Energooszczędne przemienniki częstotliwości i silniki nN dla nowej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu - ABB - ZABRZE - ELEKTROCIEPŁOWNIA - FORTUM - SILNIKI NISKONAPIĘCIOWE - PRZEMIENNIKI CZĘSTOTLIWOŚCI - AMEC FOSTER WHEELER
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Energooszczędne przemienniki częstotliwości i silniki nN dla nowej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu
drukuj stronę
poleć znajomemu

Energooszczędne przemienniki częstotliwości i silniki nN dla nowej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu

Energooszczędne przemienniki częstotliwości i silniki nN dla nowej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu
fot. Fortum

ABB dostarczy energooszczędne przemienniki częstotliwości oraz silniki niskiego napięcia, które posłużą do zasilenia wentylatorów powietrza i spalin, a także pompy wody zasilającej w powstającej w Zabrzu nowej elektrociepłowni Fortum.

Nowa elektrociepłownia, która ma znajdować się obok historycznej EC Zabrze, zostanie oddana do użytku w 2018 roku. Inwestorem jest fińskie Fortum, dla którego Amec Foster Wheeler dostarczy technologie kotłowe. Firma podpisała z ABB umowę na dostawę 6 sztuk przemienników częstotliwości typu ACS880 na napięcie 690V, 4 sztuk silników typu AMI i 2 silników M3BP o mocach nawet do 3,7 MW.

Silniki wraz z najnowocześniejszymi na rynku przemiennikami częstotliwości posłużą do zasilenia wentylatorów powietrza i spalin, a także pompy wody zasilającej w nowym zakładzie, który docelowo ma zaopatrywać w ciepło sieciowe 70 tysięcy gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu. Nowa elektrociepłownia Fortum będzie produkować rocznie około 730 gigawatogodzin (GWh) ciepła i 550 GWh energii elektrycznej. Całkowita wartość inwestycji wyniesie około 870 milionów złotych. 

Kontrakt ABB z Amec Foster Wheeler przewiduje dostawy urządzeń w połowie 2017 roku, a uruchomienie całej instalacji planowane jest na listopad 2018. – To jest czas, który pozwala na solidne przygotowanie projektu i dokumentacji. Nie oznacza to jednak, że zabraknie wyzwań. W tym okresie będziemy regularnie raportować do Amec Foster Wheeler stan zaawansowania produkcji według harmonogramu zamawiającego – dodał Stanisław Wilusz z Lokalnej Jednostki Biznesu Silników i Generatorów ABB.

Pozyskanie kontraktu wiązało się ze spełnieniem wielu wymagań klienta, m.in. zapewnieniem niezawodności zasilania i dostępności wentylatora głównego na poziomie 98 proc. w ciągu roku.

 – Główny wentylator spalin (ID FAN) to bardzo wrażliwa instalacja, od której zależy praca całej elektrociepłowni, dlatego zaproponowaliśmy sprawdzone i znane na rynku urządzenia. O sukcesie zadecydował też atrakcyjny pakiet napędów o dużych mocach zasilanych napięciem 690 VAC. W tym zakresie dysponujemy bogatym portfolio i doświadczeniem. Podobne projekty realizowaliśmy m.in. dla spalarni odpadów w Poznaniu oraz w Elektrociepłowni JSW KOKS S.A. na terenie Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej – powiedział Andrzej Olszenko, kierownik obszaru sprzedaży w Lokalnej Jednostce Sprzedaży Napędów i Sterowania w ABB.

Źródło: ABB

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl