Ciekawe właściwości rurek termokurczliwych - modelowanie, rozciganie, rozszerzanie [Video] - TEMPERATURA - INSTALACJE - RURKA TERMOKURCZLIWA - IZOLOWANIE - IZLOACJA - ROZCIĄGANIE - KABELKI
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Mouser Electronics Poland   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Ciekawe właściwości rurek termokurczliwych - modelowanie, rozciganie, rozszerzanie [Video]
drukuj stronę
poleć znajomemu

Ciekawe właściwości rurek termokurczliwych - modelowanie, rozciganie, rozszerzanie [Video]

Wpis ten zaprezentuje kilka ciekawych właściwości popularnych rurek termokurczliwych. Dla jednych to zupełnie oczywiste, dla innych niekoniecznie. Zapraszam do zapoznania się z treścią.

Witam,

Każdy kto trochę kombinował w domu z kabelkami, bateriami zasilaczami, żarówkami i silniczkami korzystał z rurek termokurczliwych do izolowania połączeń od czynników zewnętrznych. Do tego celu korzystamy albo z taśmy izolacyjnej lub wygodnych rurek termokurczliwych, które pod wpływem podgrzania (z reguły) do 125°C zmniejszają swoją średnicę o połowę.

Bawiąc się z instalacjami niskiego napięcia zauważyłem kilka ciekawych właściwości takich rurek. Dla zaawansowanych majsterkowiczów są to zapewne tak oczywiste sprawy, że nie zwracają na to uwagi, natomiast dla początkujących mogą okazać się wartościową podpowiedzią.

Zapraszam na krótki film:

Rurki takie możemy:

1.

Modelować dopóki są wystarczająco gorące - elastyczne, zastygają one w kształcie, jaki zostanie utworzony po podgrzaniu - może to być przydatne nie tylko podczas izolowania połączeń ale również podczas montażu okablowania w niewygodnych miejscach. Tworzymy strukturę np kąta prostego i w samym rogu mocujemy go do ściany

2.

Możemy średnicę rurki zmniejszyć o wiele bardziej niż do deklarowanych przez producenta 50%. W celu tym po podgrzaniu rurki rozciągamy jej końce na zewnątrz co powoduje rozciągnięcie części podgrzanej co skutkuje zmniejszenie jej średnicy nie o 50 a np o 70-80%. Może być to użyteczne w sytuacjach gdzie mamy zarobiony duży konektor na końcu cienkiego przewodu , który powinien być izolowany. Nakładamy rurkę na konektor i kabelek, opinamy ją na konektorze, podgrzewamy pozostałą część i za końcówkę rozciągamy tak aż rurka opnie się na kabelku. Zanim ostygnie kabelek możemy jeszcze wymodelować a na końcu obcinamy nożykiem pozostałą część rurki ( tą za którą ciągniemy, ponieważ ona nie jest podgrzewana)

3

Rurka po rozciągnięciu jak w pkt 2 może wrócić do średnicy  jaką deklaruje producent ( po zmniejszeniu) wystarczy ją na nowo podgrzać. Podgrzewamy ją z wyczuciem aby jej nie przegrzać i nie podpalić po czym jej średnica rozszerzy się do rozmiaru, jaki osiągnęłaby po podgrzaniu bez rozciągania

Mama nadzieję, że komuś ten wpis ułatwi życie :)

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (3)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Brak obrazka
Dziękuję za cenny komentarz, muszę przyznać, że zmienił mój pogląd na samo zastosowanie rurki termokurczliwej. Dotychczasowe informacje zbierane były metodą prób i błędów co się da a czego nie. Warto pamiętać o przytoczonej utracie właściwości i utlenianiu podczas wykonywania izolacji na dłużej. W moim przypadku jest to raczej hobby ale pierwszy raz zetknąłem się z większą kurczliwością np 4:1 np :
http://www.hellermanntyton.pl/site/produkty/rur
y-i-koszulki-termokurczliwe/tfe4-3
-8/339-00959
a w przypadku izolowania dużego konektora np 6.3 i małego kabelka np 0,25mm2 takiej koszulki należałoby użyć a nie kombinować :)
Pozdrawiam
No avatar
Przepraszam za pomyłkę w E-mailu. Prawidłowy e-mail: Pawel.Petykiewicz@HellermannTyton.pl
No avatar
Witam,

miałbym kilka uwag do powyższego tematu:

1. Do obkurczania rurek termokurczliwych nie powinno stosować się otwartego ognia. Bezpośredni kontakt płomienia z powierzchnią tworzywa sztucznego powoduje utlenianie się powierzchni, co może wpływać na utratę właściwości materiału, głównie izolacyjnych. Zaleca się stosowanie dmuchaw gorącego powietrza (niekiedy niepoprawnie zwanych opalarkami) elektrycznych lub gazowych.
2. Moim zdaniem nie ma sensu dodatkowe rozciąganie rurki.
Po pierwsze jeśli rurka pełni rolę izolatora to ważnym parametrem jest grubość ścianki. Wytrzymałość na przebicie elektryczne materiału podaje się w kV/milimer. Jesli rozciągamy termokurcz "na oko", nie jesteśmy w stanie określić wynikowej grubości ścianki, a co za tym idzie wytrzymałości otrzymanego izolatora na przebicie.
Po drugie na rynku można znaleźć rurki termokurczliwe o wyższej kurczliwości niż 2:1 (nawet do 6:1). Dla przewodów jak w zaprezentowanym materiale można użyć rurek termokurczliwych o wymiarach 3/1 mm lub 1,5/0,5 mm (wymiar przed obkurczeniem/wymiar po maksymalnym obkurczeniu). W związku z tym nie ma potrzeby takiego "kombinowania".
Po trzecie w wiele urządzeń osiąga w swojej pracy chwilowo parametry graniczne. Jeśli element nagrzeje się do temperatury, przy której rozciągnięta rurka wraca do swojej nominalnej średnicy, izolacja może się po prostu zsunąć z izolowanej części i doprowadzić do zwarcia.

Żeby wyjaśnić działanie rurek termokurczliwych trzeba wspomnieć jak są one produkowane. Tak więc po krótce najpier ekstruduje się z granulatu rurkę "zwykła" o rozmiarze nominalnym X, następnie tą rurkę poddaje się usieciowaniu (struktury materiału) przy pomocy poromieniowania. A dopiero usieciowaną rurkę rozciąga się do wielkości dostarczanej Y. W ten sposób powstaje rurka termourczliwa o rozmiarze Y, która pod wpływem temperatury kurczy się do rozmiaru X

W razie pytań jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam
Paweł Petykiewicz
HellermannTYton GmbH
e-mail: www.HellermannTyton.pl

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
WEMiF WEMiF Grupa studentów, absolwentów i pracowników Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki ...
Automania Automania Grupa zrzeszająca pasjonatów czterech kółek.
Energetyka Energetyka Zagadnienia poświęcone przemysłowi, źródłom energetycznym, rynkowi energii i polityce energetycznej.
Oświetlenie Philips Oświetlenie Philips Wszelkie kwestie dotyczące źródeł światła, technologii LED, energooszczędności. Grupa podejmuje ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl