Energetyka słoneczna czy jądrowa? A może tradycyjna? - ENERGETYKA JĄDROWA - ENERGETYKA - ENERGETYKA SŁONECZNA - DESERTEC
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Energetyka Energetyka słoneczna czy jądrowa? A może tradycyjna?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Energetyka słoneczna czy jądrowa? A może tradycyjna?

fot. Panele fotowoltaniczne

Energetyka jądrowa budzi wiele kontrowersji – zwłaszcza w środowiskach ekologicznych. Nie do końca wiadomo jak prawidłowo utylizować odpady radioaktywne. Ludzie bojąc się energetyki jądrowej i idących w parze z nią zagrożeń szukają innych, często równie innowacyjnych źródeł pozyskiwania energii. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych źródeł paliw organicznych typu gazu ziemnego, ropy naftowej, różnych odmian węgla oraz mocy pochodzącej z rozszczepienia jąder pierwiastków ciężkich może być energia ze źródeł odnawialnych np. ze słońca.

Słońce jest dla nas najważniejszym źródłem energii. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to właśnie Słońce jest pierwotnym źródłem energii wykorzystywanej na Ziemi. Jest tak w przypadku energii płynących wód, energii wiejących wiatrów, energii fal morskich, energii zmagazynowanej w biomasie, gazie ziemnym, ropie naftowej, węglu.
Dzięki fuzjom termojądrowym ogromne ilości energii wysyłane są w kosmos, lecz tylko część jej dociera do naszego globu.
Do Ziemi dociera promieniowanie słoneczne zbliżone widmowo do promieniowania ciała doskonale czarnego o temperaturze ok. 5700 K. Przed wejściem do atmosfery moc promieniowania jest równa 1367 W/m² powierzchni prostopadłej do promieniowania słonecznego. Część tej energii jest odbijana i pochłaniana przez atmosferę, do powierzchni Ziemi w słoneczny dzień dociera około 1000 W/m².

Ilość energii słonecznej docierającej do danego miejsca zależy od szerokości geograficznej oraz od czynników pogodowych. Średnie roczne nasłonecznienie obszaru Polski wynosi ~3500 MJ ~1100 kWh na poziomą powierzchnię, co odpowiada wartości opałowej 120 kg paliwa umownego.

Światowe koncerny i fundusze inwestycyjne do 2050 roku chcą wydać zawrotną kwotę ponad czterystu miliardów euro na budowę ekstremalnej w skali światowej gospodarki elektrownię słoneczną na pustyni Sahara.


Projekt DesertecDwanaście firm 13 lipca 2009 roku podpisało w Monachium umowę o wytwarzaniu energii ze źródeł wolnych od węgla w północnej części Afryki. Należą do nich:
• ABB
• ABENGOA Solar
• Cevital
• Deutsche Bank
• E.ON
• HSH Nordbank
• MAN Solar Millennium
• Munich Re
• M+W Zander
• RWE
• SCHOTT Solar
• SIEMENS


Projekt Desertec, bo właśnie o nim mowa – już wzbudza wiele kontrowersji. Zwolennicy tej inwestycji już mówią o przełomie natomiast przeciwnicy – wieszczą porażkę. Ten jeden z najbardziej śmiałych projektów w historii ludzkości ma pokryć część zapotrzebowania Europy na prąd oraz częściowo uniezależnić nas od źródeł kopalnianych (gazu i ropy naftowej) co za tym idzie od Rosji.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (4)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
Obecnie energetyka jądrowa jest bezpieczna. Co jest takiego strasznego w mieszkaniu obok niej?

Od katastrofy w Czarnobylu 1986 roku minęły blisko 24 lata. Przez taki czas konstruktorzy i eksploatujący wyciągnęli wiele wniosków - w energetyce jądrowej nastąpił postęp, a zwłaszcza w sferze zapewnienia bezpieczeństwa.

W Polsce nie zastosowana zostałaby przestarzała technologia, lecz nowa.Zresztą powoływanie się na Czarnobyl (nie odwołując się do niczyjej wypowiedzi)jako argument przeciwko budowie elektrowni jądrowej w Polsce, to tak jakby zrezygnować z zakupu komputera sądząc, że pewnie zajmie pokój wielkości sporego salonu. Nastąpił postęp! Nieświadomym obwieszczam że komputery są mniejsze, a elektrownie bezpieczniejsze. :)
No avatar
popieram
Ja mogę mieszkać jeśli dadzą mi prąd za darmo
No avatar
egon
generalnie większość jest na tak, ale pewnie nikt nie chciałby mieszkać obok elektrowni atomowej...
No avatar
ja
Zdecydwanie jądrowa!! Nic jej nie zastąpi i jesteśmy skazani na nią
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl