Jak obliczyć zużycie prądu? Dowiedz się, jak samodzielnie obliczyć pobór prądu w domu - ENERGIA ELEKTRYCZNA - OBLICZENIA - POMIARY - ZUŻYCIE ENERGII - PRĄD ELEKTRYCZNY - LICZNIKI ENERGII ELEKTRYCZNEJ - STAND-BY - TARYFY ENERGETYCZNE
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Jak obliczyć zużycie prądu? Dowiedz się, jak samodzielnie obliczyć pobór prądu w domu
drukuj stronę
poleć znajomemu

Jak obliczyć zużycie prądu? Dowiedz się, jak samodzielnie obliczyć pobór prądu w domu

fot. TME

Pytanie „jak obliczyć zużycie prądu” pojawia się w przeciętnym gospodarstwie domowym z reguły wtedy, gdy wysokość rachunków za energię elektryczną zaczyna znacząco odbiegać od normy lub wyraźnie przestaje korespondować z szacowanym przez użytkowników zużyciem energii. W artykule zaprezentujemy, jak obliczyć samodzielnie zużycie prądu lub przynajmniej oszacować je z dużą dozą prawdopodobieństwa.

 

Sprawdź, jak obliczyć koszt prądu w swoim domu:

  • Prawidłowe odczytywanie licznika i rachunku od dostawcy energii elektrycznej.
  • Jak obliczyć rachunek za prąd z licznika.
  • Jak obliczyć zużycie prądu – odczyt z rachunku.
  • Wykorzystanie mierników zużycia energii elektrycznej (watomierze).
  • Samodzielne obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym.

Prawidłowe odczytywanie licznika i rachunku od dostawcy energii elektrycznej

Najprostszym sposobem, by poznać wielkość zużycia energii elektrycznej we własnym domu (podawanego w kilowatogodzinach – kWh) jest właściwe odczytywanie tych danych z licznika energii elektrycznej lub z rachunku otrzymywanego co miesiąc od dostawcy prądu. Zacznijmy od tego pierwszego.

Jak obliczyć rachunek za prąd z licznika?

Odczytywanie zużycia energii odbywa się inaczej w przypadku posiadania nowoczesnych i inteligentnych liczników, a inaczej w przypadku starych modeli, które nadal są powszechnie spotykane w starszych budynkach. Nowe liczniki wyposażone są w zaawansowane oprogramowanie oraz dodatkową pamięć, w której gromadzone są dane z poprzednich okresów rozliczeniowych. Mają też możliwość przesyłania danych do urządzenia PC lub tabletu (w oparciu o co najmniej jeden z popularnych protokołów). Ich wbudowany wyświetlacz LCD prezentuje dużo danych, także w postaci graficznych wykresów. W gruncie rzeczy, odczytywanie zużycia energii w przypadku najnowocześniejszych liczników elektronicznych sprowadza się do opanowania obsługi ich oprogramowania i zrozumienia sposobu prezentacji danych w dedykowanej aplikacji lub na wyświetlaczu LCD. Należy pamiętać, że każdy licznik, bez względu na generację, zawsze pokazuje aktualne wskazanie całkowitego zużycia energii. Wiele nowszych liczników elektronicznych prezentuje dodatkowo wskazania cząstkowego zużycia w poszczególnych taryfach. Objaśnienia oznaczeń, jakie mogą pojawić się na wyświetlaczu często są prezentowane na zewnętrznej obudowie licznika, co dodatkowo ułatwia odczytanie prezentowanych informacji.

  • Kod E lub 1.8.0 lub 1.5.8.0 - zużycie energii ogółem
  • Kod EA lub 1.8.1 lub 1.5.8.1 – zużycie energii w taryfie dziennej
  • Kod EB lub 1.8.2 lub 1.5.8.2 – zużycie energii w taryfie nocnej/weekendowej

Jeśli program nie potrafi porównać wyników miesiąc do miesiąca (albo oprogramowania w ogóle nie ma, ponieważ jest to licznik starszej generacji), użytkownik może śledzić zmiany notując wskazania w pierwszym dniu okresu rozliczeniowego i porównując je ze wskazaniami po tygodniu, miesiącu lub kwartale.

Jak obliczyć zużycie prądu – odczyt z rachunku

W przypadku odczytywania danych z rachunku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Część odbiorców rozlicza się w oparciu o rzeczywiste zużycie. W takim przypadku na rachunku znajdują się dokładne i wiarygodne dane uzyskane z licznika. Część rozlicza się natomiast w oparciu o prognozę zużycia, szacowaną w oparciu o poprzednie analogiczne okresy rozliczeniowe. To powoduje, że wielkość zużycia prądu podana na takim rachunku jest jedynie wielkością uśrednioną, opartą na wcześniejszych odczytach danych z licznika. Z tego powodu odbiorcy rozliczani rachunkiem prognozowanym powinni albo skupić się na uważnym obserwowaniu wskazań licznika, z których łatwo wyliczyć realne tygodniowe czy miesięczne całkowite zużycie energii elektrycznej, albo też spróbować dokonać prostych obliczeń samodzielnie lub przy użyciu tzw. kalkulatorów zużycia energii elektrycznej, dostępnych na wielu stronach www, w tym na stronach wielu zakładów energetycznych.

Wykorzystanie mierników zużycia energii elektrycznej (watomierze)

Watomierze to niewielkie urządzenia zdobywające coraz większą popularność, które pozwalają szybko określić, ile energii elektrycznej zużywa urządzenie w określonej jednostce czasu (np. w ciągu godziny) oraz obliczyć jej koszt (po wprowadzeniu obowiązującej stawki za 1kWh). Wyglądają niczym średniej wielkości rozgałęźniki, wyposażone w mały ekran LCD. Wpina się je pomiędzy urządzenie i lokalną instalację, dzięki czemu stanowią ogniwo pośrednie między urządzeniem i siecią, co pozwala im precyzyjnie kontrolować na bieżąco pobór energii. Są najszybszym rozwiązaniem, gdy zależy nam na błyskawicznym określeniu poboru energii przez określony odbiornik.

Samodzielne obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym

Samodzielne obliczenie zużycia energii elektrycznej jest działaniem wymagającym sporej dokładności, jednak wysiłek włożony w ten proces zwróci nam się w postaci wartościowych wyliczeń. Aby obliczenia przebiegły szybko i sprawnie, warto posłużyć się arkuszem kalkulacyjnym (np. Excel), przyjąć kilowaty (kW, czyli 1000 wat) jako jednostkę miary poboru energii elektrycznej oraz przygotować tabelę, w której pierwsza kolumna obejmuje listę urządzeń, druga ich moce znamionowe (podawane są na tabliczkach znamionowych), zaś trzecia czas korzystania z nich w ciągu doby. Czwarta i ostatnia kolumna powinna pozostać pusta, gdyż to w niej pojawią się wyniki dla poszczególnych urządzeń, po uzupełnieniu danych w pierwszych trzech kolumnach. Wartości te należy przez siebie pomnożone w oparciu o poniższy prosty wzór:

Moc x Czas = Zużycie

Jeżeli więc tzw. farelka o mocy 900W (czyli 0,9 kW) pracuje codziennie przez dwie godziny, zużyta przez nią w ciągu doby energia elektryczna zostanie obliczona w następujący sposób:

0,9kW x 2h = 1,8kWh

Prawidłowo przygotowana tabela, z poprawnie wpisaną funkcją, wykona identyczne obliczenia dla każdego pojedynczego urządzenia, które umieścimy w zestawieniu. Należy zatem pamiętać o wprowadzeniu danych możliwie najpełniejszej liczby urządzeń pobierających prąd. W przypadku domów wolnostojących powinniśmy uwzględnić także np. automatyczną bramę wjazdową, pompę ciepła, filtry basenowe czy oświetlenie zewnętrzne. Warto zauważyć, że poszczególne urządzenia mogą być wykorzystywane w sposób ograniczony, np. tylko w weekendy lub tylko w ciągu dnia. Należy też zwrócić uwagę na pobór energii przez urządzenia utrzymujące się w trybie STAND-BY.

Dzięki temu można poznać dobowe zużycie energii elektrycznej dla każdego odbiornika prądu w naszym domu oraz łatwo wyliczyć jego wartość tygodniową (pomnożenie dobowego wyniku przez 7 dni), miesięczną czy nawet roczną. Identycznie jest z całkowitym zużyciem energii elektrycznej w skali tygodnia, miesiąca i roku – tu wystarczy zastosować funkcję sumowania poszczególnych wyników dla każdego z uwzględnionych w tabeli urządzeń.

Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Oryginalne źródło tekstu: https://www.tme.eu/pl/news/library-articles/page/43303/Jak-obliczyc-zuzycie-pradu-dowiedz-sie-jak-samodzielnie-obliczyc-pobor-pradu-w-domu/

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
ul. Ustronna 41 , Łódź
tel.  0426455555
fax.  0426455500
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl