W okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r. prezes UKE przeprowadził kontrole 341 wyrobów z tej kategorii, z czego: w 137 przypadkach stwierdzone zostały nieprawidłowości wymagające wyjaśnienia (co stanowi 40% wszystkich skontrolowanych wyrobów LED) - czytamy w komunikacie.
W 66 przypadkach, w ramach prowadzonego postępowania wyjaśniającego, wyroby zostały poddane badaniom w Centralnym Laboratorium Badań Technicznych (centralne laboratorium UKE) w zakresie spełniania wymagań zasadniczych kompatybilności elektromagnetycznej (co stanowi 48% spraw prowadzonych w ramach postępowania wyjaśniającego).
Z kolei w 55 przypadkach badania wykazały, że wyroby nie spełniają wymagań zasadniczych (co stanowi 84% wyrobów poddanych badaniom) - informuje UKE.
Z uwagi na fakt, iż urządzenia oświetleniowe wykorzystujące technologię LED mogą wywoływać zaburzenia elektromagnetyczne i zakłócać przy tym pracę innych urządzeń oraz komunikację radiową, jak również mogą być podatne na takie zaburzenia, są one jednym z rodzajów urządzeń kontrolowanych przez prezesa UKE w ramach rocznego planu kontroli wyrobów w obszarze Dyrektywy EMC 2004/108/EC.
Szczegółowe informacje dotyczące wyrobów niezgodnych można znaleźć w raporcie UKE: Podsumowanie kontroli LED (PDF, 632 kB).
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |