Jak prawidłowo wykonać inteligentną instalację xComfort? - INSTALACJA ELEKTRYCZNA - INTELIGENTNY DOM - XCOMFORT - INSTALACJE - SYSTEMY STEROWANIA - AUTOMATYKA DOMOWA - EATON MOELLER - AUTOMATYKA BUDYNKOWA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Jak prawidłowo wykonać inteligentną instalację xComfort?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Jak prawidłowo wykonać inteligentną instalację xComfort?

fot. Eaton Moeller

Coraz częściej instalatorzy wykonujący instalacje elektryczne w domach lub mieszkaniach stwierdzają, że tradycyjna instalacja dla ich klientów to za mało. Mieszkańcy chcieliby mieć możliwość wygodniejszego sterowania światłem, roletami oraz ogrzewaniem. Stąd coraz częstsze stosowanie tzw. „inteligentnych instalacji”, takich jak xComfort firmy Eaton Moeller, które spełniają wszystkie wcześniej wspomniane założenia.

 xComfort, bezprzewodowy system sterowania domem firmy Eaton Moeller, wyróżnia się spośród dostępnych na rynku produktów dużą funkcjonalnością oraz elastycznością działania i zabudowy. Wiele dostępnych na rynku systemów wymaga dodatkowego przewodu magistralnego i przez to ogranicza możliwość ich stosowania jedynie do nowobudowanych obiektów, bądź tych poddawanych generalnym remontom, włącznie z wymianą oprzewodowania.

Rys. 1

Takich ograniczeń nie ma xComfort, który wykorzystuje tradycyjną instalację elektryczną, a jedynym ograniczeniem jest dostęp do przewodu fazowego i neutralnego oraz miejsce na zamontowanie samego elementu. Odbiorniki charakteryzują się niewielkimi wymiarami , co widać na rysunku  1, dzięki czemu można je łatwo schować, tak jak widać na zdjęciach 2a-d, w pogłębianych puszkach podtynkowych, listwach, kanałach, obudowach sterowanych urządzeń, podwieszanych sufitach, bądź – jeżeli wymusza to instalacja – również w tablicy mieszkaniowej.

Rys. 2a

Rys. 2b

Rys. 2c

Rys. 2d

W odróżnieniu od tradycyjnych instalacji inteligentnych (używających przewodu magistralnego),  xComfort do transmisji danych wykorzystuje sygnał radiowy. Częstotliwość 868,3 MHz zarezerwowana według norm dla automatyki budynków, w połączeniu ze specjalnym sposobem kodowania, zapewnia bezpieczeństwo i wygodę codziennego użytkowania. Brak konieczności prowadzenia dodatkowego okablowania umożliwia z kolei uzyskanie znacznych oszczędności finansowych oraz możliwość nie tylko budowy, ale również późniejszej rozbudowy bez modyfikacji instalacji elektrycznej, co w innych systemach może być niemożliwe.

O czym należy pamiętać?

Tak jak pokazano na rysunkach 3a i 3b, nie ma tego zbyt wiele.

Rys. 3a

Rys. 3b

Liniami zaznaczone zostały przewody – widać, że jest to tradycyjna instalacja elektryczna. Przyciski, piloty oraz termostaty są zasilane z baterii, które wystarczają na kilka lat poprawnego funkcjonowania, i zwalniają instalatora z konieczności doprowadzenia jakichkolwiek przewodów. Urządzenia te przykleja się na taśmę dwustronną, bądź dokręca na zwykłe kołki do ściany. Ponieważ elementy są zupełnie płaskie od spodu, można je przykleić do dowolnych powierzchni  i materiałów jak szkło, drewno, czy tradycyjny mur. Również dzięki bezprzewodowości w późniejszym czasie nie ma problemów z ewentualną zmianą lokalizacji, w przeciwieństwie do innych rozwiązań.

Przewody należy doprowadzić jedynie tam gdzie chcemy zainstalować panele sterujące, jak Room Manager  z rysunku głównego, oraz w przypadku chęci sterowania elektrozaworami umieszczonymi przy grzejnikach. Wtedy należy pamiętać o poprowadzeniu zasilania 230V.

Zaleca się, aby system xComfort był rozmieszczany jak najbliższej sterowanych urządzeń. Jednak w przypadkach, kiedy nie ma takiej możliwości – ponieważ np. wszystkie „punkty” zostały sprowadzone do tablicy mieszkaniowej – wykorzystanie systemu również jest możliwe. Wtedy poza taką rozdzielnicą należy umieścić kilka odbiorników, które będą wzmacniały sygnał sterujący i pozwalały na przesłanie go na większe odległości. Sposobem na to jest routing.

Co to jest routing?

Rys. 5

System bezprzewodowy wysyła sygnały sterujące drogą radiową na częstotliwości 868,3MHz. Obowiązujące przepisy nakładają na system bardzo rygorystyczne wymagania dotyczące częstości wysyłania sygnałów oraz ich mocy. Stąd sygnał jest w stanie przeniknąć przez dwie ściany i jeden strop oraz pokonać dystans kilkudziesięciu metrów. Natomiast  xComfort został pomyślany tak sprytnie, że każdy odbiornik oprócz swoich standardowych funkcji, jak sterowanie światłem, ogrzewaniem, czy roletami, ma również wbudowany wzmacniacz sygnału, który pozwala na zwiększenie zasięgu całego systemu. Wyobraźmy sobie sytuację, że mamy umieszczony przycisk przy wyjściu z domu, który ma uruchamiać odbiornik znajdujący się w drugim końcu domu (teoretycznie poza zasięgiem jak na rys. 5). Jeśli na drodze pomiędzy przyciskiem a tym odbiornikiem, znajduje się urządzenie z systemu xComfort, sygnał zostanie wzmocniony i przekazany dalej. Dzięki takiemu rozwiązaniu zasięg całego systemu diametralnie się zwiększa, a sterowanie staje się możliwe z dowolnego miejsca w domu.

Jak widać, system xComfort firmy Eaton Moeller nie ma zbyt wiele wymagań dotyczących przygotowania instalacji i jest w tym względzie bardzo przyjazny zarówno dla instalatora, jak i mieszkańców, którzy chcą mieszkać bardziej komfortowo. Intuicyjne jest również programowanie systemu, o czym więcej w kolejnych artykułach na temat xComfort. Szczegółowe informacje o systemie  xComfort dostępne są na stronie www.xcomfort.pl, osoby zainteresowane mogą wziąć również udział w profesjonalnych szkoleniach oraz uzyskać odpowiedź na wszelkie pytania u autora tego artykułu.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (14)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Andow
Hej również skorzystałem z oferty firmy Smart Tech Ready. Profesjonaliści w każdym calu. Projektują instalację na zamówienie tak aby później spełniała wszystkie kryteria pod inteligentny dom.
No avatar
vinci
Ciekawy artykuł. Widzę, że komentarze pod artykułem cos ucichły. Ja się teraz interesuję inteligentnym domem. Byłem u znajomego i bajka - sterowanie światłem, roletami, ogrzewaniem, monitoring, alarmy podłączone. Z polecenia od niego dostałem namiary do firmy Smart Home Ready, która oferuje szkolenie z zakresu wykonania instalacji elektrycznej, żeby w przyszłości można było podłączyć wszystkie te sprzęty. Jak na razie jestem bardzo nakręcony i ciekawi mnie jak będzie wyglądać efekt finalny. Wiadomo, że stopniowo będę to wszystko robił.
No avatar
Gość
Proponuję teraz zamontować karnisze na firany lub rolety rzymskie na oknami :O
No avatar
Sam bym się za to nie brał, ale kupić bym mógł taką instalację-elektryk by mi to zamontował mam nadzieję... A kiedy te targi i gdzie? Ciekawe co pokazują na takich wydarzeniach-jak zakładać takie instalacje w domach?
Brak obrazka
Tez o bezprzewodówkach różne opinie słyszałem, ale mnie teraz eko-domek interesuje dlatego wybiorę się na targi dominteligentny i zobaczymy, może czegoś nowego się dowiem o instalacjach bezprzewodowych.
No avatar
Gość
Morsio, a coś jest szczególnego w skrętce koloru zielonego, jest jakaś inna do KNX? Pytamz ciekawości bo my na przykład często na okablowanie strukturalne bierzemy z FIBRAINA, z tym, że zielona to u nich jest HF.

--
Pozdrawiam
Waldek
<a href="http://zun.pl">http://www.zun.pl</a>
No avatar
DNS Error
Server cannot be found.
No avatar
Morsio1
Masz rację. Kabel to kabel! Najchętniej zielona skrętka KNX. To jedyny taki otwarty standard.
No avatar
Gość
@ C++ z tego co wiem to sterowanie jest tylko możliwe smsami
No avatar
neo
zajmuje sie zawodowo takimi systemami i powiem krótko kabel to kabel
No avatar
elektryk
nie jestem przekonany do rozwiązań bezprzewodowych. wystarczy, że masz sąsiada elektronika, który ma ochotę trochę poprzeszkadzać i zaraz przejmie sterowanie twojego inteligentnego domu za ściany.
No avatar
Powiem szczerzę - te przenośnie włączniki zrobiły na mnie ogromne wrażenie
No avatar
sq
Poza zasięgiem dla zwykłego odbiorcy
No avatar
C++
Czy ktoś się orientuje czy istnieje oprogramowanie na Androida lub iOS umożliwiające sterowanie inteligentnymi instalacjami?
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl