Technologia cały czas dynamicznie się rozwija, otwierając przed nami nowe możliwości. Czwarta rewolucja przemysłowa zapewnia jeszcze większą integrację maszyn z systemami IT, tworząc Internet Rzeczy. Linie produkcyjne mogą się komunikować nie tylko ze sterownikami, ale także wymieniają się wzajemnie informacjami, by na bieżąco optymalizować produkcję. Nowoczesne rozwiązania otwierają zupełnie nowe możliwości przed automatyką przemysłową, jednak stawiają im także wyższe wymagania. Spełnić je mogą tylko takie standardy komunikacji jak IO-Link.
W odpowiedzi na zmieniające się wymagania wobec automatyki, konsorcjum liczące obecnie ponad 400 firm, w tym producentów aktuatorów, czujników oraz sterowników, opracowało nowy system komunikacji. Ten globalny, znormalizowany i otwarty interfejs jest niezależny od zastosowanej magistrali obiektowej. Filozofia, jaka towarzyszyła twórcom technologii IO-Link, stanowi równocześnie fundament trwającej właśnie czwartej rewolucji przemysłowej. Dzięki temu stanowi jego naturalne uzupełnienie. Na stronie największego producenta inteligentnych czujników wyposażonych w IO-Link, firmy ifm, znaleźć można dokładne omówienie systemu IO-Link wraz z istotnymi szczegółami technicznymi. Oferuje on również wiele ciekawych rozwiązań dla automatyki przemysłowej, opartych na omawianej technologii.
Jak wspomnieliśmy, standard komunikacji IO-Link stworzony został w oparciu o filozofię Przemysłu 4.0. Jak jednak przekłada się to na zalety tego systemu?
Wspomniane zalety sprawiają, że system IO-Link stanowi doskonały fundament pod Przemysł 4.0, zapewniając dostęp do danych cyfrowych w czasie rzeczywistym.
Przesyłanie danych w formie cyfrowej umożliwia jednoczesny transfer kilku odczytów z czujnika do sterowników. Dlatego też jeden z największych producentów związanych z omawianym systemem, firma ifm, oferuje inteligentne czujniki IO-Link, które umożliwiają pomiar kilku różnych parametrów w tym samym czasie, za pomocą jednego przewodu przemysłowego M12. W ten sposób skutecznie zastępują one kilka standardowych czujników, a tym samym upraszczają układ pomiarowy. Przykładowo punktowy czujnik poziomu bezbłędnie rozróżnia medium mierzone od zabrudzeń lub piany. Jest to dodatkowe zabezpieczenie urządzeń i produktu przed resztkami zabrudzeń pozostałych po procesie czyszczenia.
REKLAMA |
REKLAMA |