-
Nie możemy dopuścić do wykluczenia jakichkolwiek regionów spod gospodarki cyfrowej. Mamy potrzebę upowszechnienia Internetu w Polsce i pewne regulacje, które są wpisane w ustawę są konieczne, żeby to nastąpiło. Nowoczesne technologie są kluczem do konkurencyjności i wzrostu gospodarczego. Internet szerokopasmowy oznacza lepszy dostęp do usług, szybszy i tańszy sposób wykonywania działalności gospodarczej, pokonanie przeszkody jaką jest odległość. To także przyciągnięcie inwestycji, utrzymanie miejsc pracy oraz stymulacja wzrostu zatrudnienia i liczby firm - powiedziała 9 grudnia br. Podsekretarz Stanu Magdalena Gaj podczas konferencji „Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Potrzeba czy konieczność?”.9.12.09 r.; Konferencja "Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Potrzeba czy konieczność?"Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury.
Celem konferencji było przybliżenie przyszłych regulacji oraz określenie zaangażowania jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorstw użyteczności publicznej w realizację inwestycji telekomunikacyjnych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Wiceminister M. Gaj przedstawiła projekt „Ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych”, którego pierwsze czytanie w Sejmie zaplanowane jest na 16 grudnia br.
Projekt ustawy zawiera uregulowania sprzyjające usprawnieniu procesu inwestycyjnego w telekomunikacji oraz zwiększeniu konkurencji na rynku telekomunikacyjnym, a przez to rozbudowie sieci telekomunikacyjnych. W konsekwencji zwiększy się dostępność usług telekomunikacyjnych, w tym szerokopasmowy dostęp do Internetu.
Dzięki ustawie łatwiejsze będzie inwestowanie w nowoczesną infrastrukturę telekomunikacyjną. Zwiększy się konkurencja na tym rynku, a w konsekwencji nastąpi rozwój polskiego społeczeństwa informacyjnego i likwidacja wykluczenia cyfrowego. Powstanie szerokopasmowej sieci telekomunikacyjnej umożliwi rozwój e-usług (e-zakupy, e-bankowość, e-learning).
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich oraz Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.
MI