7. Dostawcy usług internetowych ograniczający przepustowość
Opcja ograniczania przepustowości jest powszechną praktyką wśród niektórych dostawców usług internetowych, mającą na celu ograniczenie nadmiernej „konsumpcji usługi”, szczególnie, podczas korzystania z serwisów udostępnianiających pliki. Dostawcy deklarują, że pomaga to zapewnić wszystkim ich klientom dostęp do sieci z rozsądną prędkością, ale krytycy twierdzą, że to nieetyczne i nieuczciwe wobec konsumentów, że muszą płacić tę samą cenę za ograniczoną usługę.
8. Bunt użytkowników Digg’a
W 2007 r. użytkownicy Digg.com „wykopali” klucze szyfrujące do HD-DVD. Digg zdjął klucze ze strony zgodnie z radą zespołu prawnego. Użytkownicy serwisu zbuntowali się, masowo publikując linki do kodów i „wykopując” je aż na stronę główną.
W końcu Digg posłuchał swoich użytkowników i opublikował to, czego chcieli użytkownicy, nawet jeśli oznaczałoby to zamknięcie strony.
9. Pedofile na MySpace
MySpace od dawna był popularny wśród nastolatków. Nieletni wykorzystywali serwis społecznościowy do udostępnianie zdjęć, video i dokumentowania wydarzenia w ich życiu. W pewnym momencie istnienia serwisu, użytkownicy MySpace mogli publicznie przedstawiać swoje sylwetki, jako dostępne dla każdego.
Rodzice i ludzie związani z opieką nad dziećmi, byli oburzeni, gdy pojawiły się przypadki dorosłych, żerujących na młodych użytkownikach serwisu. W odpowiedzi, MySpace podjęło działania, mające na celu ochronę użytkowników w wieku poniżej 16 poprzez dostosowanie witryny, np. ograniczenie anonimowego przeglądania profilów i blokowanie wiadomości przesyłanych od nieznanych użytkowników.
Chociaż problem nie zostanie rozwiązany całkowicie, MySpace wykazało się bardziej aktywną rolą w zapewnieniu bezpieczeństwa jego młodszym uczestnikom. Oczywiście, MySpace nie jest jedynym serwisem społecznościowym, gdzie występuje ten problem.
10. Prostytutki na Craigslist
Craigslist (amerykański serwis z ogłoszeniami) posiada kategorię usług dla dorosłych, która pozwala prezentować usługi zorientowane na dorosłych użytkowników strony. To naprawdę nic dziwnego, że prowadzące nielegalną działalność prostytutki w końcu wykorzystały korzystne warunki anonimowości w Internecie. Zjawisko osiągnęło tak szeroką skalę, że zdaniem niektórych policjantów witryna jest największym źródłem prostytucji w USA.
11. P2P vs. treści chronione prawem autorskim
Udostępnianie plików online ma miejsce już od wczesnych dni Internetu. W 2000 r. miał miejsce pierwszy poważny proces sądowy w tej sprawie. Napster został pozwany przez RIAA (Recording Industry Association of America) za udostępnianie treści chronionych prawem autorskim w grudniu 1999 r. i został ostatecznie zamknięty w lipcu 2001 .
Inne popularne serwisy P2P spotkał podobny los. Pirate Bay zamieszany był w szereg procesów sądowych. Ostatecznie serwery witryny zostały zajęte przez szwedzką policję w 2006 roku.
Trzy lata później Fredrik Neij, Gottfrid Svartholm, Carl Lundstrom i Peter Sunde zostali uznani przed szwedzkim sądem za winnych "udziału w procederze naruszania praw autorskich" i skazani na rok więzienia oraz grzywnę w wysokości ponad 3,6 mln dolarów.