Przede wszystkim należy zdecydować się, które wielkości i parametry fotometryczne należy podawać. Wydaje się, że występuje potrzeba podawania co najmniej dwóch parametrów. Dla źródeł całoprzestrzennych, emitujących światło dość równomiernie w całą przestrzeń (źródła światła o budowie zbliżonej do żarówki głównego szeregu) potrzebna informacja to strumień świetlny i temperatura barwowa. Strumień świetlny pozwala na orientacją w zakresie poziomu oświedenia a temperatura barwowa pozwoli na świadomy wybór oddawania barwy [1, 2] i klimatu barwnego realizowanego przez dane źródło.
Dla źródeł tzw. kierunkowych, charakteryzujących się emisją światła w ograniczonym, niewielkim kącie przestrzennym (tzw. źródła reflektorowe) potrzebne informacje to światłość, kąt użyteczny wypromieniowania i temperatura barwowa. Oczywiście ta systematyka nie obejmuje wszystkich możliwych występujących w praktyce źródeł. Niniejsze propozycje odnoszą się do popularnych źródeł światła używanych przede wszystkim w gospodarstwach domowych. Należy określić praktyczne, graniczne wartości strumienia świetlnego, światłości i temperatury barwowej źródeł światła, które będą w praktyce czytelne i zrozumiałe dla zwykłych użytkowników.
Rys. 1. Źródło światła o strumieniu świetlnym ok. 1000 lm wytworzy w przeciętnej wielkości wnętrzu znośne warunki oświetlania.
1000 lm to wartość strumienia świetlnego źródła światła, które jeśli promieniuje w całą przestrzeń, stworzy w przeciętnym pomieszczeniu znośne warunki oświetleniowe. Co to oznacza? Biorąc pod uwagę pewną przeciętność wymiarów naszych mieszkań, źródło światła o strumieniu 1000 lm spowoduje, że natężenie oświetlenia na podłodze, pod tym źródłem wyniesie ok. 50 lx (biorąc pod uwagę również wielokrotne odbicia strumienia świetlnego). Oczywiście, nie jest to wystarczający poziom oświetlenia dla większości czynności, szczególnie czytania i pisania, ale gwarantuje on ogólną orientację w danym wnętrzu, rozpoznawanie przedmiotów, twarzy, możliwość bezpiecznego przemieszczania się [2]. Chodzi o to, by wyrobić u użytkowników elementarne wyczucie wartości strumienia świetlnego. Jeśli taki cel zostanie osiągnięty, to nikt nie kupi do oświetlenia łazienki źródła o strumieniu 100 lm, a kupując źródło o strumieniu 5000 lm będziemy mieli pewność, że mocno oświetlimy wnętrze mieszkalne.
Rys. 2. Kierunkowe źródło światła, świecące w niewielkim kącie przestrzennym, o światłości 100 cd dobrze oświetli miejscowo niewielką powierzchnię.
100 kandeli to wartość światłości, która w przypadku źródła światła zastosowanego do miejscowego oświetlenia (w oprawie typu lampka nocna) pozwoli na realizację natężenia oświetlenia na poziomie ok. 500 lx, a zatem będzie to wystarczający poziom oświetlenia do czytania i pisania. Jeśli źródło takie będzie świecić z większej odległości, np. z poziomu sufitu i oświetlać obiekt (zlew, umywalkę) to należy się spodziewać znacznie niższych natężeń oświetlenia (ok. dziesięciokrotnie mniejszych). W takim przypadku potrzebne jest źródło o światłości rzędu 1000 cd.
3000 Kelwinów to temperatura barwowa źródła światła, które oddaje barwę przedmiotów w podobny sposób jak tradycyjne żarówki, tworząc ciepły, przyjemny klimat oświetlonego wnętrza i najlepsze oddawanie barwy. Źródło światła o temperaturze barwowej 4000 K stworzy warunki oświetlenia mniej przytulne. Przedmioty czerwone, żółte i brązowe będą relatywnie ciemniejsze a niebieskie
1 zielone - relatywnie jaśniejsze. Wnętrze stanie się pod względem kolorystycznym nieco bardziej chłodne.
Podsumowanie
Obecnie na rynku funkcjonuje obok siebie kilka rodzajów źródeł światła, poczynając od żarówek, poprzez świetlówki aż do diodówek (LED). Każde z nich charakteryzuje się innymi parametrami fotometrycznymi i kolorymetrycznymi a głównie skutecznością świetlną i rozkładem widmowym. Wprowadza to ogromny chaos, wybory i zakupy źródeł światła są wykonywane w mało świadomy sposób. Wraz z administracyjnym odejściem od żarówek zniknęło wyczucie efektów, jakie dane źródło może wytworzyć. Użytkownicy źródeł światła, a głównie zwykli ludzie, są zdezorientowani, popełniają przy zakupach wiele błędów, które biorąc pod uwagę zauważalną cenę pojedynczych egzemplarzy, skutkują liczącymi się kosztami. Artykuł przedstawia praktyczną propozycję charakteryzowania źródeł światła za pomocą parametrów fotometrycznych: strumienia świetlnego i temperatury barwowej lub światłości, temperatury barwowej i kąta użytecznego wiązki świetlnej. Aby przywrócić u użytkowników wyczucie cech ilościowych i jakościowych źródeł światła zaproponowano nauczenie efektów świetlnych trzech charakterystycznych wartości podstawowych parametrów: 1000 lumenów, 100 kandeli i 3000 Kelwinów. W tym zakresie powinna być przeprowadzona szeroka akcja edukacyjna w czasopismach i innych środkach przekazu.
LITERATURA:
[1] Żagań W.: Podstawy techniki świetlnej. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2005
[2] Pracki P.: Projektowanie oświedenia wnętrz. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2011
[3] Wiśniewski A.: Elektryczne źródła światła. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2010
|
REKLAMA |
REKLAMA |
I wszystko jasne :-)