ABB zakończyła modernizację systemu HVDC, zapewniając dostawy czystej energii wodnej z Kanady do USA - KANADA - USA - ABB - HVDC - ENERGETYKA WODNA
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.   Mouser Electronics Poland  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności ABB zakończyła modernizację systemu HVDC, zapewniając dostawy czystej energii wodnej z Kanady do USA
drukuj stronę
poleć znajomemu

ABB zakończyła modernizację systemu HVDC, zapewniając dostawy czystej energii wodnej z Kanady do USA

ABB zakończyła modernizację systemu HVDC, zapewniając dostawy czystej energii wodnej z Kanady do USA
fot. ABB

Modernizacja pierwszego na świecie połączenia wieloterminalowego zwiększa dostawy energii odnawialnej i stabilność sieci na najbliższe dziesięciolecia

Firma ABB zakończyła modernizację i przebudowę trzech stacji przekształtnikowych wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) na linii przesyłowej między prowincją Quebec w Kanadzie a regionem Nowej Anglii w Stanach Zjednoczonych. Zamówienie zrealizowano dla wiodących przedsiębiorstw energetycznych w Kanadzie i USA: Hydro-Quebec i National Grid. Połączenie o długości 1500 km umożliwi gęsto zaludnionym ośrodkom, jak Boston, korzystanie z alternatywnych źródeł energii elektrycznej.

To połączenie wzajemne było pierwszym na świecie połączeniem wieloterminalowym i od czasu uruchomienia go na początku lat 90. XX wieku dostarcza czystą energię elektryczną z elektrowni wodnych do gęsto zaludnionych aglomeracji Montrealu i Bostonu. Wykorzystując swoją zdolność przesyłową rzędu 2000 MW, może dostarczać wystarczającą ilość energii elektrycznej dla 3,8 mln mieszkańców (biorąc pod uwagę średnie zużycie energii przez gospodarstwa domowe w USA).

Dlatego też bardzo istotne podczas realizacji projektu było skrócenie do minimum czasu, w którym występowałyby zakłócenia dostaw energii, a także szybkie przywrócenie komercyjnej eksploatacji. W ramach tej ostatniej modernizacji ABB zastąpiła dotychczasowe urządzenia i oprogramowanie działające na potrzeby połączenia najnowocześniejszym systemem sterowania i zabezpieczeń MACH. Dzięki temu zapewniono ciągłość, niezawodność i dokładność regulowania dostaw energii elektrycznej. Umożliwiono także przeprowadzenie zaawansowanych badań w zakresie sieci inteligentnych z myślą o podjęciu w niedługim czasie dalszej optymalizacji sieci.

System sterowania i zabezpieczeń MACH był kluczowym elementem modernizacji przeprowadzonej przez ABB. MACH jest „mózgiem” połączenia HVDC. System zapewnia wysoki stopień integracji w celu obsługi funkcji sterowania i zabezpieczeń, zaprojektowanych tak, aby działać nieustannie przez całą dobę w okresie dziesięcioleci. Posiada również zaawansowane funkcje rejestracji błędów i zdalnego sterowania. Na całym świecie funkcjonuje ponad 1100 tego typu systemów.

 – Byliśmy pionierami technologii HVDC i nadal wytyczamy nowe szlaki poprzez innowacje, jak w przypadku najnowszego systemu sterowania, który instalujemy w ramach tego projektu – powiedział Patrick Fragman, dyrektor zarządzający biznesu systemów sieciowych w ramach Dywizji Produktów i Systemów Energetyki. – Modernizacja pierwszego na świecie połączenia wieloterminalowego pokazuje zaangażowanie ABB w proces wspierania klientów przez cały okres życia produktów i odzwierciedla nacisk, jaki kładziemy na serwisową stronę naszej działalności w ramach strategii Next Level.

ABB uzyskała zamówienia na realizację ponad 110 projektów HVDC od czasu, kiedy zapoczątkowała tę technologię ponad 60 lat temu, co przekłada się na łączną zainstalowaną moc ponad 120 000 MW i stanowi około połowy globalnej zainstalowanej bazy. W latach 90. ubiegłego wieku ABB rozwinęła system HVDC, wprowadzając rozwiązanie z zastosowaniem przekształtników VSC (Voltage Sourced Converter) pod nazwą HVDC Light®. Obecnie, jako dostawca 18 spośród 24 instalacji VSC HVDC uruchomionych na świecie, firma jest liderem również tej technologii.

Źródło: ABB

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl