Podsumowanie I Kongresu Elektryki Polskiej - KONGRES - SEP - KONGRES ELEKTRYKI POLSKIEJ
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Podsumowanie I Kongresu Elektryki Polskiej
drukuj stronę
poleć znajomemu

Podsumowanie I Kongresu Elektryki Polskiej

I Kongres Elektryki Polskiej odbył się w dniach 2-4 września w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej. Wzięło w nim udział ponad pół tysiąca osób, w tym goście z zagranicy, wygłoszono kilkadziesiąt referatów z szeroko rozumianej elektryki. Kongresowi towarzyszyła wystawa firm – w Dużej Auli. Przed gmachem głównym politechniki zorganizowana została wystawa pojazdów elektrycznych. Głównym sponsorem I KEP była firma Elektrobudowa SA.

 


Jak dyskutowano na kongresie, bezpieczeństwo energetyczne Polski mają zapewnić nowe inwestycje, w tym w powstającą energetykę jądrową, ale także poprawienie efektywności energetycznej – w niektórych dziedzinach jest wiele do zrobienia w tej sprawie; „nierzadko są to ogromne pieniądze” – mówiono np. w kuluarach.

Sesja sponsora głównego – Elektrobudowy SA – dotyczyła właśnie efektywności energetycznej. Ryszard Wnuk omówił „Efektywność energetyczną polskiej gospodarki”. Tadeusz Skoczkowski, prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii wygłosił referat pt. „Ustawa o efektywności energetycznej – nowe obszary działania”. Zbigniew Kochel z Elektrobudowy zaprezentował temat „Podnoszenie efektywności energetycznej jednym z istotnych celów rozwojowych Elektrobudowy SA”.

W dalszym ciągu trwa dyskusja zapoczątkowana sesją pt. „Polski przemysł elektrotechniczny”. Włożeniem kija w mrowisko okazało się opracowanie Wiesława Wilczyńskiego - dyrektora Instytutu Elektrotechniki oraz Jerzego Słowikowskiego – przewodniczącego Sekcji Przemysłu Elektrotechnicznego SEP pt. „Rozwój przemysłu elektrotechnicznego w Polsce”. Optymistycznym akcentem w tej dyskusji jest stwierdzenie Jerzego Słowikowskiego (co lubi powtarzać): „Polskim przemysłem elektrotechnicznym jest przemysł elektrotechniczny, który znajduje się w Polsce”. Sesja wykazała m.in., że istnieją dziedziny, które są szansą dla polskich przedsiębiorców, np. powstająca branża samochodów elektrycznych. Przypominamy, że SEP należy do konsorcjum Green Stream (zielony strumień) i bierze udział w programie tworzenia infrastruktury dla funkcjonowania samochodu elektrycznego. Referat Instytutu Elektrotechniki (instytut też należy do Green Stream) pt. „System bezstykowego przesyłu energii i informacji dla pojazdów elektrycznych, infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych” – przedstawiał część tych działań.

Na sesji tematycznej „Mechatronika” Krzysztof Kluszczyński zadał swoim referatem retoryczne pytanie: „Mechatronika – moda, czy nieuchronność?”. Nie tylko na kongresie i na tej sesji można było przekonać się, iż mechatronika w Polsce należy do najbardziej innowacyjnych dziedzin. Polscy naukowcy biorą chociażby udział w międzynarodowych programach tworzenia magazynów energii. Osiągnięcia polskich naukowców w tej dziedzinie doceniane są np. w Stanach Zjednoczonych. Na KEP Stanisław Piróg omówił „Elektromechaniczny magazyn energii jako system mechatroniczny”.fot. SEP, Prezydium I Kongresu Elektryki Polskiej. Od lewej: Andrzej Jakubiak, Jacek Marecki, Jacek Szpotański i Mieczysław Hering

SEP od wielu lat bierze udział w budowie społeczeństwa informacyjnego. Jednym z tego przejawów na kongresie była sesja pt. „Problematyka społeczeństwa informacyjnego” – prowadzona przez Zbigniewa Kierzkowskiego i Jana Kwiatkowskiego.

Tylko na sesję pt. „Oddziaływanie pól elektromagnetycznych na środowisko” przygotowany został odrębny informator i jak na najpopularniejsze sesje przystało, odbyła się ona w Dużej Auli, a trwała cały dzień – wiadomo „szlachetne zdrowie”. Bezpieczeństwem w elektryce (referat o takim tytule wygłosił Bogumił Dudek) zajmowano się m.in. na sesji pt. „Elektroenergetyka”.

Uzupełnieniem sesji nt. techniki świetlnej była nocna wycieczka po oświetlonych obiektach Warszawy – przede wszystkim zabytkach. Przewodnikiem był Wojciech Żagan kierownik Zakładu Techniki Świetlnej na Wydziale Elektrycznym PW, który prowadził tę sesję. Wojciech Żagan do tej pory rozświetlił 15 warszawskich kościołów i prawie 80 budowli.

Najwięcej słuchaczy zgromadziła sesja historyczna. Można powiedzieć, iż była ona kontynuacją referatu wiodącego wygłoszonego przez prezesa SEP Jerzego Barglika na otwarcie kongresu.
W sesji historycznej głos zabrał Jacek Szpotański, syn Kazimierza, który o historycznych wydarzeniach opowiadał często z autopsji, wspominając czasy, kiedy prezesował SEP-owi czy opowiadając o fabryce ojca. Szczególnym referatem był referat o Politechnice Lwowskiej w czasach dwudziestolecia międzywojennego, wygłoszony przez Jerzego Hickiewicza.fot. SEP, Sesja plenarna pt. „Energetyka jądrowa dla Polski”

Odbyły się także warsztaty SEP – FISUEL (FISUEL/CONSUEL Międzynarodowa Federacja Bezpieczeństwa Użytkowników Instalacji Elektrycznych). Oto przykłady tematów warsztatów: „Problemy związane z eksploatacją obiektów”, „Centrum monitorowania wypadków związanych z nieprawidłowymi instalacjami elektrycznymi oraz wadliwymi urządzeniami elektrycznymi we Francji”.

Nie sposób w niniejszej informacji choćby pobieżnie zaprezentować wszystkie sesje plenarne. Nie sposób też hierarchizować poruszone zagadnienia. Na kongresie, w ramach sesji, zostały poruszone ważne i najważniejsze zagadnienia z danej dziedziny. Najistotniejsze jest to, że zaprezentowane idee przebijają się do coraz szerszych kręgów społeczeństwa.

Część oficjalna przeplatana była nieoficjalną, np. wyżej wspomnianą wycieczką po iluminowanych miejscach Warszawy, występami Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej… Podczas spotkań towarzyskich duszą towarzystwa był członek honorowy SEP Zbigniew Lubczyński – członek ZG SEP z Wrocławia SEP. Przygotował on na kongres „Śpiewnik SEP-owca na każdy dzień” (wybrał i ułożył pieśni i piosenki). (Śpiewnik ten został wydany przez COSiW). Jest to hit wydawniczy roku 2009.

Przygotowania do Kongresu Elektryki Polskiej zaczęły się wiele miesięcy wcześniej. Na czele Komitetu Programowo-Organizacyjnego stanął Andrzej Jakubiak. Przewodniczącym Komitetu Naukowego był Tadeusz Kaczorek, a Komitetu Honorowego rektor Politechniki Warszawskiej Włodzimierz Kurnik.
Patronem honorowym kongresu został wicepremier Waldemar Pawlak. Patronem honorowym obchodów 90-lecia SEP był prezydent RP Lech Kaczyński oraz prezydenci miast założycieli SEP: Warszawy, Lwowa, Krakowa, Łodzi, Sosnowca i Poznania. Na kongresie miał pojawić się najbardziej znany elektryk świata Lech Wałęsa – przesłał on list gratulacyjny do „Uczestników i Organizatorów Kongresu Elektryki Polskiej”.

Za część organizacyjną odpowiedzialna była sekretarz generalna SEP Jolanta Arendarska. Pod jej kierunkiem pracowało Biuro SEP oraz Centralny Ośrodek Szkolenia i Wydawnictw.

fot. SEP, Kongresowi towarzyszyła wystawa firm

Efektem Kongresu Elektryki Polskiej są „Wnioski” – 10 wniosków generalnych i 26 szczegółowych. Zapraszamy do zapoznania się z nimi na: www.sep.com.pl, link „Kongres Elektryki Polskiej. Relacja”. W punkcie 1. zostało napisane: „Uczestnicy Kongresu uważają, że jego zorganizowanie jest właściwą i godną formą uczczenia dziewięćdziesiątej rocznicy Stowarzyszenia Elektryków Polskich, jako największej organizacji branżowej wchodzącej w skład Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.
W kolejnych punktach została wyeksponowana rola energetyki jądrowej w Polsce, konieczność powołania ośrodka badań strategicznych czy przyjęcie z zadowoleniem przywrócenia egzaminu maturalnego z matematyki.

Na I Kongresie Elektryki Polskiej podsumowano nie tylko 90 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich, ale ponad sto lat polskiej elektryki. Przypomniano pozytywistycznych bohaterów polskiej elektryki. (W naszej narodowej pamięci wciąż jest za mało miejsca dla twórców cywilizacji, naukowców, inżynierów, przemysłowców. SEP stara się zmieniać te proporcje). Zostały zadane ważkie pytania. Wskazano drogi rozwoju.
Następny, II Kongres Elektryki Polskiej ma odbyć się za 5 lat.

autorem tekstu jest Stanisław J. Szałapak

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (5)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
atrakcyjny kazimierz
o prosze... z tego co wiem to pawlak jest vice-premierem ;)w takim razie szkoda, że przyjechał robić dobrą minę do złej gry...

Brak obrazka
Był przecież wce minister Pawlak, ale co z tego... samym byciem na kongresie nic się nie zbuduje, trzeba zacząć aktywnie pracować nad zmianami w przemyśle elektrotechnicznym! Potrzebne jest organizowanie debat panelowych, aby więcej specjalistów mogło się wypowiedzieć i pokazać swój punkt widzenia. Dobrze przeprowadzona dyskusja, mądrych ludzi, ale nie mondralińskich w tym jest nadzieja!
No avatar
atrakcyjny kazimierz
tzn. że na kongresie nie było nikogo z ministrstwa gospodarki?
No avatar
Gość
popieram w całej rozciągłości. W Polsce zbyt mało pieniędzy inwestowane jest w innowacyjność. Nasi elektrycy muszą więc korzystać z produktów i usług zagranicznych koncernów, co niestety smuci...
No avatar
j.a.
z mojego punktu patrzenia to było udane spotkanie merytoryczne, żal że nasz rząd się nie interesuje naszym rodzimym przemysłem....
Stowarzyszenie Elektryków Polskich
Stowarzyszenie Elektryków Polskich
ul. Świętokrzyska 14, Warszawa
tel.  +48 22 5564-302
fax.  +48 22 5564-301
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl