Zmodernizowany magazyn gazu w Mogilnie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski - ABB - GAZOCIĄG - PRZESYŁ GAZU - MAGAZYN GAZU - MOGILNO
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Zmodernizowany magazyn gazu w Mogilnie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zmodernizowany magazyn gazu w Mogilnie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski

Zmodernizowany magazyn gazu w Mogilnie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski
fot. ABB

Kawernowy Podziemny Magazyn Gazu (KPMG) Mogilno to drugi co do wielkości podziemny magazyn gazu PGNiG SA. Technologie ABB pozwolą poprawić jego niezawodność i wydajność – firma zmodernizowała układ sprężania powietrza, a także system zarządzania magazynem, który dodatkowo objęła serwisem prewencyjnym. Po zakończeniu wieloletniego procesu inwestycji KPMG Mogilno zwiększyło swoją pojemność czynną z 407 mln m3 do 586 mln m3 gazu wysokometanowego. 

Podziemne magazyny gazu składują nadwyżki gazu w okresie letnim, a w okresie zimowym, kiedyzapotrzebowanie na surowiec rośnie, uzupełniają system gazowniczy. Dodatkowo, KPMG Mogilno pełni rolę dostawcy dla odbiorców, którzy potrzebują stosunkowo dużej ilości gazu w krótkim czasie. Magazyn jest więc ważnym punktem na mapie krajowej sieci przesyłowej gazu, a układ sprężania powietrza jest jednym z najważniejszych elementów eksploatacyjnych obiektu. Sprężone powietrze zasila bowiem całą automatykę oraz turbiny gazowe.

Oczekiwania inwestora związane z projektem modernizacji układu sprężania oznaczały wymianę wszystkich urządzeń na najnowocześniejsze i zdecydowanie bardziej wydajne. Demontaż starych urządzeń i posadowienie nowych było dużym wyzwaniem, ponieważ inwestor wydał zgodę na jednorazowe wyłączenie systemu na zaledwie 12 godzin. W tym czasie ze starych urządzeń należało zbudować tymczasową instalację przygotowania powietrza, zlokalizowaną poza stacją, by zwolnić miejsce dla nowych urządzeń. Poza kilkunastogodzinnym wyłączeniem nie było przerw w dostawie sprężonego powietrza.

Ambitne plany inwestora powodują, że praktycznie co roku jakiś element infrastruktury jest wymieniany lub rozbudowywany.

W 2015 roku ABB zmodernizowała na tym obiekcie rozproszony system sterowania, który zainstalowała kilka lat wcześniej. Rozbudowany system 800xA został przygotowany do znacznie większej wydajności magazynu. Już po zakończeniu prac spółka objęła system serwisem prewencyjnym, umowa została podpisana na dwa lata.

ABB modernizuje magazyn gazu, który zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski

System 800xA steruje całym procesem technologicznym: zatłaczaniem gazu do kawern lub – w zależności od potrzeby – przekazywaniem do gazociągów. – Umowa obejmuje serwis systemu 800xA oraz systemu zabezpieczeń ESD - HIPPS, sprawdzenie i ewentualną kalibrację czujników oraz sygnalizatorów współpracujących z tymi systemami z przeglądami prewencyjnymi i dostawą części zamiennych. Jednocześnie jesteśmy zobowiązani do reakcji na zgłoszenie usterki/awarii w ciągu 48 godzin. Jest to średni czas reakcji, który z jednej strony wystarczy na przygotowanie frontu prac związanych z usunięciem usterki, z drugiej nie zagrażający inwestorowi większymi konsekwencjami – mówi Michał Okrojek, odpowiedzialny w ABB za sprzedaż serwisu w przemyśle chemicznym, ropy i gazu.

KPMG Mogilno zarządza spółka Gas Storage Poland sp. z o.o., która należy do GK PGNiG. Utworzony w kawernach solnych magazyn został uruchomiony w 1997 roku.

ABB ma silną pozycję na mapie podziemnych magazynów gazu w Polsce. Firma realizuje duże projekty, dostarcza kompleksowe rozwiązania dla klienta, m.in. sprężarki gazu wraz z osprzętem elektrycznym i systemami automatyki oraz AKPiA.

Źródło: ABB

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl