HDMI to skrót angielskiego High Definition Multimedia Interface. To nazwa złącza cyfrowego, dzięki któremu można pojedynczym kablem przesłać obraz jakości HD (także w wersji 3D) oraz do ośmiu kanałów audio.
Standard HDMI zastąpił dawne połączenia analogowe i kable komponentowe. Stało się to po upowszechnieniu płaskich paneli LCD. Wyświetlacze ciekłokrystaliczne są bowiem urządzeniami, które do poprawnej pracy potrzebują czystego sygnału cyfrowego. Podłączenie telewizora LCD do dekodera telewizji cyfrowej za pomocą kabli analogowych oznacza więc dużą stratę jakości obrazu i dźwięku.
Dekoder musi bowiem w takim wypadku przekonwertować sygnał cyfrowy z kabla lub satelity na sygnał analogowy, a potem telewizor musi zrobić to samo, tyle, że w odwrotnej kolejności. Każda taka operacja oznacza stratę pewnej ilości bitów sygnału cyfrowego. Z kolei transmisja obrazu wysokiej rozdzielczości (1920 na 1080) przy pomocy kabli analogowych wogóle nie jest możliwa, ponieważ nie są one w stanie przesłać w ciągu jednej sekundy 114,7 mln pikseli obrazu z częstotliwością 50 Hz.
Pierwsze kable HDMI (znane dziś jako HDMI 1.2) umożliwiały przesłanie strumienia bitów o wielkości ok. 4,95 Gbit na sekundę. Wystarczało to do transmisji obrazu HD z 8-bitową gamą kolorów oraz nieskompresowanego cyfrowego sygnału audio. Następna wersja 1.3 pozwalała już na przesłanie 10,2 Gb/sekundę. Pozwalało to na jednoczesny przesył dwóch kanałów video (telewizja 3D) lub obrazu HD z większą niż 8-bitową gamą kolorów. Standard 1.3 pozwala także na przesył skompresowanych formatów audio, takich jak Dolby TrueHD i DTS-HD.
W połowie 2009 roku pojawił się HDMI 1.4. W standardzie tym w jednym kablu zitegrowany został kanał Ethernet Channel (HEC), który umożliwia jednoczesne użytkowanie wielu urządzeń audio-video korzystających z internetu, bez dodatkowego kabla sieciowego. Zastosowano w nim także technologię ARC (Auto Return Channel), która pozwala wyeliminować dodatkowy kabel audio, którym przesyłany był sygnał zwrotny z tunera TV w telewizorze to amplitunera kina domowego. Przy 1.4 połączenie audio może więc działać w obie strony na jednym kablu.
Podobne oznakowanie kabli HDMI nie oznacza wcale, że mają one identyczne parametry. Na przykład kabel standardu 1.3b może obsługiwać 48-bitową głębię kolorów, a niektóre modele 1.4 – tylko 12-bitową. Dlatego w 2011 roku weszły w życie nowe zasady znakowania kabli HDMI.
Producenci mogą używać odtąd nazw: Standard HDMI Cable (min. 2,25 Gb/sek.), High Speed HDMI Cable (min. 10,2 Gb/sek.), Standard HDMI Cable with Ethernet oraz High Speed HDMI Cable with Ethernet. Do końca tego roku obowiązuje jednak wariant przejściowy
. Firmy mogą stosować dotychczasowe numery wersji HDMI, ale muszą przy nich zamieścić informację o obsłudze kanału Ethernet oraz zwrotnego kanału audio (ARC).
Źródło: multi-blog.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
Projektanci oświetlenia Grupa, w której poruszana jest tematyka dotycząca projektowania, użytkowania i konserwacji opraw ... |
Projektanci sieci ... Pomocna dłoń w problemach związanych z projektowanie nowych i modernizowaniem istniejących sieci ... |
Studenci i absolwenci ... Grupa zrzeszająca studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej |
TRANSFORMATORY TOROIDALNE I ... Producenci i konstruktorzy transformatorów i zasilaczy |
REKLAMA |