwały od tych co sie bardzo nie znaja
No avatar
Gość
ja mam taki wskaźnik napięcia z takim znakiem pioruna , nic nie wykręcam ,właczam napięcie lampki są na choince ,i znajduję pioruna na przewodzie fazowym poczawszy od zasilania . nastepnie w połowie lampek sprawdzam znak pioruna jezeli nie ma to cofam sie az znajde -w tym miejscu wystepuje przerwa lub przepalenie lampki, przerw moze być duzo i wcale mi to nie przeszkadza . Tak znajduje wszystkie przerwy na przewodach pod napieciem
No avatar
Gość
Dzięki. Skorzystałem.
Brak obrazka
Gratuluję wpisu i zapraszam do oceny mojego.
Brak obrazka
Załóżmy że masz 46 lampek w szeregu co daje 5V/lampkę jeśli przepali się jedna to na jednej lampce będzie nie 5V a 5,11V znając życie na jednej by się nie skończyło więc załóżmy że przepala się lampek 6 i analogicznie je zastępujesz zworkami i masz już 5,75V na lampce to w sumie 15% więcej niż wartość wyjściowa. Trzeba sprawdzić przy jakim napięciu spada żywotność żaróweczek bo im wyższe napięcie tym jaśniej świecić będą, jednak gdy przegniesz za bardzo to drastycznie skróci się ich wspomniana żywotność i będą przepalać się częściej.

Jeśli ograniczysz się do jednej lub 2 lampek to bym w sumie zaryzykował może ich szlag nie trafi :D.

Jeśli jednak trafi to kupisz w markecie ledowe lampki to na energii oszczędzisz :P
No avatar
Gość
Tydzień za późno bo kupiłem nowe lampki.

Przy okazji mam pytanie czy przepalonych żarówek nie można by zwierać np kawałkiem drucika, zaizolować lub zalać klejem? Jak co 5ta nie będzie działać to wśród igieł i tak nie będzie widać....

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Amatorskie urządzenia energetyczne i elektroenergetyczne Amatorskie urządzenia ... Zapraszam do zbierania, prezentowania, dyskutowania nad amatorskimi rozwiązaniami energetycznymi, ...
Akty prawne, normy Akty prawne, normy Akty prawne, normy i inne zagadnienia
Studenci i absolwenci Politechniki Śląskiej Studenci i absolwenci ... Grupa zrzeszająca studentów i absolwentów Politechniki Śląskiej
Optoelektronicy Optoelektronicy Grupa zrzeszająca osoby, których pasją jest wykorzystanie niesamowitej natury promieniowania optycznego. ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl