Nowoczesne systemy grzewcze odpowiedzią na problem smogu - POMPY CIEPŁA - ENERGOOSZCZĘDNE BUDOWNICTWO - URZĄDZENIA GRZEWCZE - SMOG - ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA - SYSTEMY GRZEWCZE
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Nowoczesne systemy grzewcze odpowiedzią na problem smogu
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowoczesne systemy grzewcze odpowiedzią na problem smogu

Nowoczesne systemy grzewcze odpowiedzią na problem smogu

Alarmujące komunikaty ostatnich mroźnych dni wywołują wśród nas słuszne zaniepokojenie. Przerażające dane, normy przekroczone kilkadziesiąt razy, porównywalna sytuacja do najbardziej znanych z zanieczyszczenia miast na świecie (Pekin). Jednak smog nie musi nas martwić. Istnieją technologie, które potrafią w znacznym stopniu ograniczyć emisję pyłów i gazów cieplarnianych. Mamy już do nich dostęp.

Smog jest spowodowany znacznym zanieczyszczeniem powietrza wywołanym głównie przez przestarzałe systemy grzewcze oparte na spalaniu węgla oraz emisje związane ze spalinami z samochodów.

W ostatnich, mroźnych dniach widzimy zdecydowane nasilenie zjawiska smogu. Intensywny okres grzewczy i bezwietrzna pogoda poskutkowały zanieczyszczeniem, które nawet rzadko kiedy jest rejestrowane w najbardziej zanieczyszczonych dotąd chińskich miastach. Przyjmuje się, że gdy stężenia pyłów zawieszonych przekraczają 200 jednostek na metr sześcienny, mamy do czynienia z bardzo złą jakością powietrza i zaleca się unikanie przebywania na zewnątrz. W ostatnich dniach Otwock, w którym znajduje się Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy, odnotował stężenie pyłu na poziomie 1912% - o tyle została przekroczona norma, która wynosi 50 µg/m3.

Odpowiedzią na problem smogu i jego efekty jest zastosowanie nowoczesnych systemów grzewczych w budownictwie. Systemów korzystających z czystego źródła ciepła oraz inteligentnego systemu regulacji, pozwalającego na znaczne zmniejszenie zużycia energii, a co za tym idzie ograniczenia emisji gazów. Są to m.in. pompy ciepła, które nie emitują praktycznie żadnych zanieczyszczeń.

Z raportu Buildings Performance Institute Europe wynika, że Polacy mieszkają domach gdzie systemy grzewcze są przestarzałe, a najczęściej stosowane rozwiązanie - spalanie węgla - w znacznym stopniu zanieczyszcza znacząco środowisko. Dodatkowo szacuje się, że temperatura jest prawidłowo regulowana w niecałych 30 proc. wszystkich budynków. Według raportu przygotowanego przez BPIE zaledwie 1 proc. wszystkich budynków w Polsce można uznać za energooszczędne.

Efektywność energetyczna ze względu na swoją dostępność cenową i technologiczną definiowana jest jako najszybsze rozwiązanie w drodze do osiągnięcia celów klimatycznych. Unia Europejska już w listopadzie ubiegłego roku przedstawiła ambitną politykę, silnie uwzględniającą ten aspekt. Opublikowany przez nią dokument „Czysta energia dla wszystkich” to największy pakiet legislacyjny w historii polityki energetycznej, w którym efektywność energetyczna jest uwzględniona w szczególny sposób.  Efektywność tę można zapewnić dzięki automatyzacji i regulacji instalacji. Związane z tym inwestycje są niskie, zysk szybki, a zwrot z inwestycji wysoki. Obecnie 50 do 100 mln obywateli UE  nadal nie jest w stanie kontrolować swoich wydatków na ogrzewanie, ze względu na brak urządzeń do regulacji temperatury w pomieszczeniach.

Jednocześnie uzyskanie wysokich oszczędności jest bardzo proste. Wystarczy zainstalować termostat grzejnikowy, aby zmniejszyć zużycie energii o nawet 46%. Jeżeli w Polsce wszystkie grzejniki zostałyby wyposażone w termostaty moglibyśmy zmniejszyć emisję CO2 równą emisji generowanej przez 745 000 samochodów.

Warszawski Alarm Smogowy

Źródło: Warszawski Alarm Smogowy

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Danfoss Poland Sp. z o.o.
ul. Chrzanowska 5, Grodzisk Mazowiecki
tel.  022 7550700
fax.  022 7550701
www.danfoss.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl