Podświetlane półki szklane LED - LED - PÓLKI SZKLANE - PODŚWIETLENIE - TAŚMA LED - RGB
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Podświetlane półki szklane LED
drukuj stronę
poleć znajomemu

Podświetlane półki szklane LED

Nowoczesna technologia LED stwarza wiele możliwości do tworzenia nowych form oświetlenia dekoracyjnego. W tym artykule, który jest jednym z artykułów z serii oświetlenia LED, poruszam temat podświetlanych półek szklanych. To właśnie od nich zaczęła się moja przygoda z oświetleniem dekoracyjnym bazującym na taśmach LED.

 Półki świetlne możemy wykorzystać dosłownie wszędzie... w domu, mieszkaniu, firmie, czy miejscach publicznych (dyskoteki, restauracje, pub'y itd.). Możliwe jest dostosowanie gabarytów i koloru podświetlenia do zastosowania i wystroju wnętrza.

Tak jak wszystkie projekty oparte na diodach LED ten także charakteryzuje się wysoką energooszczędnością.

 

Dlaczego półki świetlne

Podświetlane półki szklane oprócz funkcji użytkowej są nowoczesną formą oświetlenia dekoracyjnego. Możliwość szybkiej zmiany koloru podświetlenia, czy dostosowanie koloru profilu mocującego sprawia, że pasują do każdego wnętrza.

Idealnie nadają się także jako forma reklamy. Eksponują produkty na nich stojące, przyciągają uwagę. Intensywność świecenia (może być regulowana) nie oślepia, a jednocześnie przykuwa wzrok osób, które koło nich przechodzą, czy wchodzą do pomieszczenia.

Zastosowanie oświetlania LED powoduje, że podświetlane półki są wysoce energooszczędne. Dla przykładu półka metrowa jednokolorowa pochłania tylko 5W, a wielokolorowa RGB 7,5W.

Efekt świetlny

oświetlenie dekoracyjne

Efekt świetlny otrzymany w pomieszczeniu zależy od kilku czynników:

 

 • rodzaju taśmy LED,
 • koloru podświetlenia,
 • obróbki i gabarytów szkła (wielkości półki),
 • ilości półek.

 

 

 

 
  Podświetlanie półek szklanych nie zastąpi oświetlenia głównego pomieszczenia. Jednak to nie jest funkcja jaką mają spełniać. Podświetlane półki szklane dają oświetlenie miękkie, subtelne i nastrojowe. Idealnie nadają się do pomieszczeń gdzie odpoczywamy.

  Szkło idealnie rozprasza światło we wszystkich kierunkach, które nie męczy i nie oślepia. Nadaje pomieszczeniu przyjemny i relaksujący nastrój.

  Kolor świecenia taśmy LED wpływa na kolor półki świetlnej, ponieważ szkło samo w sobie jest bezbarwne. Do podświetlenia półki świetlnej możemy wybrać taśmę LED jednokolorową lub wielokolorową RGB. Najpopularniejsze kolory w jakich występują taśmy LED jednokolorowe to: czerwony, zielony, niebieski, bursztynowy, biały (ciepły i zimny). W zależności od producenta kolory te mogą różnić się odcieniem.
  Taśma RGB potrzebuje sterowania kolorami przy pomocy sterownika RGB. Możemy uzyskać płynne i skokowe przechodzenie pomiędzy kolorami lub ustawić na stałe nasz ulubiony kolor.

  Mimo niewysokiej intensywności światła są bardzo dobrze widoczne także w dzień.

  Budowa

  Podświetlana półka szklana składa się z profilu mocującego (aluminiowy anodowany), taśmy LED, zasilacza LED i szkła. Każdy z tych elementów można dostosować do określonych gabarytów półki. Można wykonać półkę prosta lub narożną w zależności od potrzeb klienta.

  Profil mocujący występuje w trzech rodzajach: na szkło o grubości 6mm, 8mm i 10mm. Fabryczny kolor profilu to matowe srebro (aluminium anodowane) jednak istnieje możliwość jego pomalowania tak, aby pasował do koloru naszych ścian, czy mebli.

  Do podświetlenia półki szklanej możemy wybrać taśmę LED jednokolorową lub taśmę RGB, która umożliwia zmianę koloru świecenia z pilota. Obie taśmy charakteryzuje wysoka elastyczność i duże zagęszczenie diod. Taśma LED schowana jest w profilu mocującym i podświetla szkło na całej długości półki świetlnej. Taśmy te występują także w wersji wodoodpornej, co umożliwia zastosowanie półek w miejscach o podwyższonej wilgotności (łazienka, basen itp.)

  Taśmy LED pracują na napięciu stałym 12V, dlatego potrzebny jest odpowiedni zasilacz LED. Dobiera się go w zależności od długości półki, ilości półek oraz miejsca zastosowania. Tak samo jak taśmy LED, zasilacze także występują w wersji wodoodpornej. Różnorodność zasilaczy LED dostępnych na rynku umożliwia dobranie ich do potrzeb klienta.

  Szkło

  oświetlenie dekoracyjneTak jak wspomniałem wcześniej, do półek świetlnych wykorzystuje się szkło o grubości 6,8 i 10mm. Dobiera się je w zależności do zastosowania (obciążenia) podświetlanej półki. Obecne technologie umożliwiają rozmaitą obróbkę szkła... od zwykłego piaskowania powierzchni poprzez malowanie i laminowanie, aż do artystycznych "fusingów". Dzięki temu możemy odwzorować na szkle dowolny wzór, napis czy logo firmy. Efekt "Fusingu" powoduje nierównomierność powierzchni co eliminuje tę obróbkę szkła do stosowania w podświetlanych półkach. Pozostałe technologie można jak najbardziej zaadoptować do półek świetlnych oraz w innych formach oświetlania dekoracyjnego. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia.

  Przykład szkła laminowanego (umieszczenie grafiki pomiędzy dwie tafle szkła) znajdziecie Państwo poniżej.

  Najbardziej popularne są półki LED o kształcie prostokątnym jednak urozmaicenia w stylu zaokrąglenia rogów, łuków (półki narożne) itp. nie stanowią żadnego problemu.

  Odpowiednia obróbka szkła umożliwia świecenie całą powierzchnią lub tylko krawędziami.

  Wytrzymałość półek szklanych

  podświetlane półki szklaneSzkło o grubości 10mm przenosi największe obciążenie bo nawet do 30kg i odpowiada półce świetlnej o max. wymiarach 1000x400mm (długość x głębokość). Ta głębokość szkła jest wymiarem maksymalnym, dopuszczalnym przez producenta profili. Odpowiednio szkło 8mm przenosi maksymalne obciążenia 20kg przy głębokości półki 300mm, a szkło 6mm 10 kg przy głębokości 200mm.

  Na wytrzymałość podświetlanej półki wpływa także ściana, na której jest ona mocowana. Sprawę obciążenia oraz zastosowania najlepiej skonsultować jest przed zamówieniem.

  Zastosowanie

  Do tej pory wykonywałem półki świetlne do różnych zastosowań. Podświetlane półki szklane można zastosować dosłownie wszędzie i ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.

  Najlepiej będzie jeśli wypunktuje zastosowania, z którymi spotkałem się do tej pory:

  • łazienka (kosmetyki, elementy dekoracyjne),
  • salon (elementy dekoracyjne, kolekcje, zdjęcia),
  • przedpokój (różnego rodzaju wnęki w ścianach, figurki, dekoracje)
  • ekspozycja kosmetyków, butów i innych produktów w salonach i sklepach,
  • puby, restauracje, dyskoteki (butelki z alkoholem, elementy dekoracyjne).

  follow us in feedly
  Średnia ocena:
   
  REKLAMA

  Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

  Zapisz się
  Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
  Komentarze (2)
  Dodaj komentarz:  
  Twój pseudonim: Zaloguj
  Twój komentarz:
  dodaj komentarz
  No avatar
  Gość
  czym myc takie poswietlane połki..masakra jakas poki sienie właczy swiatła led to jest ok a tak zamazane choćby tłuste..myłamjuz chyba wszystkim..
  No avatar
  Adam
  Warto pobawić się samemu. Koszt dużo mniejszy a satysfakcja gwarantowana. Polecam taśmy LED producenta LEDON TIME - http://ledon-time.pl
  Soled Projekty i dekoracje świetlne
  ul. Kolejowa 12C, Białystok
  www.soled.pl
  $nbsp;
  REKLAMA
  Nasze serwisy:
  elektrykapradnietyka.com
  przegladelektryczny.pl
  rynekelektroniki.pl
  automatykairobotyka.pl
  budowainfo.pl