Centrum Energetyki Odnawialnej przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie to unikalna na skalę kraju inwestycja, która jest przykładem transferu wiedzy do gospodarki. Obiekt składa się z Laboratorium Cieplnej Energetyki Odnawialnej, Laboratorium Elektroenergetyki i Maszyn Elektrycznych oraz Laboratorium Przemysłowych Systemów Informatycznych.
Projekt "Hala Laboratoryjna Energooszczędna-ekologiczna dla Energetyki i Odnawialnych Źródeł Energii" był współfinansowany z funduszy unijnych w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Całkowity koszt wyniósł ponad 15 mln zł – Unia dofinansowała 75% tej kwoty, reszta dopłaciło Ministerstwo Nauki. Inwestycja polegała na budowie i wyposażeniu energooszczędnego budynku laboratorium energetyki odnawialnej.
Oficjalne otwarcie laboratorium nastąpiło 04 lipca 2011 r. Centrum rozpoczęło pracę z początkiem nowego roku akademickiego.
Centrum powstało by służyć nie tylko naukowcom, w celu opracowywania nowych technologii energetycznych, ale również po to by wspierać przygotowanie kompetentnej kadry inżynierskiej dla przedsiębiorstw projektujących, wytwarzających i wdrażających urządzenia odnawialnych źródeł energii. Dzięki wykorzystaniu potencjału nauki będzie możliwe stworzenie "gospodarki opartej na wiedzy". Wyposażenie obiektu umożliwia, bowiem prowadzenie wielu innowacyjnych badań z zakresu pozyskiwania energii odnawialnej z różnych źródeł, wzajemnych interakcji tych źródeł oraz szeroko rozumianej efektywności ekonomicznej różnych warunków klimatycznych.
W polityce energetycznej kraju jest zapis o podwojeniu produkcji energii elektrycznej przy skojarzeniu z ciepłem do 2020 roku. Polska musi nadgonić inne kraje, jeżeli chodzi o rozwój energetyki kogeneracyjnej (która z jednego źródła tworzy ciepło i prąd jednocześnie). Cel jest ambitny ale dzięki takiemu laboratorium jak to w Sulechowie, jest on realny. Oprócz tego ośrodek ma szanse stać się centrum rozwoju energetyki odnawialnej w regionie.
Centrum wyposażone jest w najnowocześniejsze urządzenia, które przetwarzają wiatr, promienie słoneczne oraz drewno na energię z której powstaje ciepło oraz prąd. Wykorzystywane są prawie wszystkie możliwe źródła energii pochodzącej z natury. Oprócz wytwarzania ciepła i prądu, nowoczesna turbina gazowa dodatkowo produkuje chłód zasilający klimatyzatory – jest to potrójna produkcja energii, tak zwana trigeneracja.
Na placu laboratoryjnym zlokalizowane są pompy ciepła, generatory wiatrowe, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, a na dachu - układ solarny. W obiekcie zamontowany jest również system trigeneracji (mikroturbina gazowa z generatorem oraz absorberem produkującym chłód).
Wszystkie odnawialne źródła energii (elektryczne i cieplne) połączone są w wieloźródłowy system pozwalający na optymalizację zasilania, z uwagi na kryterium efektywności ekonomicznej. Oprzyrządowanie laboratorium pozwala na równoległą pracę różnych źródeł energii odnawialnej i określenie ich parametrów pracy w warunkach geograficznych i klimatycznych województwa lubuskiego. Multiźródłowy system jest systemem otwartym, co umożliwia w przyszłości dołączanie kolejnych urządzeń.
Całość instalacji sterowana jest za pomocą, dostarczonego przez ASTOR, kontrolera GE Intelligent Platforms z rodziny PACSystems RX3i, pracującego w systemie Hot Standby Redundancy. Redundancja zapewniona jest na poziomach jednostek nadrzędnych (procesorów, kaset bazowych, zasilaczy, modułów komunikacyjnych), łączy sterujących i synchronizacji oraz sieci Ethernet.
W celu stałego monitoringu sterowania i badania, źródła energii są wyposażone w czujniki wielkości elektrycznych i nieelektrycznych. Całość stworzy system pomiarowy pozwalający na badanie oraz ocenę parametrów zastosowanych urządzeń. Zarówno system automatyki, jak i system pomiarowy zintegrowany jest za pomocą nadrzędnego systemu BMS, realizowanego za pomocą oprogramowania z oferty ASTOR – Platformy Systemowej Wonderware. Z jej poziomu możliwe jest zarządzanie całym obiektem. Do systemu BMS włączone są jednostki centralne redundantnego układu sterowania, stacje operatorskie (40 lokalnych w laboratoriach, 5 zdalnych), przemysłowe panele operatorskie, mierniki parametrów sieci oraz systemy: pomiarowy, EIB, dozorowy i oświetlenia zewnętrznego. Oprogramowanie zapewnia możliwość zarządzania systemem ciepłowniczym i elektrycznym, w celu różnorodnej konfiguracji odnawialnych źródeł energii. W zależności od występujących potrzeb, obiektem można sterować albo za pomocą stacji operatorskich albo za pomocą paneli operatorskich, znajdujących się na elewacjach szaf automatyki. Stacje operatorskie umożliwiają dostęp do całości zintegrowanego systemu sterowania, włączając w to zarówno układy EIB/KNX jak i układy dozorowe.
Panel operatorski sterowania systemem KNX
– Projekt w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej ma za zadanie wspomagać wdrażanie nowoczesnych technologii oraz przygotowywać kompetentną kadrę inżynierską. Cieszymy się z faktu, iż nasza współpraca z sulechowskim ośrodkiem zaowocowała powstaniem najnowocześniejszego w Polsce Centrum Energetyki Odnawialnej oraz, że pozwoli ona na realizację założonych przez uczelnie celów – mówi Maciej Gorączko, kierownik projektu po stronie firmy ASTOR.
Dostęp do takiej wiedzy pozwoli firmom z sektora MŚP, zajmującym się odnawialnymi źródłami energii, zwiększyć stopień technologicznego zaawansowania oferowanych produktów.
Sulechowska uczelnia miała okazję zaprezentowania interaktywnego laboratorium, z możliwością załączania i wyłączania poszczególnych źródeł oraz rejestracją parametrów, podczas OpenDays 2011 w Brukseli – prestiżowej imprezie promującej europejskie miasta i regiony.
Obiekt integruje następujące źródła energii cieplnej:
Panel operatorski sterowania układem cieplnym.
Z kolei źródła energii elektrycznej stanowią:
W skład układu wchodzą ponadto: elektrolizer, służący do wytwarzania wodoru z wody destylowanej; destylator, do oczyszczania wody oraz butle wodorowe, stanowiące magazyn do gromadzenia wodoru.
Panel operatorski sterowania rozdzielnicą.
Integrowanie źródeł energii, jak i sterowanie całym obiektem, w szczególności sterowanie poszczególnymi urządzeniami, oraz elementami budynku inteligentnego, realizowane jest w hierarchicznym układzie sterowania, na która składają się:
Wdrożony system BMS integruje ze sobą następujące systemy:
Szeroko rozwinięta i bogato wyposażona baza laboratoryjna pozwala również na realizację usług szkoleniowych w zakresie źródeł energetyki odnawialnej, automatyki systemów energetycznych oraz tworzenia systemów wizualizacji i monitorowania.
Radosław Grech - Kierownik Centrum Energetyki Odnawialnej
Mariusz Mądry - specjalista ds. automatyki i IT
REKLAMA |
REKLAMA |
ważny tekst nt polskiej energetyki polecam
nteria360.pl/polska/artykul/wylewanie-bioma
sy-z-kapiela,56420