Coraz częściej instalatorzy wykonujący instalacje elektryczne w domach lub mieszkaniach stwierdzają, że tradycyjna instalacja dla ich klientów to za mało. Mieszkańcy chcieliby mieć możliwość wygodniejszego sterowania światłem, roletami oraz ogrzewaniem. Stąd coraz częstsze stosowanie tzw. „inteligentnych instalacji”, takich jak xComfort firmy Eaton Moeller, które spełniają wszystkie wcześniej wspomniane założenia.
xComfort, bezprzewodowy system sterowania domem firmy Eaton Moeller, wyróżnia się spośród dostępnych na rynku produktów dużą funkcjonalnością oraz elastycznością działania i zabudowy. Wiele dostępnych na rynku systemów wymaga dodatkowego przewodu magistralnego i przez to ogranicza możliwość ich stosowania jedynie do nowobudowanych obiektów, bądź tych poddawanych generalnym remontom, włącznie z wymianą oprzewodowania.
Rys. 1 |
Takich ograniczeń nie ma xComfort, który wykorzystuje tradycyjną instalację elektryczną, a jedynym ograniczeniem jest dostęp do przewodu fazowego i neutralnego oraz miejsce na zamontowanie samego elementu. Odbiorniki charakteryzują się niewielkimi wymiarami , co widać na rysunku 1, dzięki czemu można je łatwo schować, tak jak widać na zdjęciach 2a-d, w pogłębianych puszkach podtynkowych, listwach, kanałach, obudowach sterowanych urządzeń, podwieszanych sufitach, bądź – jeżeli wymusza to instalacja – również w tablicy mieszkaniowej.
Rys. 2a | Rys. 2b | Rys. 2c | Rys. 2d |
W odróżnieniu od tradycyjnych instalacji inteligentnych (używających przewodu magistralnego), xComfort do transmisji danych wykorzystuje sygnał radiowy. Częstotliwość 868,3 MHz zarezerwowana według norm dla automatyki budynków, w połączeniu ze specjalnym sposobem kodowania, zapewnia bezpieczeństwo i wygodę codziennego użytkowania. Brak konieczności prowadzenia dodatkowego okablowania umożliwia z kolei uzyskanie znacznych oszczędności finansowych oraz możliwość nie tylko budowy, ale również późniejszej rozbudowy bez modyfikacji instalacji elektrycznej, co w innych systemach może być niemożliwe.
O czym należy pamiętać?
Tak jak pokazano na rysunkach 3a i 3b, nie ma tego zbyt wiele.
Rys. 3a | Rys. 3b |
Liniami zaznaczone zostały przewody – widać, że jest to tradycyjna instalacja elektryczna. Przyciski, piloty oraz termostaty są zasilane z baterii, które wystarczają na kilka lat poprawnego funkcjonowania, i zwalniają instalatora z konieczności doprowadzenia jakichkolwiek przewodów. Urządzenia te przykleja się na taśmę dwustronną, bądź dokręca na zwykłe kołki do ściany. Ponieważ elementy są zupełnie płaskie od spodu, można je przykleić do dowolnych powierzchni i materiałów jak szkło, drewno, czy tradycyjny mur. Również dzięki bezprzewodowości w późniejszym czasie nie ma problemów z ewentualną zmianą lokalizacji, w przeciwieństwie do innych rozwiązań.
Przewody należy doprowadzić jedynie tam gdzie chcemy zainstalować panele sterujące, jak Room Manager z rysunku głównego, oraz w przypadku chęci sterowania elektrozaworami umieszczonymi przy grzejnikach. Wtedy należy pamiętać o poprowadzeniu zasilania 230V.
Zaleca się, aby system xComfort był rozmieszczany jak najbliższej sterowanych urządzeń. Jednak w przypadkach, kiedy nie ma takiej możliwości – ponieważ np. wszystkie „punkty” zostały sprowadzone do tablicy mieszkaniowej – wykorzystanie systemu również jest możliwe. Wtedy poza taką rozdzielnicą należy umieścić kilka odbiorników, które będą wzmacniały sygnał sterujący i pozwalały na przesłanie go na większe odległości. Sposobem na to jest routing.
Co to jest routing?
Rys. 5 |
System bezprzewodowy wysyła sygnały sterujące drogą radiową na częstotliwości 868,3MHz. Obowiązujące przepisy nakładają na system bardzo rygorystyczne wymagania dotyczące częstości wysyłania sygnałów oraz ich mocy. Stąd sygnał jest w stanie przeniknąć przez dwie ściany i jeden strop oraz pokonać dystans kilkudziesięciu metrów. Natomiast xComfort został pomyślany tak sprytnie, że każdy odbiornik oprócz swoich standardowych funkcji, jak sterowanie światłem, ogrzewaniem, czy roletami, ma również wbudowany wzmacniacz sygnału, który pozwala na zwiększenie zasięgu całego systemu. Wyobraźmy sobie sytuację, że mamy umieszczony przycisk przy wyjściu z domu, który ma uruchamiać odbiornik znajdujący się w drugim końcu domu (teoretycznie poza zasięgiem jak na rys. 5). Jeśli na drodze pomiędzy przyciskiem a tym odbiornikiem, znajduje się urządzenie z systemu xComfort, sygnał zostanie wzmocniony i przekazany dalej. Dzięki takiemu rozwiązaniu zasięg całego systemu diametralnie się zwiększa, a sterowanie staje się możliwe z dowolnego miejsca w domu.
Jak widać, system xComfort firmy Eaton Moeller nie ma zbyt wiele wymagań dotyczących przygotowania instalacji i jest w tym względzie bardzo przyjazny zarówno dla instalatora, jak i mieszkańców, którzy chcą mieszkać bardziej komfortowo. Intuicyjne jest również programowanie systemu, o czym więcej w kolejnych artykułach na temat xComfort. Szczegółowe informacje o systemie xComfort dostępne są na stronie www.xcomfort.pl, osoby zainteresowane mogą wziąć również udział w profesjonalnych szkoleniach oraz uzyskać odpowiedź na wszelkie pytania u autora tego artykułu.
REKLAMA |
REKLAMA |
--
Pozdrawiam
Waldek
<a href="http://zun.pl">http://www.zun.pl</a>