Akademia Prototypowania i Fabrykacji - szeroka gama technologii i innowacyjności - WYNALAZKI - PROTOTYPOWANIE - FABLAB
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.   Mouser Electronics Poland  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Akademia Prototypowania i Fabrykacji - szeroka gama technologii i innowacyjności
drukuj stronę
poleć znajomemu

Akademia Prototypowania i Fabrykacji - szeroka gama technologii i innowacyjności

Akademia Prototypowania i Fabrykacji -  szeroka gama technologii i innowacyjności
fot. Izydoor - mechanizm odzyskujący energię kinetyczną z ruchu drzwi

Izydoor, LU LU, plecak tekstroniczny i wiele innych propozycji - po czterech miesiącach zajęć teoretycznych i praktycznych oraz licznych próbach stworzenia prototypów idealnych, uczestnicy Akademii Prototypowania i Fabrykacji, zaprezentowali swoje osiągnięcia podczas jej finału.

7 czerwca br. na terenie łódzkiej WiMy odbył się finał Akademii Prototypowania i Fabrykacji (APiF) - wspólnego projektu FabLab Łódź oraz firmy ABB. Wśród projektów technologicznych młodych konstruktorów z Łodzi znalazły się m.in. Izydoor - mechanizm odzyskujący energię kinetyczną z ruchu drzwi, LU LU - układ elektroniczno-mechaniczny uruchamiający kołyskę dziecięcą w reakcji na dźwięk (płacz dziecka) oraz podróżny plecak tekstroniczny wyposażony w układy elektroniczne do przechowywania energii oraz mierniki parametrów otoczenia. Uczestnicy Akademii zaprezentowali też prototypy turbin wiatrowych i personalny miernik dawki napromieniowania UV. Te wynalazki to tylko część projektów, które zostały zrealizowane podczas prowadzonych przez łódzki FabLab zajęć w APiF.

Zdaniem mgr inż. Marcina Zaróda - fizyka, socjologa nauki, doktoranta w Laboratorium Ekonomii Cyfrowej Uniwersytetu Warszawskiego, który w ramach pracy doktorskiej prowadzi badania nad polskim ruchem wytwórców - różnorodność projektów zrealizowanych w APiF odzwierciedla możliwości jakie daje FabLab Łódź - organizator Akademii.

 – FabLaby, czyli  miejsca fabrykacji i kreatywnego myślenia, które funkcjonują w Polsce, cechuje wyjątkowa różnorodność działań. Inaczej jest np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie raczej ograniczają się one do jednej, dwóch specjalizacji  stwierdza Marcin Zaród.  Zorganizowana w ramach działalności łódzkiego FabLabu Akademia jest pod tym względem jeszcze bardziej wyjątkowa. Wynika to z faktu, że nie tylko łączy wiedzę z rożnych dziedzin, ale strukturyzuje ją i prowadzi wymianę doświadczeń w obrębie grupy o różnych specjalnościach zawodowych. W tej chwili mało który FabLab daje takie możliwości  dodaje badacz.

Akademia Prototypowania i Fabrykacji składała się z dwóch modułów tematycznych - Elektroniki i Programowania oraz Prototypowania i Fabrykacji, w ramach których odbywały się bezpłatne zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone przez członków FabLabu oraz zewnętrznych ekspertów. Uczestnicy uczyli się m.in. podstaw elektroniki, wykorzystania platform Arduino w aplikacjach robotycznych, tworzenia gier komputerowych oraz obsługi i obróbki materiałów za pomocą plotera laserowego, CNC i drukarek 3D. W efekcie prowadzonych zajęć powstały ww. prototypy.

  Jesteśmy pod wrażeniem różnorodności i technologicznego zaawansowania zrealizowanych projektów. Rozwiązania przedstawione przez uczestników Akademii pokazują ich ogromną kreatywność i perspektywiczne myślenie. Życzę wszystkim absolwentom Akademii, by ich prace szybko znalazły zastosowanie w rzeczywistości - mówi Jacek Pielka, dyrektor Departamentu Komunikacji ABB, sponsora generalnego APiF.

Idea zastosowania realizowanych w ramach Akademii projektów w życiu codziennym przyświecała większości uczestników APiF. Jarosław Kowalski, autor Helparm, tworząc prototyp ramienia robotycznego stawiał na rozwój projektu i stworzenie wielofunkcyjnego robota umożliwiającego wykonywanie operacji typu: pakowanie, ustawianie, wkręcanie. Swoje rozwiązanie chciałby skierować do firm, które mają potrzebę usprawnienia linii produkcyjnej. Perspektywicznie myśli też Sebastian Dziamdziora, twórca mikroturbiny wiatrowej. Chciałby, by jego urządzenie choćby w niewielkim stopniu wpłynęło na kwestie coraz większego zapotrzebowania na energię elektryczną i rosnących rachunków za prąd. Inna uczestniczka Akademii - Elżbieta Kosiorek pracując nad kołyską LU LU, myślała nie tylko o rodzicach niemowląt. Marzy jej się dopracowanie projektu, tak by w przyszłości ułatwiał opiekę nad niemowlętami w placówkach służby zdrowia i opiekuńczych.

 – Uczestnicy pierwszej edycji APiF dowodzą, że w Łodzi nie brakuje młodych, niebojących się nowych wyzwań, ambitnych ludzi, wykazujących się kreatywnością i pomysłowością w swoim fachu. Cieszę się, że miałem okazję z nimi pracować. To ludzie, o których będzie jeszcze słychać – odsumowuje Akademię Grzegorz Belica wiceprezes FabLab Łódź i koordynator projektu Akademii.


FabLab (ang. fabrication laboratory) – to międzynarodowa idea otwartych warsztatów technologicznych. Jej celem jest wsparcie lokalnej przedsiębiorczości poprzez otwarty dostęp do innowacyjnego oprogramowania i narzędzi. Międzynarodowa sieć FabLabów zrzesza kilkaset organizacji. FabLab Łódź realizuje zajęcia edukacji technicznej i praktycznej o zasięgu krajowym. Współpracuje również z innymi krajowymi FabLabami i makerspace`ami.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl