Na stacji, oprócz mechanicznych blokad zainstalowanych fabrycznie w rozdzielnicy NXPLUS C, wykorzystując logikę programowalną, stworzono polowe i międzypolowe blokady logiczne. Wszystkie informacje wykorzystane do blokad międzypolowych są przesyłane pomiędzy polami w technologii GOOSE.
Od roku 2004, kiedy to Siemens rozpoczął dostawę urządzeń wyposażonych w IEC 61850, na świecie pracuje już ponad 1000 systemów korzystających z nowego standardu oraz ponad 50 000 urządzeń komunikujących się w IEC 61850. Z roku na rok liczby te stale rosną. Obecnie połowa dostarczanych przez nas zabezpieczeń jest wyposażona w IEC 61850. Należy podkreślić, że sprzedawane już od 1998 roku zabezpieczenia z serii SIPROTEC4 mogą być w łatwy sposób wyposażone w nową technologię IEC 61850, co jest dużą korzyścią dla użytkowników tych zabezpieczeń, którzy chcieliby rozszerzyć ich funkcjonalność. Przejrzysty i prosty w użyciu IEC 61850 system konfigurator, będący częścią oprogramowania DIGSI 4, pozwala użytkownikowi na bezproblemową parametryzację wszystkich urządzeń pod kątem technologii GOOSE oraz na wygenerowanie odpowiednich plików konfiguracji (scd, icd) dla systemu telemechaniki. Warto też wspomnieć, iż wszystkie dostarczane przez firmę Siemens urządzenia wyposażone w technologię IEC 61850 mają certyfikat KEMA stopnia A, będący gwarancją jakości i zgodności z nowym standardem.
Dzięki zastosowaniu szybkiej (priorytetowej) komunikacji GOOSE pomiędzy urządzeniami, standard IEC 61850 stał się pierwszym, który w pełni wykorzystuje możliwości, jakie daje nowoczesny 100 Mbit/s Ethernet. Informacje wysyłane przez urządzenia polowe jako rozgłoszeniowe (multicast) są odbierane tylko przez urządzenia wyznaczone do ich odbioru. Szybkość telegramów GOOSE oraz stabilność pracy tej funkcjonalności, nawet przy mocno obciążonej sieci, czyni standard IEC 61850 idealnym do wykorzystania przy realizacji wszelakich automatyk międzypolowych na stacji elektroenergetycznej. Ponadto Ethernet wraz z protokołem TCP/IP dają obsłudze szeroki dostęp do informacji generowanych na stacji oraz umożliwiają dokonywanie wielu czynności zdalnie. Pozwala to zredukować wizyty eksploatacyjne na stacji do minimum.
Kolejną zaletą zastosowania IEC 61850, nie mniej ważną z punktu widzenia inwestycji, jest znaczne zredukowanie ilości okablowania na stacji. Połączenie zabezpieczeń światłowodami w pierścienie pozwoliło uzyskać redundantny układ komunikacyjny zarówno dla aplikacji międzypolowych jak i dla telemechaniki. Wszystkie wyżej wymienione zalety standardu IEC 61850 znalazły zastosowanie przy realizacji projektu RS Grzybowa w Rybniku dla Vattenfall Distribution Poland SA.
Należy także podkreślić, iż każda z automatyk zabezpieczeniowych była skrupulatnie sprawdzana przez grupę rozruchową, składającą się z przedstawicieli Siemens oraz firmy Vattenfall Network Services Poland i przeszła pozytywnie wszystkie testy.
|
REKLAMA |
REKLAMA |
Aby się zabezpieczyć zadecydowano że wykonamy odrutowanie i ułożymy światłowód.
Z poważaniem em. projektant
PS. Bardzo trudno jest coś narysować na czystej kartce papieru .
Opisać co ktoś wykonał jako pierwszy projekt jest łatwiej.
Nie podając autorów koncepcji, projektu jest już bardzo trudno.
Życzę Panu dużo Powodzenia we wdrażaniu nowych technologii w złotej erze energetyki w której żyjemy.
Czekam na nowe artykuły.