Nowe trendy w oświetleniu wewnętrznym samochodów - OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS - MOTORYZACJA - OŚWIETLENIE SAMOCHODOWE - AUTOMOTIVE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Nowe trendy w oświetleniu wewnętrznym samochodów
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowe trendy w oświetleniu wewnętrznym samochodów

Nowe trendy w oświetleniu wewnętrznym samochodów
fot. Osram Opto Semiconductors

Oświetlenie wewnętrzne w samochodach to obecnie mocny trend w świecie motoryzacji. Producenci proponują rozwiązania, które nie tylko przekładają się na większy komfort jazdy pasażerów (zyskujących możliwość czytania podczas nocnych podróży), ale również ułatwiają prowadzenie kierowcom. Wygoda i bezpieczeństwo wynikające także z oświetlenia wewnątrz pojazdu to cele, jakie postanowił zrealizować Osram Opto Semiconductors – producent oświetlenia LED coraz szerzej wykorzystywanego w branży Automotive.

Rynek oświetlenia LED od lat dostrzega duży potencjał w rynku motoryzacyjnym. Pojawiające się trendy i coraz większe możliwości technologii otwierają się nowe perspektywy biznesowe, a moda na stosowanie oświetlenia LED we wnętrzach samochodów pozwala jej twórcom oferować coraz skuteczniejsze i bardziej atrakcyjne rozwiązania. Oświetlenie wewnętrzne niesie za sobą oczywiście walory wizualne i może nadać wnętrzu samochodu luksusowy charakter, ale to nie jedyne jego zalety. Badanie przeprowadzone kilka lat temu przez BMW i Uniwersytet Techniczny w Ilmenau udowodniło, że dodatkowe oświetlenie wewnątrz pojazdu podnosi koncentrację kierowców i zmniejsza objawy zmęczenia podczas prowadzenia samochodu.

Kiedy mowa o oświetleniu samochodu, pierwszym, co przychodzi na myśl są elementy oświetlenia zewnętrznego – reflektory i kierunkowskazy. Diody instalowane do oświetlenia zewnętrznego pojazdu mają za zadanie maksymalne rozproszenie światła. Jednak również wewnątrz auta znajduje się kilka istotnych punktów oświetlenia. Celem producentów oświetlenia samochodowych kokpitów jest miniaturyzacja rozwiązań. Mały rozmiar materiałów oznacza większe możliwości kompletowania finalnego produktu, co wpływa na jego skuteczność i wszechstronność.

Producenci coraz częściej dają klientom możliwość indywidualizacji zamówienia, oferując im oświetlenie w spersonalizowanym kolorze, przez co mogą nadać samochodowi osobistego charakteru i niepowtarzalności. Efektywności wykorzystywania oświetlenia wewnętrznego służy ich dynamizacja. Diody LED zmieniają kolor i intensywność światła w zależności od tego co podróżujący robi w danej chwili - czy kierowca skupia się na jeździe czy chce się zrelaksować w trakcie postoju. Oświetlenie wewnętrzne może okazać się bardzo praktyczne, kiedy zamontuje się je na podłodze wzdłuż wykładziny lub nad stacją roboczą.

Dynamiczne oświetlenie wnętrza samochodu może służyć nie tylko kierowcom, ale również pasażerom pojazdów. W zależności od tego, jak chcą spędzić podróż mogą decydować o charakterze światła wewnątrz auta – nie przeszkadzając przy tym kierowcy w prowadzeniu samochodu. Możliwości ustawienia światła pozwolą im wybrać bezpośrednie oświetlenie miejsca, w którym pracują lub łagodne, rozproszone światło skierowane na linię dachu samochodu, sprzyjające odpoczynkowi w trakcie jazdy.

Nowe trendy w oświetleniu wewnętrznym samochodów

Osram Opto Semiconductors  wprowadza na rynek innowacje, a także realizuje indywidualne zamówienia klientów. W szerokiej ofercie LED przeznaczonej do oświetlenia wewnętrznego samochodu znajduje się m.in. najnowszy, innowacyjny produkt – wewnętrzna dioda Topled E1608, która świeci trzy i pół raza jaśniej niż poprzednie produkty, a dodatkowo jest od nich aż 20 razy mniejsza.

Autonomiczne samochody i oświetlenie przyszłości

Autonomiczne, a więc samojezdne lub inaczej samo prowadzące się samochody, są coraz częściej nazywane przyszłością branży motoryzacji. Można się zatem spodziewać, że ich wprowadzenie pociągnie za sobą zmiany w sektorze oświetlenia. Dostrzegają to najwięksi producenci, np. Ford, który przewiduje, że wyświetlacze typu Hades-up i cienkościenne tranzystory będą w przyszłości podawać nie tylko informacje techniczne i nawigować, ale także służyć komunikacji i rozrywce. Dynamiczne sekwencje świetlne sprawdzą się także jako system pomocniczy w samochodach półautomatycznych, gdzie będą mogły na bieżąco informować kierowcę o przejęciu kierownicy lub zmianie trybu jazdy.

W przyszłości specjaliści będą kładli coraz większy nacisk na przekazywanie informacji przez systemy oświetlenia wewnętrznego pojazdu – zarówno tych technicznych (jak poziom naładowania akumulatora czy aktualny tryb jazdy), jak i bardziej prozaicznych np. o pogodzie i porze dnia. Osram Opto Semiconductors zamierza utrzymać swoją pozycję lidera poprzez stałe powiększanie technologicznej przewagi nad konkurencją, którą jest łączenie diod LED ze zintegrowaną elektroniką i wdrażanie inteligentnych oświetleń wewnętrznych dla motoryzacji.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl