Relacja z targów Automaticon 2011 - str. 2 - AUTOMATYKA - AUTOMATICON - MPL POWER ELEKTRO - PIAP - ELHURT - HELLERMANNTYTON - TME - ADRIAN ANTOSZ - ROBOTY PRZEMYSŁOWE - SERWONAPĘDY - SICK - CZUJNIK WIZYJNY - WOJCIECH KMIECIK - WIKA POLSKA - COMAU ROBOTICS - HOLLOW WRIST - POMIARY PRZEPŁYWU - ZAMEL CET - INTROL - PHOENIX CONTACT - SERWOSILNIKI - MULTIPROJEKT - BAHR ELZU - B&R
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Relacja z targów Automaticon 2011
drukuj stronę
poleć znajomemu

Relacja z targów Automaticon 2011

Złotym Medalem targów Automaticon został wyróżniony cyfrowy napęd do silników serwo i krokowych ACOPOSmicro firmy B&R. Rodzina produktów ACOPOSmicro to kompletna linia zawierająca serwonapędy, serwosilniki z różnymi opcjami i rozwiązaniami enkoderowymi (hamulec, resolwer, EnDat 2.2) oraz okablowanie.

Zgodnie z polityką firmy B&R nowy ACOPOSmicro SERVO jest w pełni kompatybilny z napędami dotychczas występującymi w ofercie pod względem programistycznym. Moduł ten obsługiwany jest tak jak standardowe serwonapędy ACOPOS, czy moduły do sterowania silnikami krokowymi serii ACOPOSmicro poprzez bloki funkcyjne PLCopen Motion. Umożliwia to z jednej strony wykorzystanie różnych rozwiązań napędowych w jednym projekcie, a z drugiej strony, bardzo proste przejście z silników krokowych na silniki serwo i odwrotnie.

ACOPOSmicro SERVO ma bardzo małe wymiary, a jednocześnie jest w stanie obsługiwać dwie osie o mocy do 500 W każda. Powierzchnia potrzebna do instalacji napędu to mniej niż 50 cm2 na oś, dzięki temu możliwe jest zaimplementowanie aplikacji wieloosiowych zajmując mało miejsca w szafie, po pierwsze dzięki wymiarom modułu, a po drugie dzięki uproszczonemu okablowaniu.

Złoty Medal targów Automaticon 2011 dla ACOPOSmicro firmy B&R

Stopień mocy ACOPOSmicro SERVO może być zasilany napięciem od 18V do 80V.W aplikacjach małej mocy tak niskie napięcie zasilania powoduje, że straty mocy na elementach półprzewodnikowych są bardzo niskie, co eliminuje konieczność stosowania skomplikowanych, a tym samym drogich rozwiązań chłodzenia. Jeżeli chodzi o zasilanie ACOPOSmicro to B&R proponuje zasilacz parametryzowany poprzez sieć, co daje zupełnie nowe możliwości dla maszyn i systemów pomiarowych.

Poza funkcją bezpiecznego wyłączenia momentu i obsługą wejść wyzwalających ACOPOSmicro SERVO ma jeszcze dodatkowe wyjście 24 V, które może być użyte np. do kontroli hamulca silnikowego. Dodatkowe opcjonalne moduły pozwalają na dostosowanie się do specyficznych wymagań klienta, bez potrzeby zwiększania przestrzeni potrzebnej na instalację napędu.
 

W tym roku na targach Automaticon firma Elhurt przedstawiła kompleksowe rozwiązania dla elektroniki i automatyki. Osoby odwiedzające stoisko firmy mogły dowiedzieć się więcej na temat nowej usługi projektowania PCB, a także oferty dystrybucyjnej i produkcji na zlecenie.

Pomimo nazwy targów przedstawiciele firmy spotkali się z wieloma klientami zainteresowanymi bardziej elektroniką niż automatyką. Dodatkowo na Automaticonie Elhurt prezentował produkty w zakresie energetyki, a dokładniej rozwiązania kompensacji mocy biernej firmy Epcos. Dodatkowo odwiedzający mieli okazję porozmawiać na temat naszych usług nie tylko z Product Managerami, ale również z dyrektorem handlowym Marcinem Kassem.

Elhurt

Na stoisku koncernu SICK zaprezentowano aplikację robota paletyzującego. Do określenia pozycji pobieranych detali wykorzystano najnowsze dziecko z zakresu rozwiązań wizyjnych - czujnik wizyjny Inspector P30 (pozycjonujący). Czujnik w tej aplikacji wykrywa obiekty w zadanym obszarze, wyznacza jednoczesnie dla wyszystkich środki geometryczne oraz nadaje współrzędne i kąt obrotu każdego detalu. Czujnik komunikuje się z robotem interfejsem Ethernet.

Integrację z robotem przygotowała firma integratorska QUERIS. Stanowisko pokazowe zostało zabezpieczone od strony bezpieczeństwa nową serią kurtyn miniTwin, skanerem bezpieczeństwa S300 oraz kamerą wizyjną bezpieczeństwa V300. Pełną funkcjonalność systemu bezpieczeństwa oprogramowano z wykorzystaniem modułowego sterownika bezpieczeństwa FlexiSoft.

SICK Sp. z o.o.


Firma HellermannTyton GmbH cały zakres elastycznych rur osłonowych HelaGuard (stojak po prawej stronie zdjęcia), nowa rodzinę taśm elektroizolacyjnych i samospajalnych HelaTape, nową konstrukcję opasek stalowych o zamku kulkowym serii MBT oraz nowości w swojej ofercie:

HellermannTyton GmbH

 • M-BOSS Lite: Nowy, lekki system wytłaczania szyldów ze stali nierdzewnej, przeznaczony dla firm o małym i średnim zapotrzebowaniu w zakresie oznaczeń do pracy w bardzo ciężkich warunkach. Szyldy można mocować zarówno za pomocą opasek, jak i wkrętów.
 • Elastyczne rury HelaGuard PSR i PSRSC: Rury z miekkiego PVC wzmacniane spiralą z twardego PVC o dużej wytrzymalosci i gietkosci. Obie rury sa gladkie wewnątrz co ulatwia wprowadzanie przewodów. PSRSC posiada dodatkowo gladka scianke zewnetrzna ulatwiajaca procesy czyszczenia np. w przemyśle spożywczym.
 • KST-STG200: proste narzedzie do recznego zaciagania stalowych opasek kablowych i do ucinania zbędnej czesci tasmy. W odroznieniu do MK9SST ucinanie zbednego konca tasmy nastepuje poprzez ręczne pociagniecie za dzwignie noża.
 • CUTties: Ręczne narzedzie do precyzyjnego usuwania opasek kablowych z tworzywa sztucznego. Narzędzie po- zwala na usuwanie plastikowych opasek kablowych bez ryzyka uszkodzenia izolacji przewodów. Nie jest wymagany dostęp do glówki opaski. Stosowanie CUTties zapobiega takze gubieniu drobnych skrawków opaski.
 • Cokół klejowy PMB: Nowatorski uchwyt do opasek mocowanych przy pomocy ogolnie dostepnych klejow montażowych.

 

Na Automaticonie nie mogło zabraknąć wiodących producentów urządzeń wykonawczych w tym zaworów regulacyjnych. Niekwestionownym liderem w ich produkcji z kraju jest firma Zakłady Automatyki "POLNA" S.A. z Przemyśla.

Spółka POLNA zorganizowała konkurs na najlepsze hasło reklamowe podczas targów. Wygrało hasło "POLNA Przemyśl-ane rozwiązania".

– Podczas targów Autoamticon 2011 skupiliśmy swoje działania na umacnianiu wizerunku spółki: doświadczonej, nowoczesnej i otwartej na klienta. Podkreślaliśmy że produkujemy wykonania niekatalogowe wyrobów indywidualnie projektowane pod potrzeby klienta – mówi Marcin Rykała, pracownik działu Marketingu Spółki POLNA S.A.

 

POLNA

 

Powyżej produkty prezentowane na stoisku firmy Polna:

 • Trzy duże wyroby od lewej: 1) produkowany przez spółkę Polna zawór regulacyjny typu Z1A wraz z siłownikiem pneumatycznym wielosprężynowym membranowym oraz ustawnikiem – zawory tego typu stosowane są np. w przemyśle chemicznym, petrochemicznym, w gazownictwie czy energetyce; 2) regulator typu ZSG regulator stosowany głownie w ciepłownictwie na np. węzłach cieplnych; 3) ostatni to zawór regulacyjny typu Z3 czyli z mieszający media z 2 różnych źródeł. Jego zastosowanie jest podobne jak pierwszego opisywanego zaworu.
 • Mniejsze: zaworki iglicowe typu ZWD, ZWZ; Zawory zaporowe są stosowane w układach pomiarowych poziomowskazów, przepływomierzy i w automatyce przemysłowej. Umożliwiają między innymi, odłączenie instalacji pomiarowej bezpośrednio przy zbiorniku, w którym jest mierzony poziom medium lub przy zwężce pomiarowej.
 • Zawory blokowe (typu ZB) przeznaczone są do montażu i uruchomienia przetworników ciśnienia i przepływu, manometrów lub innego osprzętu w układach pomiarowych i regulacyjnych instalacji automatyki przemysłowej, ciepłowniczej itp. Służą do połączenia przyrządu przewodami impulsowymi oraz umożliwiają odcięcie (zamykanie) impulsu, wyrównanie (zerowanie) oraz odpowietrzenie przyrządu i przedmuchanie instalacji.

 


  Firma Introl zaprezentowała na targach całą rodzinę przepływomierzy Fluxus - zarówno przenośne jak i stacjonarne, dla cieczy jak i gazów. Najnowszą propozycją w tym obszarze jest FLUXUS G608 - jedyny na świecie przepływomierz ultradźwiękowy do gazów, z zatwierdzeniami do pracy w strefach ATEX.

  Przenośny, ultradźwiękowy przepływomierz do cieczy serii Fluxus F601

  Poza tym Introl promował również inne nowości technologiczne w zakresie pomiarów i automatyki:

  • przepływomierze elektromagnetyczne do cieczy, do dużych średnic, marki ARKON
  • atrakcyjne cenowo a przy tym rozbudowane funkcjonalnie kamery termowizyjne HOT FInd-L
  • nagrodzona przez Control ENgineering Polska - pierwsza na świecie, kompaktowa, super szczelna sonda radarowa do pomiaru poziomu cieczy VEGAPULS WL61, dedykowana do pomiaru poziomu zbiorników i rzek, w miejscach gdzie istnieje możliwość zalania(szczelność obudowy IP68/1bar)
  • alternatywne rozwiązanie dla pomiarów izotopowych - sygnalizator poziomu/ obecności VEGAMIP wykorzystujący mikrofale w precyzyjnej detekcji poziomu/ obecności materiałów magazynowanych w zbiornikach lub transportowanych na taśmociągach.
  • przekaźniki programowalne SG2 trzeciej generacji z funkcjonalnością sterowników PLC 
  • serwonapędy i starowniki PCL serii T03 marki TECO
  • przepływomierze termiczne do pomiaru przepływu masowego gazów marki FCI
  • jedne z najbardziej popularnych na rynku rejestratorów wideograficznych VR 18

  REKLAMA

  Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

  Zapisz się
  Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
  Komentarze (3)
  Dodaj komentarz:  
  Twój pseudonim: Zaloguj
  Twój komentarz:
  dodaj komentarz
  No avatar
  Marcin Rykała - POLNA S.A.
  nagrodą a za najlepsze hasło była cyfrowa ramka
  Brak obrazka
  A jaka była nagroda w tym konkursie?
  No avatar
  andzej
  ciekawe hasło Polnej ;)
  REKLAMA
  Nasze serwisy:
  elektrykapradnietyka.com
  przegladelektryczny.pl
  rynekelektroniki.pl
  automatykairobotyka.pl
  budowainfo.pl