

Jakie oświetlenie schodów wybrać?
Budując dom czy remontując piętrowe mieszkanie nie przywiązujemy do schodów dużego znaczenia. Najczęściej wybieramy stolarza, materiał i kształt poręczy. Schody są jednak bardzo ważne - powinny być przecież bezpieczne dla domowników, a przede wszystkim dzieci. A dodatkowo mogą stanowić efektowną dekorację wnętrza. Szczególnie, jeśli wychodzą na salon i zwracają na siebie uwagę przychodzących gości. Poniższy artykuł podpowiada jak połączyć bezpieczeństwo z aranżacją i uzyskać oczekiwany efekt wyłącznie za pomocą oświetlenia, kolejno: od planowania, przygotowania instalacji, wyboru odpowiedniej metody oświetlenia, aż do włączenia światła.
Na jakim etapie zaplanować oświetlenie?
Planowanie systemu oświetleniowego zacznij na etapie wykonywania instalacji elektrycznej. Wówczas będzie można przemyśleć schemat, doprowadzić odpowiednie zasilanie i przewody. Wiele osób zaczyna interesować się oświetleniem schodów, gdy są już wykonane wylewki na posadzkach i tynki na ścianach. A nawet, gdy schody są już wykończone przez stolarza. Oświetlenie na takim etapie remontu jest jeszcze możliwe (lecz nie zawsze), ale będzie stanowić utrudnienie dla wykonawców. A także wpłynie negatywnie na estetykę schodów (widoczność przewodów).
Sposoby na oświetlenie schodów:
- Oświetlenie górne – lampy wiszące, plafony na sufit bądź kinkiety montowane na klatce schodowej
- Oświetlenie punktowe – tradycyjne halogeny, żarówki LED lub lampki najczęściej do umieszczenia na ścianie przy klatce schodowej bądź okazjonalnie na/pomiędzy stopniami
- Oświetlenie liniowe – to przede wszystkim taśmy LED lub oświetlenie światłowodowe
Jak przygotować instalację elektryczną?
- Stosując żarówki 230V lub halogeny - przewód 3-żyłowy 1,5mm2, zasilanie 230V oraz puszka, jeśli źródło światła będzie umieszczone np. na ścianie,
- Wykorzystując taśmy LED, lampki na 12V, żarówki halogen/LED na 12V – przewód 2-żyłowy linka 0,5mm2 – 1,0mm2 oraz zasilacz (przewidzieć miejsce na zasilacz niedaleko schodów/pod schodami/w garażu itp.)
Schody budujemy raz na kilkanaście/kilkadziesiąt lat, więc warto dobrze przemyśleć jakie oświetlenie schodów wybrać. Najlepiej takie, które łączy użyteczność i energooszczędność (tak ważną w dzisiejszych czasach). Późniejsze zmiany koncepcji i przerabianie mogą być czasochłonne i kosztowne.
Oświetlenie górne na schodach
fot. kinkiet tradycyjny Columbus
Oświetlenie górne – tradycyjnie, ale nie dla maniaków telewizyjnych
Jeśli nie przewidzieliśmy oświetlenia na stopniach najlepszym rozwiązaniem będą lampy umieszczone na suficie nad schodami. Bądź kinkiety na ścianie klatki schodowej.
Oświetlenie główne to najczęstszy wybór tradycjonalistów. Ale czy najlepszy?
Zaletą jest to, że oświetlenie tradycyjne jest stosunkowo tanie (pod warunkiem, że wybierzemy ekonomiczne modele kinkietów) i zapewnia silne doświetleniecałej klatki schodowej. Więc nie tylko schodów. Skutecznie sprawdzi się w domach w stylu vintage.
Kompleksowe i popularne rozwiązanie, ale wiąże się z wyższymi kosztami na energię elektryczną (jeśli używamy tradycyjnych żarówek). Pomyśl też o konieczności częstej wymiany żarówek. W przypadku lampy umieszczonej wysoko na suficie nad klatką schodową wymiana stanowi nie lada wyczyn. A poza tym, oświetlenie całej klatki schodowej może przeszkadzać domownikom, którzy lubią wieczorami oglądać telewizję w ciemnościach. I nie chcą być rozpraszani światłem na klatce schodowej.
fot. nowoczesne kinkiety TORCH
I w końcu, czy na pewno potrzebujesz oświetlenia głównego, żeby przez chwilę przejść się po schodach?
W dalszej części artykułu zajmiemy się oświetleniem punktowym schodów.
|
REKLAMA |

REKLAMA |
niej-w-internecie/ rzecz jasna, jak chce się liczyć na najwyższą jakość to trzeba i trochę więcej zapłacić.
spory wybór tak więc zapraszam :)
to-kwestia-wazniejsza-niz-myslisz/
W sumie to dzięki niemu się przekonałam do tego pomysłu.