Regulacje prawne, szkolenie kadr oraz organizacja instytucjonalna energetyki jądrowej, w tym dozoru jądrowego i radiologicznego. to główne tematy spotkań Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej Hanny Trojanowskiej z przedstawicielami amerykańskiej administracji rządowej i instytucji zajmujących energią atomową. Wiceminister gospodarki przebywała 2-4 grudnia br. z wizytą w Waszyngtonie.
Podczas spotkań w Departamencie Handlu i Departamencie Energii Stanów Zjednoczonych wiceminister Trojanowska przedstawiła polskie zamierzenia dotyczące wdrożenia energetyki jądrowej. Rozmawiano o możliwości zacieśnienia polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie szkolenia kadr na potrzeby rozwoju energetyki jądrowej oraz współpracy naukowo-badawczej odnośnie do zagospodarowania wypalonego paliwa i składowania odpadów radioaktywnych . Omówiono także udział stron w międzynarodowych inicjatywach dotyczących promocji zastosowania przemysłowych reaktorów energetycznych do produkcji energii elektrycznej oraz rozwoju potrzebnej infrastruktury. Strony uznały też zasadność rozpoczęcia prac nad wspólna deklaracją dotycząca wyżej wymienionego zakresu współpracy. Strona amerykańska popierać będzie nasze starania o uzyskanie członkostwa W Agencji Energii Jądrowej NEA przy OECD.
Wiceminister Trojanowska spotkała się także z Gregorym B. Jaczko, szefem amerykańskiego dozoru jądrowego (Nuclear Regulatory Commission (NRC). Rozmowy poświęcone były możliwościom wykorzystania amerykańskich doświadczeń w organizacji dozoru jądrowego i radiologicznego w Polsce. NRC, która kontroluje stosowanie technologii jądrowych w sektorze komercyjnym i naukowym oraz sprawuje nadzór nad wykorzystaniem materiałów radioaktywnych w elektrowniach oraz instytutach badawczych stoi dziś przed wyzwaniami związanymi z również z planowanym rozwojem nowych mocy w elektrowniach jądrowych.
W Instytucie Energii Jądrowej (NEI) Pełnomocnik Rządu zapoznała się z założeniami polityki rozwoju energetyki jądrowej w Stanach Zjednoczonych. Celem działania NEI jest tworzenie regulacji prawnych, promujących pokojowe wykorzystanie energii nuklearnej na świecie. Instytut stanowi również forum operatorów, dostawców technologii i naukowców i firm inżynieryjnych, na którym rozwiązywane są problemy związane z działalnością sektora energii jądrowej.
Wiceminister Trojanowska spotkała się także z przedstawicielami United States Energy Association (USEA), stowarzyszenia publicznych i prywatnych organizacji, korporacji i agend rządowych promujących rozwój sektora energetycznego w Stanach Zjednoczonych. W czasie spotkania przedstawiła plany rozwoju sektora energetyki jądrowej. Wzięła także udział w panelu poświęconym energetyce i środowisku X Konferencji „Polsko-Amerykańska Współpraca w Dziedzinie Nauki, Technologii i Innowacyjności”, gdzie omówiła najważniejsze wzywania stojące przed polską energetyką w zakresie rozwoju nowych niskoemisyjnych źródeł wytwórczych.
MG