IoT Hub o bezpieczeństwie Internetu Rzeczy i inteligentnych zakładów produkcyjnych - BEZPIECZEŃSTWO IT - ŁĄCZNOŚĆ BEZPRZEWODOWA - INTERNET OF THINGS - INTERNET OF INDUSTRIAL THINGS - FABRYKA 4.0 - INTELIGENTNE CZUJNIKI - INTELIGENTNE FABRYKI - IOT HUB
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności IoT Hub o bezpieczeństwie Internetu Rzeczy i inteligentnych zakładów produkcyjnych
drukuj stronę
poleć znajomemu

IoT Hub o bezpieczeństwie Internetu Rzeczy i inteligentnych zakładów produkcyjnych

IoT Hub o bezpieczeństwie Internetu Rzeczy i inteligentnych zakładów produkcyjnych
fot. Silicon Labs

Firma Farnell element14, zajmująca się dystrybucją nowych technologii, właśnie opublikowała nowe materiały na swoim portalu IoT Hub, które oferują świeże spojrzenie na rolę, jaką ma do spełnienia internet rzeczy w inteligentnych zakładach produkcyjnych, na kwestie zabezpieczeń IoT, sztucznej inteligencji w ramach infrastruktury IoT, inteligentne czujniki, czy wreszcie nowe rozwiązania w obszarze łączności bezprzewodowej.

Portal IoT Hub, który stanowi znaczną część witryny internetowej firmy, zawiera różnego rodzaju informacje o nowościach i artykuły dotyczące IoT, analizy konkretnych wdrożeń, opisy produktów, wywiady, a także specjalistyczne artykuły na temat internetu rzeczy oraz możliwości jego zastosowań.

Nowy materiał o inteligentnych zakładach produkcyjnych wyjaśnia koncepcję takich zakładów, omawia problematykę internetu rzeczy w przemyśle [Industrial Internet of Things (IIoT)] oraz czwartej rewolucji przemysłowej [Industry 4.0], ale też uzmysławia, jak wiele organizacji wdraża obecnie te rozwiązania i jak potężnie inwestuje się w nie na przyszłość. Wydajność, elastyczność i bezpieczeństwo to główne cele, wspierane przez najnowocześniejsze zdobycze technologii, takie jak automatycznie sterowane pojazdy [automatic guided vehicles (AGV)], czy roboty.

Te maszyny muszą pełnić rolę newralgicznych węzłów w procesie produkcji i wykonywać swe zadania szybko, dokładnie, z dużą dozą elastyczności, bezpiecznie i niezawodnie. Nowy materiał opublikowany w Farnell element14 pokazuje, jak inżynierowie potrafią udoskonalać te parametry urządzeń AGV i robotów, zwiększając ich wydajność dzięki zastosowaniu zaawansowanych układów scalonych i innych niezbędnych produktów dostarczanych przez firmę Farnell element14, które umożliwiają opracowanie szybszych i lepszych rozwiązań w obszarach technologii czujników, przetwarzania sygnałów, lokalnego przetwarzania, zarządzania energią oraz łączności.

Nowe publikacje portalu IoT Hub firmy Farnell element14 obejmują też drugi i trzeci z serii artykułów na temat bezpieczeństwa IoT, które to artykuły zajmują się kolejno bezpieczeństwem w chmurze i bezpieczeństwem fizycznej infrastruktury. Wraz z rozwojem internetu rzeczy  rośnie także ryzyko w zakresie cybernetycznego bezpieczeństwa. Częściowo dlatego, że wzrasta liczba źródeł danych, punktów dostępu i rośnie przepływ danych do chmury, a częściowo dlatego, że urządzenia IoT, w odróżnieniu od korporacyjnych centrów obliczeniowych, nie funkcjonują zazwyczaj w środowisku zabezpieczonym fizycznie i elektronicznie.

Autorzy artykułów przyglądają się niektórym z tych zagrożeń oraz sposobom, w jakie organizacje mogą się im przeciwstawić. Najważniejsze omawiane problemy to hakowanie urządzeń działających w ramach IoT, ochrona danych zarówno na urządzeniach, jak i w trakcie ich przesyłania, ochrona urządzeń przed kopiowaniem, wreszcie sposoby uwierzytelniania.

Rola sztucznej inteligencji w funkcjonowaniu infrastruktury IoT  to również jeden z tematów poruszanych w najnowszych artykułach, które znalazły się na portalu IoT Hub firmy Farnell element14. Artykuł ten rozpoczyna się od spojrzenia na to, czym aktualnie jest sztuczna inteligencja [AI] i jaki potencjał w niej drzemie. Następnie autor bierze pod lupę bieżące relacje pomiędzy AI i IoT oraz wyjaśnia, jakie korzyści, na wielu poziomach, wynikają z tych relacji. Artykuł kończy „mapy drogowa”, opisująca potencjalne kolejne etapy rozwoju AI.

W portalu pojawia się również publikacja na temat inteligentnych czujników. Materiał ten opisuje, jak czujniki ewoluowały — od urządzeń, które po prostu przekształcały fizyczne zmienne na sygnały elektryczne, po znacznie bardziej wyrafinowane urządzenia, pełniące niezwykle ważną rolę w środowisku IoT, zarówno pod kątem technicznym, jak i ekonomicznym. Autor wyjaśnia, jakie oczekiwania wobec czujników pojawiły się wraz z rozwojem IoT — w tym na przykład potrzeba szerokiego spektrum czujników, charakterystyczna dla środowiska IoT — i przedstawia, jak producenci odpowiedzieli na to wyzwanie, usprawniając metody produkcji, wprowadzając integrację i wbudowaną inteligencję, co doprowadziło do wypracowania koncepcji inteligentnych czujników, które obecnie stosuje się powszechnie.

Wreszcie, portal IoT Hub publikuje pierwszy z serii artykułów na temat łączności bezprzewodowej, który jest poświęcony technologii LoRaWAN, jako rozwiązaniu sieciowemu dla IoT. LoRaWAN jest siecią rozległą niskiej mocy [low-power wide-area network (LPWAN)], o parametrach, które umożliwiają urządzeniom na baterie łączenie się z siecią IoT na dużą odległość, w pasmach o małej szerokości, w ramach sieci regionalnych, krajowych oraz globalnych. Jest to rozwiązanie, które ma zapewnić niedrogi, otwarty standard łączności, który jest łatwo dostępny i nie wymaga haseł WiFi ani abonamentów sieci komórkowych.

Artykuł omawia istotę sieci LoRaWAN i technologię, na której ją oparto, a następnie wyjaśnia, jak projektanci mogą zacząć posługiwać się łącznością w ramach tej sieci, wykorzystując dostępny już chip do urządzeń końcowych i towarzyszący mu zestaw demonstracyjny. Podaje również przykład, jak projektanci i użytkownicy mogą skorzystać, stosując niewymagający licencji protokół LoRaWAN oraz uzyskując niedrogi i nieskomplikowany dostęp do sieci.

W niedalekiej przyszłości, w portalu IoT Hub zostaną poruszone kolejne tematy związane z nowymi rozwiązaniami dla IoT: „Łączność bezprzewodowa: część 2 — Bluetooth” oraz sesja pytań i odpowiedzi dotyczących technologii przesyłu danych Li-Fi z udziałem specjalistów pracujących na rozwojem pureLiFi.


follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

Farnell, An Avnet Company
Farnell, An Avnet Company
ul. Canal Road , Leeds
tel.  00 800 121 29 67
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl