Kompendium wiedzy o LED - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania - OŚWIETLENIE - LED - PARAMETRY - NORMY - TEMPERATURA BARWOWA - ZASILACZE LED - EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA - DIODY LED - SKUTECZNOŚĆ ŚWIETLNA - CRI - ZAMIENNIK - POLLIGHTING - MODUŁY LED - WŁAŚCIWOŚCI LED - NORMY LED - ZALETY LED - WADY LED - LEDÓWKI - RETROFITY
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Kompendium wiedzy o LED - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
drukuj stronę
poleć znajomemu

Kompendium wiedzy o LED - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Technologia oświetlenia LED, ze względu na potencjał, jeśli chodzi o osiągane parametry techniczne, różnorodność zastosowań, możliwość tworzenia całkowicie nowych rozwiązań oświetleniowych zasługuje na miano przełomowej. Tak sformułowane perspektywy oświetlenia LED doprowadziły do ogromnych oczekiwań ze strony konsumentów i inwestorów, a także strategów gospodarczych, którzy słusznie widzą w tej technologii możliwość znacznego ograniczenia zużycia energii na cele oświetleniowe.

Kompendium wiedzy o LED

Oświetlenie LED rozwija się w szybkim tempie, pomimo to, jest nadal na wczesnym etapie w porównaniu z innymi technologiami, np. bazującymi na świetlówkach, czy wysokoprężnych lampach wyładowczych, które były doskonalone przez dziesięciolecia. Od kilku lat uznani producenci oświetlenia z sukcesem wprowadzają na rynek produkty oświetleniowe LED. Dzięki doskonaleniu technologii i postępowi w rozwiązywaniu problemów technicznych oferują oni produkty o coraz to wyższych parametrach technicznych i szerszym zakresie stosowania. Równolegle na rynku rośnie liczba przereklamowanych produktów LED o niskiej jakości, które często nie odpowiadają podstawowym warunkom bezpieczeństwa. Brak niektórych przepisów prawnych, norm oraz nadzoru rynkowego w zakresie deklarowanych parametrów technicznych powoduje, że segment wyrobów niespełniających minimalnych kryteriów jakościowych niebezpiecznie rośnie. Grozi to zahamowaniem rozwoju technologii oświetlenia LED i utratą, związanych z nią, wielostronnych korzyści dla konsumenta, konkurencyjności gospodarki oraz środowiska naturalnego.

Niniejsza publikacja została opracowana przez zespół specjalistów Polskiego Komitetu Oświetleniowego oraz Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego „Pol-lighting” z zamiarem przybliżenia problematyki diod świecących tym wszystkim, którzy zawodowo zajmują się oświetleniem (projektanci, instalatorzy elektryczni) lub podejmują decyzje związane z zakupem produktów oświetleniowych (zamówienia publiczne, inwestorzy budowlani), czy prowadzą wyspecjalizowaną dystrybucję oświetlenia (sprzedawcy hurtowi i detaliczni).

Autorzy wyrażają nadzieję, że informacje zawarte w niniejszym opracowaniu będą pomocne w  racjonalnym poruszaniu się w gąszczu różnorodnych ofert rynkowych w zakresie oświetlenia LED. Opracowanie odzwierciedla najistotniejsze zagadnienia związane z diodami świecącymi według aktualnego stanu wiedzy i praktyki. Szybki rozwój technologii LED i postęp w zakresie norm i metod badawczych będzie wymagał aktualizacji informacji zawartych w niniejszej publikacji.

SPIS TREŚCI:

1.

Co to jest LED?

2.

Jak działa LED?

3.

Jakie są dostępne rodzaje LED barwnych?

4.

Jakie mogą być rodzaje sprzętu oświetleniowego wykorzystujące LED?

5.

Co to jest trwałość LED?

6.

W jaki sposób testuje się LED w celu wyznaczenia trwałości?

7.

Co wpływa na trwałość LED?

8.

Co może spowodować uszkodzenie LED?

9.

Jak wydajne są LED światła białego?

10.

Jaką diodę wybrać do wytworzenia światła białego?

11.

Jak LEDy światła białego oddają barwy i jak dobrać LED do określonej funkcji?

12.

Czy LED można ściemniać?

13.

Czy barwa światła ulega zmianie w trakcie eksploatacji?

14.

Jakie są kategorie LED ze względu na barwę światła i skuteczność świetlną?

15.

Co to jest bining i jak się nim posługiwać?

16.

Jakie są obszary zastosowania LED w oświetleniu?

17.

Jakie są korzyści i ograniczenia w stosowaniu LED?

18.

Kwestia rozsyłu

19.

Czy LED mogą szkodzić na wzrok?

20.

W jaki sposób są zasilane LED?

21.

Wzajemne oddziaływanie diod LED i systemów zasilania elektroenergetycznego

22.

Normy dotyczące LED

23.

Jaka powinna wyglądać specyfikacja modułu LED?

24.

Czy dostawca dysponuje danymi potwierdzającymi deklarowane wartości?

25.

Jak dobrać LED jako zamiennik tradycyjnego źródła światła?

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (7)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
marimor
W warunkach technicznych dotyczących oświetlenia pojazdów samochodowych pojawiły się lampy oświetleniowe typu "S1" ," S2"itd.
Czy istnieją Polskie Normy tych świateł i jakie "barwy" światła dopuszczone są do zastosowania w pojazdach. Chodzi przede wszystkim o barwę światła postojowego - przód -"białą",( zimna ? , ciepła? ) , oraz spełnienie warunków widoczności w nocy..
Bardzo bym prosił o wyjaśnienia i na adres: mmot@wp.pl
Pozdrawiam marimor.
No avatar
Gość
Optymalna temperatura barwowa dla LED to około 4000K. Większości nowych lamp LED samochodowych ma Ledy o temperaturze od 4000K do 4800K
No avatar
ByLo
Witam. Jaka jest optymalna temperatura pracy diody led? Nie pytam o zakres temperatur, w jakich może ona działać, ale o temperaturę optymalną.
Pozdrawiam.
No avatar
Gość
rzetelny i usystematyzowany poradnik - dzięki
Brak obrazka
Oczywiście, jest to praca zbiorowa Polskiego Komitetu Oświetleniowego Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego „Pol-lighting”. Pełna lista autorów opracowania znajduje się na ostatniej stronie Kompendium.
No avatar
sprostowanie
Autorem tego opracowania jest POLSKI KOMITET OŚWIETLENIOWY a POL-Lighting wydwcą. Warto sprostowac informację :)
No avatar
edzik
krótko ale treściwie - bardzo fajny FAQ o LEDach
Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego „Pol-lighting”
ul. Stępińska 22/30, Warszawa
tel.  + 48 784 035 203
www.pollighting.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl