Największe w Polsce transformatory suche zasilają celulozownię w Świeciu - ABB - TRANSFORMATORY - TRANSFORMATOR SUCHY - PAPIERNIA - CELULOZOWNIA - ŚWIECIE - CAST COIL - TRANSPORT PONADGABARYTOWY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Największe w Polsce transformatory suche zasilają celulozownię w Świeciu
drukuj stronę
poleć znajomemu

Największe w Polsce transformatory suche zasilają celulozownię w Świeciu

Największe w Polsce transformatory suche zasilają celulozownię w Świeciu
fot. Ponadgabarytowy transport gigantycznych transformatorów

Największe transformatory suche, jakie kiedykolwiek zainstalowano w Polsce, zasilają linię technologiczną w Mondi Świecie S.A.

Firma ABB otrzymała od Mondi Świecie S.A., liczącego się w Europie producenta papierów do produkcji tektury falistej, zamówienie na dostawę, instalację i uruchomienie dwóch sztuk transformatorów suchych o mocy 25 MVA wyprodukowanych w technologii zalewania próżniowego. Urządzenia zostały zainstalowane i uruchomione w połowie 2016 roku.

Parametry bezpieczeństwa

Transformatory typu CAST COIL, które mierzą 4,3 m wysokości i ważą 38 ton, pokryją coraz większe zapotrzebowanie zakładu na moc. Wyprodukowane w fabryce ABB w Saragossie urządzenia zasiliły linię technologiczną w nowej inwestycji w Świeciu, dzięki której ze zrębków sosnowych produkuje się pulpę do wytwarzania papieru. Służby utrzymania ruchu w Mondi Świecie przykładają dużą wagę do utrzymania ciągłości pracy parku maszynowego. Dotyczy to również transformatorów, które są kluczowym ogniwem układu zasilania.

W pozyskaniu kontraktu kluczowe było zapewnienie odpowiednich parametrów bezpieczeństwa. Transformatory wykonane są w technologii suchej, więc ich konstrukcja jest niepalna. Podwyższona klasa temperaturowa izolacji minimalizuje ryzyko miejscowych przegrzań.

 – Jako jeden z niewielu producentów na świecie możemy dostarczyć transformatory o tak dużej mocy znamionowej bez konieczności wspomagania chłodzenia wentylatorami. Do osiągnięcia mocy znamionowej wystarczy jedynie chłodzenie grawitacyjne, co przekłada się na większą niezawodność zasilania – tłumaczy Tomasz Brocki, kierownik obszaru sprzedaży w Lokalnej Jednostce Biznesu Transformatorów ABB.

Ponadto transformatory spełniają z dużym zapasem wymogi tzw. ekodyrektywy w zakresie energooszczędności. ABB zaproponowała jednostki o znacząco wyższej sprawności, dzięki czemu łatwiej będzie zachować odpowiednio niską temperaturę w stacji transformatorowej. Dla użytkownika oznacza to niższe koszty eksploatacji i niższy poziom hałasu.

Transport gigantów

Zamówienie na największe transformatory suche w Polsce wiązało się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich był ponadgabarytowy transport urządzeń, które przebyły drogę z Hiszpanii do Polski w asyście pilotów. Do monitorowania drgań podczas transportu wykorzystano czujnik, którego zadaniem było wykrycie czy konstrukcja nie została narażona na nadmierne wstrząsy. Transport kolosów nie obył się bez przeszkód logistycznych. Aby uniknąć opóźnienia związanego z ograniczeniami w transporcie na terenie Francji, jeden z transformatorów ominął ten kraj drogą morską. Wyzwaniem było również posadowienie 38-tonowych transformatorów, co wiązało się z użyciem specjalnej stalowej konstrukcji i dźwigu, który wprowadził urządzenia do komory na wysokość 1 m powyżej poziomu gruntu.

Mondi Świecie S.A. od lat wykorzystuje urządzenia produkcji ABB. Wśród nich są zarówno transformatory, jak i rozdzielnice i systemy. Dzięki pozytywnym doświadczeniom z przeszłości klient zdecydował się po raz kolejny zainwestować w transformatory w technologii suchej.

Firma ABB ma wieloletnie doświadczenie w zasilaniu obiektów przemysłowych i budynków użyteczności publicznej suchymi transformatorami dużych mocy. Zakres produkcji obejmuje jednostki o mocy znamionowej aż do 63 MVA.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl