Południowy Koncern Energetyczny S.A. (Grupa Tauron) przystąpi do budowy bloku energetycznego o mocy 50 MW pracującego w skojarzeniu w PKE S.A. Zespole Elektrociepłowni Bielsko – Biała, w EC1. Uchwałę w tej sprawie podjęło NWZA spółki, obradujące 18 bm w Jaworznie.
Szacowane koszty realizacji inwestycji wynoszą 593 900 000 zł. Wykonawcą zadania, wyłonionym w przetargu na budowę nowego bloku ciepłowniczego z kotłem fluidalnym, turbina przeciwpreżną, dwoma kotłami szczytowymi i akumulatorem ciepła będzie Polimex – Mostostal S.A.
W ramach rozwoju i modernizacji PKE SA, mającej na celu sprostanie wymogom konkurencyjnego rynku energii elektrycznej i ciepła oraz wymogom ekologicznym, elektrociepłownia nr 1 w ZEC Bielsko-Biała przewidziana została do odstawienia w 2011 roku. Od trzech lat spółka prowadzi prace zmierzające do zastąpienia odstawianych mocy.
W pracach nad wyborem lokalizacji i technologii bloku ciepłowniczego opalanego węglem kamiennym, wzięto pod uwagę politykę energetyczną Unii Europejskiej promującą rozwój skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej (tzw. czerwone certyfikaty) oraz uwarunkowania lokalne związane z faktem iż PKE S.A. jest jedynym dostawcą ciepła sieciowego na rynku lokalnym Bielska-Białej, postrzeganym jako rynek stabilny oraz perspektywiczny.
Aktualnie Zespół Elektrociepłowni Bielsko-Biała pokrywa prawie w 100 % zapotrzebowanie na moc i ciepło ze swoich dwóch źródeł:EC1 – zlokalizowanej w centrum miasta i w centrum systemu ciepłowniczego oraz EC2 – zlokalizowanej na granicy Bielsko-Białej i Czechowic – Dziedzic. Podstawowym źródłem zasilania systemu ciepłowniczego jest Elektrociepłownia EC1 pracująca w pełnej kogeneracji. Również blok BC50 w EC2 pracuje w kogeneracji a tylko zapotrzebowanie szczytowe jest pokrywane z kotłów ciepłowniczych.
Zgodnie z założeniami blok ciepłowniczy spełniać będzie wszystkie wymagania wynikające ze stosownych dyrektyw Unii Europejskiej, a w szczególności Dyrektywy IPPC -2001/80/WE, przy zakładanej sprawności 87%. W opinii zarządu spółki inwestycja powinna przynieść znaczące efekty ekologiczne poprzez obniżenie emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych: dwutlenku siarki, tlenków azotu, CO2 oraz pyłu.
Dążąc do ograniczenia kosztów projektu postanowiono w maksymalny sposób wykorzystać własną kadrę, w tym, zaangażowaną w budowie bloku 460 MW w PKE S.A. Elektrowni Łagisza.
We wrześniu 2007 roku podpisano trójstronną umowę pomiędzy Prezydentem
Miasta Bielsko – Biała, PKE S.A. i Przedsiębiorstwem Komunalnym „Therma” o dostawach długoterminowych (do 2027 roku) ciepła dla systemu ciepłowniczego Bielska – Białej.
Tauron