Problemy rejestracji i regulacji temperatury w budynkach mieszkalnych - TECHNIKA GRZEWCZA - CIEPŁOWNICTWO - POMIARY - ZUŻYCIE ENERGII - OGRZEWANIE - ENERGIA CIEPLNA - HVAC - BUDOWNICTWO - EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA - INSTALACJE GRZEWCZE - ENERGOCHŁONNOŚĆ - ELEKTROZAWORY - REGULACJA TEMPERATURY - POMPA OBIEGOWA - TERMOZAWORY - CENTRALNE OGRZEWANIE - ŹRÓDŁA CIEPŁA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Energetyka Problemy rejestracji i regulacji temperatury w budynkach mieszkalnych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Problemy rejestracji i regulacji temperatury w budynkach mieszkalnych

We współczesnym budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza spółdzielczym, istotne są problemy związane z pomiarami energii zużywanej na ogrzewanie mieszkań, rozdziałem kosztów jej zużycia na poszczególne mieszkania, a także z oceną efektywności energetycznej mieszkań czy budynków (energochłonnością). Autorzy od wielu lat proponują własne rozwiązania tych problemów poprzez zastosowanie rejestratorów mierzących temperatury pomieszczeń w całym budynku.

Autorzy:

Dr inż. Marek Durnaś – Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Szczecinie
dr inż. Jan Skórski – Wydział Elektryczny, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Ostatnie lata pokazały na przykładach firmowych rozwiązań nowych podzielników kosztów ogrzewania (zastosowano w nich dwuczujnikowy pomiar temperatury, z których jeden mierzy temperaturę grzejnika a drugi temperaturę pomieszczenia w przypadku zamknięcia zaworu grzejnika) prawidłowość proponowanej przez autorów metody. Niestety, podzielniki mimo wprowadzenia pomiaru temperatury pomieszczeń, są nadal umieszczane na grzejnikach z reguły przesłoniętych zasłonami, co fałszuje ich wskazania. Zaproponowaną metodę bezpośredniej rejestracji temperatury pomieszczeń można z powodzeniem wykorzystać także do oceny efektywności energetycznej budynków.

Rejestratory temperatury i wilgotności

W zaproponowanych systemach pomiarowych najistotniejszymi elementami są miniaturowe rejestratory temperatury, które umieszcza się we wszystkich pomieszczeniach w całym budynku. Zastosowane rejestratory temperatury (DS 192x firmy Maxim) mają parametry [9]:

  • szeroki zakres pomiaru od -40 do +125°C,
  • duża rozdzielczość od 0,5 lub 0,0625°C,
  • wbudowany, kwarcowy zegar czasu rzeczywistego,
  • pamięć – 2048 lub 4096/8192 próbek,
  • programowany czas próbkowania od 1 s do 273 h,
  • możliwość pracy w sieci 1-Wire,
  • czas pracy do 10 lat.

Niewielkie rozmiary, obudowa odporna na trudne warunki środowiskowe umożliwiają użycie rejestratorów do wielu zastosowań w najtrudniejszych warunkach. Wbudowany zegar czasu rzeczywistego umożliwia przypisanie daty i czasu do każdej zarejestrowanej temperatury. Wewnętrzna pamięć nieulotna umożliwia zapis od 2048 do 8192 pomiarów w zależności od typu rejestratora, co przykładowo przy cogodzinnym pomiarze temperatury umożliwia rejestrację w okresie od 3 do 12 miesięcy. Przykładowe przebiegi zarejestrowanych temperatur pomieszczeń i temperatury zewnętrznej przedstawiono na rysunku 1.

Rys. 1. Przykładowe wyniki rejestracji temperatur czterech pomieszczeń i temperatury zewnętrznej w okresie od października do grudnia

Rys. 1. Przykładowe wyniki rejestracji temperatur czterech pomieszczeń i temperatury zewnętrznej w okresie od października do grudnia

 

Wprowadzana w ostatnich latach dodatkowa termoizolacja ścian zewnętrznych budynków i wymiana okien przynosi znaczne ograniczenie poboru ciepła lecz również pogorszenie warunków wentylacji pomieszczeń. Użytkownicy mieszkań zmniejszając koszty ogrzewania, dodatkowo uszczelniają pomieszczenia i zmniejszają ich temperaturę. W wyniku takich działań nadmiernie wzrasta stopień zawilgocenia, prowadzący nieuchronnie do zagrzybienia mieszkań. Z tego względu proponuje się zastosowanie miniaturowych rejestratorów temperatury i wilgotności typu DS1923, idealnie nadających się do przeprowadzania długookresowych badań temperatury i wilgotności pomieszczeń, szczególnie narażonych na zawilgocenie.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl