Przy Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) powstała Sekcja Producentów Aparatury Elektrycznej (SPAE). Należą do niej firmy: ABB Sp. z o.o., Dehn Polska Sp. z o.o., Eaton Electric Sp. z o.o., ETI Polam Sp. z o.o., Hager Polo sp. z o.o., Legrand Polska Sp. z o.o., Schneider Electric Polska Sp. z o.o., Siemens Sp. z o.o.
Sekcję powołano w odpowiedzi na problemy, z jakimi spotyka się branża i reprezentujące ją firmy. Głównie chodzi o obecność na rynku detalicznym, hurtowym, internetowym oraz projektowym aparatów z zakresu: aparatury zabezpieczającej, ochrony przeciwporażeniowej, ochrony przepięciowej oraz aparatury kontrolnej i sterującej, które nie spełniają wymogów, norm i standardów technicznych. Dochodzi więc do wypierania z rynku produktów bezpiecznych i pełnowartościowych poprzez nieuczciwą konkurencję.
‒ Unia Europejska w sposób zasadniczy określa standardy dla produktów elektrycznych, poprzez zdefiniowane normy i konieczność ich przestrzegania – mówi Marek Tabaka z firmy Eaton Electric, członek zarządu Sekcji. Niestety do Europy trafia wiele aparatów elektrycznych niespełniających norm. W wielu przypadkach produkty te są powszechnie stosowane, także przez osoby bez kwalifikacji. Użytkownik taki nieświadomie naraża się na ryzyko utraty zdrowia i mienia. Dlatego też wspólnie podejmujemy inicjatywę ochrony rynku przed takimi właśnie produktami.
Sekcja została utworzona w ramach MSSI Electrical (Market Surveillance Support Initiative). Jest to inicjatywa wytwórców produktów i systemów z zakresu infrastruktury elektrycznej oraz instalacyjnej niskiego napięcia, zlokalizowanych w Europe oraz ich ogólnoeuropejskich (CAPIEL*, ORGALIME**) i krajowych organizacji branżowych.
‒ Inicjatywa powstała na poziomie europejskim w 2012 roku – mówi Wojciech Świątek z firmy Schneider Electric, przewodniczący Sekcji. – Kilka krajów ma już wypracowany sposób działania na podstawie konkretnych doświadczeń. Są to: Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy.
W tym roku inicjatywa jest sukcesywnie wdrażana w Czechach i Słowacji, Rumunii oraz krajach Beneluxu i krajach nordyckich. W Polsce napotykamy te same problemy, dlatego zdecydowaliśmy się wspólnie działać i wdrożyć ten projekt także w naszym kraju.
Podstawią działalności KIGEiT SPAE jest koordynacja i wsparcie działań podmiotów działających na rynku elektrotechnicznym. Istotne staje się współtworzenie i wdrażanie obowiązujących branżowych norm technicznych i prawa ochrony konkurencji w zakresie wytwarzania, testowania, sprzedaży, stosowania i dystrybucji produktów i systemów z zakresu infrastruktury elektrycznej, elektrotechnicznej oraz instalacyjnej niskiego napięcia. Izba będzie także zwracać uwagę na przestrzeganie obowiązujących branżowych norm technicznych i prawa ochrony konkurencji.
Do swoich zadań zalicza również monitorowanie rynku w obszarze produktów i systemów z zakresu infrastruktury elektrycznej, elektrotechnicznej oraz instalacyjnej niskiego napięcia, w zakresie bezpieczeństwa użytkowania tych produktów i systemów (dla osób, towarów, mienia, gospodarki krajowej i środowiska) oraz ich zgodności z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa i branżowymi normami technicznymi.
W ramach inicjatywy MSSI ELECTRICAL, Sekcja Producentów Aparatury Elektrycznej w Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (SPAE KIGEiT) przy współpracy z niezależnym, akredytowanym laboratorium Biura Badawczego ds. Jakości (BBJ) zleciła przebadanie dwóch typów produktów z omawianego zakresu. Pierwsze badanie dotyczyło 23 próbek wyłączników nadprądowych różnych producentów obecnych na rynku polskim. Badanie miało na celu sprawdzenie produktów pod kątem ich zgodności z deklarowanymi przez producentów parametrami technicznymi. Wyniki badań wykazały, że 10 spośród badanych wyłączników nadprądowych (ponad 40%) nie spełnia wymagań normy PN-EN 60898-1.
Kolejne badanie tym razem wyłączników różnicowo-prądowych dało jeszcze gorsze rezultaty: na próbkę składającą się ponownie z 23 wyłączników różnych producentów, aż 13 (ponad 56%) nie przeszło badań z wynikiem pozytywnym (wg normy PN-EN 61008-1 2013).
‒ Niemcy poddają wyroby elektryczne procedurom nadania rodzimego symbolu jakości VDE – podkreśla Magdalena Malewska z firmy ABB, członek zarządu Sekcji. – O wysoki standard infrastruktury elektrycznej dbają przede wszystkim organy normalizujące i profesjonalni uczestnicy tego rynku czyli instalatorzy, dystrybutorzy i oczywiście producenci. Dlaczego nie robić czegoś podobnego w Polsce? Wyróżniajmy firmy oferujące bezpieczeństwo, profesjonalizm, innowacyjność, jakość i powtarzalność. Konkurujmy profesjonalizmem i jakością, a nie ceną. Trendy gospodarcze są takie, że zmierzamy w kierunku efektywności energetycznej, bezpieczeństwa dla zdrowia i mienia użytkowników oraz ciągłego podnoszenia czasu bezawaryjnej pracy instalacji i urządzeń, jak również komfortu życia. Na taki rozwój technologii potrzebne są niestety nakłady na badania i rozwój. Oczywistym jest, że absurdalnie tanie produkty powodują, iż technologicznie stoimy w Polsce w miejscu.
- Dobrym przykładem jest także Wielka Brytania, gdzie 5 lokalnych organizacji ACI, BEMA, ESCO, GAMBICA i LIA z zakresu odpowiednio okablowania, osprzętu elektrycznego, elektroniki, sterowania i pomiarów oraz oświetlenia od kilku lat działa wspólnie w zakresie bezpieczeństwa – dodaje Wojciech Świątek
Sekcja KIGEiT SPAE powstała 7 stycznia 2016 r. Liczy obecnie 8 firm. Sekcja jest otwarta dla producentów i przedstawicieli zagranicznych firm, jeśli tylko działają etycznie na rynku, a ich wyroby spełniają wymagania techniczne.
Zapraszamy do współpracy firmy, dla których ważne są najwyższe normy bezpieczeństwa w biznesie.
Więcej na temat sekcji SPAE oraz inicjatywie MSSI ELECTRICAL można przeczytać na stronie internetowej KIGEiT (http://www.kigeit.org.pl) w zakładce Sekcje/SPAE.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |