To pierwsza w historii udana próba okrążenia kuli ziemskiej przez samolot, który nie zużył paliwa kopalnego, a do zasilania wykorzystywał jedynie energię słoneczną. O godz. 4:05 czasu lokalnego, po trwającym 48 godzin i 37 minut locie z Kairu, Solar Impulse wylądował w punkcie początkowym swojej podróży w Abu Zabi.
– To historyczne osiągnięcie o ogromnym, symbolicznym znaczeniu – powiedział prezes zarządu Grupy ABB Ulrich Spiesshofer. – Pokazuje ono, że przy wykorzystaniu czystych technologii oraz odpowiednim, pionierskim podejściu, świat może funkcjonować bez zużywania zasobów Ziemi. W imieniu ABB składam gratulacje dla Bertranda Piccarda, Andre Borschberga oraz całego zespołu Solar Impulse. Jesteśmy dumni, że mogliśmy wziąć udział w tym wyjątkowym projekcie.
ABB stworzył sojusz technologiczny z Solar Impulse, ponieważ to co w ramach projektu udało się osiągnąć w powietrzu, ABB z powodzeniem stosuje na ziemi, jako pionier technologii energetyki i automatyki ze 125-letnią tradycją.
– Jest to historyczne wydarzenie nie tylko dla lotnictwa, ale całej energetyki odnawialnej i obszaru czystych technologii – powiedział Bertrand Piccard, pilot oraz przewodniczący rady nadzorczej i inicjator projektu Solar Impulse. – Łącząc swoje siły, Solar Impulse i ABB pokazały jak przełomowa innowacja może zostać przekształcona w wiarygodne rozwiązanie, jak energia może zostać wytwarzana, magazynowana i wykorzystywana w bardziej efektywny sposób, aby móc w przyszłości stworzyć czystszy świat.
Aby móc zrealizować swoją misję, Solar Impulse musiał zmierzyć się z wieloma spośród tych wyzwań, które dla swoich klientów ABB rozwiązuje na lądzie, jak maksymalizacja wykorzystania mocy z ogniw fotowoltaicznych, wprowadzenie energii odnawialnej do elektrycznej sieci rozdzielczej oraz poprawa efektywności energetycznej.
– Ta misja nie doszłaby do skutku bez wiedzy eksperckiej i pomocy ABB oraz innych podmiotów, które wzięły udział w projekcie – dodał Andre Borschberg, pilot, współzałożyciel oraz prezes zarządu Solar Impulse. – W ramach partnerstwa technologiczno-innowacyjnego z Solar Impulse, ABB zaangażowała swoich ekspertów, którzy wsparli misję, włączając w to inżynierów, pełniących rolę dodatkowych członków załogi na lądzie.
Podczas swojej podróży dookoła świata Solar Impulse miał postoje na czterech kontynentach (Azja, Ameryka Północna, Europa i Afryka) oraz przeleciał nad dwoma oceanami (Spokojnym i Atlantyckim), Morzem Śródziemnym i Półwyspem Arabskim. W tym czasie ustanowił kilka nowych rekordów w dziedzinie lotnictwa, m.in. najdłużej trwający samodzielny lot samolotu (117 godzin, 52 minuty), ustanowiony przez Andre Borschberga na trasie z Japonii na Hawaje oraz pierwszy w historii przelot nad Oceanem Atlantyckim samolotem zasilanym energią słoneczną, dokonany przez Bertranda Piccarda.
Źródło: ABB
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |