Rozdzielnice podtynkowe i natynkowe serii fw2 - INSTALACJE ELEKTRYCZNE - ELEKTROINSTALACJE - ROZDZIELNICE - HAGER - IP30 - QUICK CONNECT - SAMOZACISKI
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Rozdzielnice podtynkowe i natynkowe serii fw2
drukuj stronę
poleć znajomemu

Rozdzielnice podtynkowe i natynkowe serii fw2

Onninen Sp. z o.o.
źródło: Onninen Sp. z o.o.
fot. Onninen

W przetargach publicznych dotyczących budownictwa komercyjnego ogromne znaczenie ma dokładna kalkulacja kosztów. Sukces osiągają tylko te podmioty, które oferują optymalne usługi lub produkty w optymalnej cenie – przykładem mogą być nowe rozdzielnice fw2, mające I klasę ochronności i stopień ochrony IP30.

Nowy, szeroki zakres gabarytowy.

Seria fw2 zapewnia pojemność modułową od 36 do 252 modułów 17,5 mm, co stanowi idealną ofertę asortymentową do pomieszczeń budownictwa komercyjnego. Prosta i przejrzysta konstrukcja rozdzielnicy sprawia, że proces instalacji aparatów jest bardzo łatwy. Z kolei udogodnienia montażowe umożliwiają skrócenie czasu montażu w dowolnego rodzaju ścianach, a tym samym pozwalają zmniejszyć ogólne koszty inwestycji.

Rozdzielnia podtynkowa Hager FW424FT w wersji wyposażonej w aparaty modułowe

fot. Rozdzielnia podtynkowa Hager FW424FT

w wersji wyposażonej w aparaty modułowe

Wersja podtynkowa to niezwykle płytka rozdzielnica. Głębokość tylko 11 cm daje możliwość instalowania praktycznie w każdej cienkiej ścianie. Rozdzielnice fw2 mogą być z powodzeniem montowane w szczególności w typowych ściankach pustych, kartonowo-gipsowych, zapewniając stopień ochrony IP30. Wersja natynkowa ma 15 cm głębokości. Rozdzielnice te gwarantują dużo wolnego miejsca na prowadzenie przewodów w bocznych, wewnętrznych częściach obudowy. Rozdzielnice fw2 w całości wykonane są z blachy stalowej lakierowanej.

Głównym celem prac rozwojowych nad nową rozdzielnicą marki Hager było możliwie jak największe ułatwienie pracy elektroinstalatorowi. Jedną z wielu zalet jest możliwość demontowania kompletnego rusztu z szynami DIN/TS35. Demontowany w całości ruszt montażowy zapewnia elektroinstalatorowi łatwe oprzewodowanie aparatury modułowej poza rozdzielnicą, co z kolei ułatwia, przyśpiesza i znacznie zwiększa komfort pracy. Co więcej, dodatkową cechą charakterystyczną jest kształt szyny TS35 oraz możliwość indywidualnego demontażu każdej z szyn. Szyny TS35 są głęboko profilowane, co oznacza, że można je wykorzystać do prowadzenia np. przewodu magistralnego KNX jako niestandardowego rozwiązania pod aparatami modułowymi. 

Istotną cechą wyróżniającą serię fw2 jest możliwość obniżania rusztu nośnego z szynami DIN/TS35. Dzięki temu powstała możliwość (nawet dla wersji podtynkowej przy głębokości 11 cm!) zamontowania jako aparatu głównego wyłączników o większych gabarytach, np. typu SLS lub innych, których wysokość jest większa niż standardowej aparatury modułowej.

Demontowany w całości ruszt montażowy zapewnia elektroinstalatorowi łatwe oprzewodowanie aparatury modułowej poza rozdzielnicą

fot. Demontowany w całości ruszt montażowy zapewnia elektroinstalatorowi łatwe oprzewodowanie aparatury modułowej poza rozdzielnicą

Istotną cechą wyróżniającą serię fw2 jest możliwość obniżania rusztu nośnego z szynami DIN/TS35 Dużym ułatwieniem dla instalatorów są prefabrykowane (wersja podtynkowa) wejścia kablowe – przetłoczenia do wyłamania u góry i dołu oraz po bokach rozdzielnicy

Dużym ułatwieniem dla instalatorów są prefabrykowane (wersja podtynkowa) wejścia kablowe – przetłoczenia do wyłamania u góry i dołu oraz po bokach rozdzielnicy. Dzięki wstępnym, fabrycznym nacięciom przetłoczenia łatwo można wycinać szczypcami, przez co wprowadzenie przewodów (nawet dużych) staje się proste i komfortowe. Wersja natynkowa wyposażona jest w przepusty kablowe. Rozdzielnica fw2 oferuje również powiększoną przestrzeń na podłączenia kablowe od góry i dołu rozdzielnicy oraz specjalne miejsce na zaciski PE/N. Zaciski śrubowe PE/N mogą być montowane na specjalnym, metalowym wsporniku, który jednocześnie służy do odciążania przewodów.

QuickConnect QCfot. Samozaciski QuickConnect

W rozdzielnicach fw2 stosować można również zaciski typu QuickConnect (samozaciski) lub bloki zacisków KB, które montuje się standardowo na szynach TS35 w sąsiedztwie aparatury modułowej. 

Symetryczna konstrukcja rozdzielnicy zapewnia nie tylko możliwość odwracania rozdzielnicy góra/dół, ale także dowolność wprowadzania / wyprowadzania przewodów. Standardowym rozwiązaniem w fw2 jest łatwa zamiana drzwi lewe/prawe oraz regulacja drzwi w poziomie. Same drzwi mają uchwyt dźwigniowy z możliwością zabudowy zamka z kluczem. Uchwyt dźwigniowy standardowo umożliwia też plombowanie.

Rozdzielnice podtynkowe fw2 są pakowane „podwójnie”, co oznacza, że ramka z drzwiami jest pakowana w osobnym kartonie, a sama konstrukcja rozdzielnicy też w osobnym. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewniona zostaje ochrona elementów zewnętrznych przed zadrapaniami czy uszkodzeniami, które mogą powstać w trakcie prac instalatorskich czy wykończeniowych.

Dodatkowo sposób montażu ramy został opracowany podobnie jak w rozdzielnicach typu FW Media i umożliwia kompensowanie nierówności tynku ściany nawet do 12 mm!

Design ramki i drzwi w wersji podtynkowej zbliżony został do wyglądu małych rozdzielnic serii Volta. Dzięki swojej płaskiej i eleganckiej formie doskonale komponuje się w pomieszczeniu i zapewnia wysoki poziom estetyki wykonania.

Zobacz film instruktażowy:

Zalety produktu:

 • dla aparatów do 125 A,
 • montaż podtynkowy w ścianach murowanych lub kartonowo-gipsowych – głębokość tylko 11 cm, montaż natynkowy – głębokość 15 cm,
 • ochrona rozdzielnicy przed zadrapaniami w trakcie prac instalatorskich dzięki oddzielnie pakowanej i montowanej ramie maskującej z drzwiami regulowanymi (wersja podtynkowa),
 • demontowany ruszt montażowy, zapewniający wysoki komfort pracy i szybkość montażu aparatów,
 • odciążanie przewodów za pomocą specjalnego wspornika + możliwość mocowania zatrzaskowych zacisków śrubowych PE/N,
 • zabudowa aparatury w jednym ciągłym rzędzie: 12, 24 lub nawet 36 modułów!
 • wysokiej jakości rama maskująca z drzwiami pełnymi (wersja podtynkowa).

Charakterystyka techniczna:

 • Montaż: podtynkowy/natynkowy
 • Klasa ochronności: I
 • Stopień ochrony: IP30
 • Liczba modułów: od 36 do 252
 • Wymiary: szerokość od 406 do 838 mm, wysokość od 692 do 1292 mm, głębokość 110/150 mm
 • Materiał: blacha stalowa, lakierowanie pełne, dwustronne
 • Kolor: biały, RAL 9010
 • Powierzchnia: powlekana lakierem proszkowym
 • Typ zamka drzwi: uchwyt dźwigniowy

  follow us in feedly
  Średnia ocena:
   
  REKLAMA

  Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

  Zapisz się
  Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
  Komentarze (0)
  Dodaj komentarz:  
  Twój pseudonim: Zaloguj
  Twój komentarz:
  dodaj komentarz
  REKLAMA
  Nasze serwisy:
  elektrykapradnietyka.com
  przegladelektryczny.pl
  rynekelektroniki.pl
  automatykairobotyka.pl
  budowainfo.pl