Obowiązki właściciela, czyli przegląd instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym - INSTALACJA ELEKTRYCZNA - PRZEGLĄD TECHNICZNY - PRZEGLĄDY ELEKTRYCZNE - DOMY JEDNORODZINNE
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Budownictwo Obowiązki właściciela, czyli przegląd instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym
drukuj stronę
poleć znajomemu

Obowiązki właściciela, czyli przegląd instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym

fot. Przegląd instalacji elektrycznej

Mieszkańcy domów wielorodzinnych, a także ci we wspólnotach mieszkaniowych nie muszą myśleć o wielu obowiązkach. Wystarczy płacić czynsz i ewentualnie fundusz remontowy, by wszystko było w porządku. Zupełnie inaczej to wygląda, gdy mamy swój dom jednorodzinny, bo tu już spoczywa na nas o wiele większa odpowiedzialność, między innymi związana z przeglądem instalacji elektrycznej. Ale nie tylko do tego jesteśmy zobowiązani, o czym przeczytamy w poniższym artykule.

Jak często sprawdzać instalację elektryczną?

Przegląd instalacji elektrycznej i odgromowej musi zostać wykonany raz na 5 lat. Podczas kontroli musi zostać sprawdzona sprawność osprzętu połączeń, a także zabezpieczenia od porażeń, uziemienia stacji i aparatów. Oczywiście tylko kontrola dokonana przez uprawnionego specjalistę będzie ważna. Musi on potwierdzić swoje kwalifikacje związane z dozorem nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci energetycznych.

Co ciekawe, gdy na przykład nad naszym domem szalała potężna burza z wieloma wyładowaniami, nie zaszkodzi sprawdzić instalacji szybciej, bo jeśli została w jakiś sposób uszkodzona, to domowe urządzenia zasilane prądem mogą działać nieprawidłowo, a nawet stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla domowników.

Inne ważne kontrole. O jakich koniecznie pamiętać?

  • Raz na cztery lata powinniśmy sprawdzić, w jakim stanie są i jak się sprawują kotły opalane gazem oraz paliwem nieodnawialnym ciekłym lub stałym o mocy od 20 do 100 kW. Ale uwaga! Jeśli mamy kocioł opalany paliwem o mocy większej niż 100 kW, to kontrola musi być częstsza - odbywać się co dwa lata. Oczywiście, w jednym, jak i drugim przypadku, piece musi sprawdzać fachowiec z odpowiednimi uprawnieniami.
  • Znacznie częściej, bo raz w roku jesteśmy zobowiązani przeprowadzić kontrolę stanu technicznego instalacji gazowych. Do tego zadania trzeba zaangażować specjalistę z uprawnieniami, które są wymagane do nadzoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci gazowych (włącznie z ich szczelnością).
  • Tak samo często musimy sprawdzić stan wszystkich przewodów, czyli wentylacyjnych, dymowych i spalinowych. Za taką kontrolę odpowiada mistrz kominiarski, ale również (w zakresie przewodów kominowych) osoba mająca odpowiednie uprawnienia budowlane.
  • Za to w przypadku, gdy dom ogrzewany jest paliwem stałym, to właściciel takiego budynku powinien co trzy miesiące zadbać o czyszczenie przewodów dymowych i spalinowych. Natomiast, ta sama czynność powinna być podjęta, co pół roku, jeśli ogrzewamy dom paliwem płynnym bądź gazem. Co ciekawe, do czyszczenia przewodów kominowych w domu jednorodzinnych nie jest wymagane, by zatrudniać fachowca z kwalifikacjami kominiarskimi.

Dlaczego trzeba robić przeglądy?

Odpowiedź dla wielu osób wyda się oczywista - trzeba je robić, by nie zapłacić kary. Ten sposób myślenia nie jest jednak zbyt dobry, bo przecież te kontrole służą naszemu bezpieczeństwu. I choć jest ich sporo, to gdy odpowiednio zaplanujemy je w czasie, to na pewno uda je się przeprowadzić dość sprawnie. Z drugiej strony, jeśli do kogoś nie trafia argument dotyczący bezpieczeństwa, to może zadziała to, że w razie jak coś się stanie, towarzystwo ubezpieczeniowe nie omieszka o tym wspomnieć, gdy dojdzie do wypłaty odszkodowania.

Pamiętajmy, żeby wszystkie dokumenty z potwierdzonym przeglądem starannie przechowywać. I nie zrażać się tym, że jak zamieszkamy w domu jednorodzinnym, będziemy mieć tyle na głowie. Tak naprawdę własny domek i przyjemność z jego posiadania wszystko rekompensuje. Tym bardziej nie warto się kierować tymi trudnościami, gdy będziemy wybierać projekt domu, na przykład takich jak projekty domów jednorodzinnych - domoweklimaty.pl.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Arek
Dziękuję za ten wpis. To od Was dowiedziałem się, że przeglądy należy robić, zacząłem szukać w innych źródłach w internecie i na różnych stronach pisali, że nie trzeba.

Dotarłem do innego artykułu na ten temat, w którym autor dokładnie skomentował przepisy prawne regulujące te kwestie, jak ktoś chce to znajdzie go tutaj: https://dragonenergy.pl/czy-trzeba-wykonyw
ac-okresowy-przeglad-elektryczny-w
-domu-jednorodzinnym/

Dziękuję Wam za ten wpis, bo to może uratować tyłek wielu ludziom, tym bardziej, że w gąszczu nierzetelnych informacji, Wy jesteście zorientowani w temacie.
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl