Oświetlenie schodów - LED - OŚWIETLENIE - LED - TECHNIKA ŚWIETLNA - SCHODY - TAŚMA LED - LED RGB - SOLED - ŚWIATŁOWODY ŚWIECĄCE BOKIEM - SIDELIGHT FIBER
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Oświetlenie schodów - LED
drukuj stronę
poleć znajomemu

Oświetlenie schodów - LED

Oświetlenie schodów jest tak samo ważne jak oświetlenie główne naszego domu. Warto zastanowić się nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Poniższy artykuł porusza problem podświetlenia schodów przy pomocy taśm LED, a także możliwości oświetlenia schodów przy pomocy światłowodów świecących bokiem (sidelight fiber). Oświetlenie LED schodów zapewnia bezpieczne poruszanie się po nich, a także jest nowoczesną formą oświetlenia dekoracyjnego. Można je dostosować barwą świecenia i jasnością do charakteru wnętrza Twojego domu. Metoda ta przewiduje mocowanie pod stopniami.

 

 

Taśma LED

Stosując taśmę LED najlepiej jako akcesorium dodatkowe wykorzystać specjalny profil LED, który zamaskuje taśmę oraz będzie chronił ją przez uszkodzeniem. Jednak nie zawsze to jest możliwe. Taśmę LED charakteryzują małe gabaryty i wysoka elastyczność co ułatwia ich schowanie pod stopniem. W zależności od rodzaju taśmy posiadają one różne gabaryty. Do tej pory nie spotkałem się z taśmą szerszą niż 12mm i grubszą niż 4mm.

Rodzaje taśmy LED

Taśmy LED można podzielić ze względu na sposób świecenia oraz konstrukcję. Do wyboru mamy taśmy LED - jednokolorowe i taśmy LED RGB - wielokolorowe. Każda z nich występuje w wersji wodoodpornej (zalana w silikonie) i standardowej. Wybór taśmy LED zależy od miejsca jej stosowania i od efektu świetlnego jaki chcemy uzyskać. Ważne w budowie taśmy jest zagęszczenie diod na odcinku metra. Najpowszechniej obecnie stosowane taśmy jednokolorowe posiadają 60 diod/m, a taśmy RGB wielokolorowe 30 diod/m.

Mocowanie podświetlenia schodowego

Wszystkie rodzaje taśm LED najlepiej jest umieścić w podstopnicach. Taśmę kieruje się diodami do dołu oświetlając stopień poniżej.

Każda z nich na odwrocie posiada taśmę samoprzylepną 3M, co umożliwia łatwe i trwałe zamocowanie do oczyszczonej wcześniej powierzchni schodów. Mocowanie przy pomocy taśmy 3M ma sens tylko wewnątrz budynku. Na zewnątrz klej zdegraduje i taśma w krótkim czasie się odklei. To nie znaczy jednak, że taśmy LED nie można stosować w oświetleniu schodów na zewnątrz domu. Wręcz przeciwnie. Do wyboru mamy taśmę wodoodporną (zalana w silikonie). Wtedy najlepiej dodatkowo zastosować profil aluminiowy (wodoszczelny), który uchroni taśmę przed uszkodzeniami mechanicznymi i nadmiarem wilgoci.

"Czas życia" oświetlenia LED

Główną zaleta diod LED zastosowanych na elastycznej taśmie jest ich długowieczność. Wszyscy producenci diod zapewniają, że czas użytkowa diody to min. 10 000h. Oznacza to, że jeśli z podświetlenia schodów będziemy korzystać średnio 4 godziny dziennie to powinniśmy być pewni, że diody będą świecić 2500 dni, czyli prawie 7 lat. Oczywiście diody mogą świecić nawet dwa razy dłużej niż zapewnia producent.

Diody LED, tak jak każde źródło światła, tracą na jasności z biegiem lat. Po 2-3 latach powinniśmy spodziewać się spadku jasności o około 20%. Zastosowanie dobrej klasy zasilacza oraz stosowanie diod w warunkach o temperaturze z zakresu 10÷25°C na pewno zapobiegnie nadmiernej utracie jej parametrów.

Porada: Bardzo ważne jest, aby wybrać solidnego producenta diod. Ze względu na dużą popularność na rynku jest wiele fabryk, które używają słabszej klasy diod, które żyją krócej i szybko tracą na jasności.

Efekt świetlny

Dobór odpowiedniej taśmy LED jest ważny ze względu na efekt świetlny jaki chcemy uzyskać. Diody na taśmie charakteryzuje szeroki kąt świecenia (120°), co ułatwia równomierne oświetlenie powierzchni. Oczywiście taśmę LED mocuje się tak, aby strumień światła padał na stopień poniżej. Z reguły światło skierowane jest pod kątem prostym do stopnia poniżej, ale istnieje możliwość skierowania światła np. pod kątem 45°. Umożliwiają to niektóre profile LED.

Efekt pokazany na zdjęciu obok został uzyskany poprzez zastosowanie taśmy RGB (wielokolorowej) bez profilu ochronnego. W tym przypadku niemożliwe było zastosowanie profilu LED aluminiowego ze względu na łuki jakie tworzą stopnie. Dodatkowo zastosowano taśmę RGB w silikonie, który chronił ją przed otarciami, kurzem i wilgocią. Taśma RGB w silikonie jest dobrym rozwiązaniem na schodach o nietypowym kształcie i tam gdzie nie ma możliwości zastosowania innych zabezpieczeń.

W przypadku oświetlenia schodowego diody mimo dużego zagęszczenia na taśmie wywołują efekt punktów świetlnych. Opinie moich klientów są podzielone. Części z nich efekt ten bardzo się podoba, a drugiej połowie nie. Jest to kwestia gustu. Ani silikon, ani matowa zaślepka w profilu nie eliminuje tego efektu. Po prostu diody w profilu leżą zbyt blisko zaślepki aby światło mogło być równomiernie rozproszone.

Oświetlenie schodów - taśma LED RGB

Energooszczędność technologii LED

Taśmę LED można łatwo dostosować długością do długości stopni. Taśma LED jednokolorowa o długości 1m pobiera tylko 5W mocy. Przy 20-stopniach pobór mocy to 100W. W przypadku zastosowania taśmy RGB pobór mocy to 7,5W na jeden metr długości. Pobór mocy przy oświetleniu 20-cia schodków to 150W.

Zastosowanie taśmy LED do oświetlenia schodowego jest rozwiązaniem bardzo energooszczędnym. Nie aż tak jak w przypadku światłowodów jednak i tak o wiele bardziej oszczędnym niż przy użyciu standardowych źródeł światła.

Podstawową zaletą oświetlenia LED stosowanego do schodów jest wysoka energooszczędność. Jest to idealne rozwiązanie gdy chcemy unowocześnić nasze wnętrza, a przy okazji oszczędzać energię elektryczną. Wszystko przemawia za tym, aby iść z duchem czasu i stosować nowe technologie.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
jeśli chodzi profile do tego typu rozwiązań to polecam cos cos sam uzywam i jestem z tego mega zadowolony : http://www.topmet.pl/Search/surface.aspx
Soled Projekty i dekoracje świetlne
ul. Kolejowa 12C, Białystok
www.soled.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl