10 najważniejszych technologii niezbędnych do zachowania życia na Ziemi - ZIELONE TECHNOLOGIE - UZDATNIANIE WODY - UTYLIZACJA ODPADÓW - ENERGIA Z ODPADÓW - UPCYCLING
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności 10 najważniejszych technologii niezbędnych do zachowania życia na Ziemi
drukuj stronę
poleć znajomemu

10 najważniejszych technologii niezbędnych do zachowania życia na Ziemi

10 najważniejszych technologii niezbędnych do zachowania życia na Ziemi
fot. Lukas Riebling/CC/Wikimedia Commons

Największe znaczenie mają technologie zapewniające efektywne wykorzystanie wody

Wraz z rosnącymi problemami związanymi z niedoborami wody, energii i globalnym ociepleniem, które zagrażają zdolnościom naszej planety do podtrzymywania życia, na pierwszy plan wysunęły się „czyste i zielone technologie” (clean and green environment technologies). Niezbędne do przeżycia są skoordynowane wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju, szczególnie w odniesieniu do technologii wydajnego wykorzystania wody. 

Według nowej analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, pt.: Top Technologies in Clean & Green Environment – 2015 wynika, że najpilniejszym problemem ekologicznym do rozwiązania są niedobory wody. We wspomnianym badaniu identyfikuje się i bada 10 czystych i zielonych technologii o największym znaczeniu w 2015 roku. Wśród nich są technologie pozyskiwania wody z powietrza atmosferycznego, energetycznego wykorzystania odpadów, technologie efektywnego wykorzystania wody, upcyclingu odpadów stałych, oczyszczania powietrza w pomieszczeniach, metoda odwróconej osmozy, technologie filtracji powietrza, destylacji membranowej i demineralizacji.

Głównym przedmiotem zainteresowania dostawców wody jest odsalanie. Jednakże przedłużające się i rozległe susze zmuszają do położenia większego nacisku na inne technologie wytwarzania wody. W reakcji na niedobory wody, pozyskiwanie wody z powietrza atmosferycznego, technologia, która nie wymaga dostępu do źródeł wody, zaczęła zyskiwać na znaczeniu nawet w branżach pozawojskowych. 

Jednocześnie wytwarzanie energii z odpadów i upcycling odpadów stałych w dalszym ciągu dominuje w sektorze utylizacji odpadów stałych. Upcycling stał się rentownym sposobem utylizacji odpadów stałych i zasobów naturalnych, wody i energii. 

  Zwiększona świadomość relacji woda-energia w branży ochrony środowiska sprawiła, że zwiększono nacisk na technologie wydajnego wykorzystania wody i energii, jak również technologie nie wymagające użycia wody. Z drugiej strony większość tych technologii jest energochłonna, co często utrudnia ich rozpowszechnianie. Wyzwanie dla rozwoju czystych i zielonych technologii stanowią również brak środków finansowych, nieodpowiednie technologie pomocnicze i obawa użytkowników końcowych przed technologią – zauważa Jennifer Tan, starszy analityk działu TechVision w firmie Frost & Sullivan.

Użytkownicy mogą nieufnie podchodzić do nieznanych długoterminowych skutków nowych technologii. Na przykład wytwarzanie biopaliw z lignocelulozy ma tendencję do większej emisji dwutlenku węgla niż produkcja paliw konwencjonalnych ze względu na dużą ilość energii zużywanej podczas przetwarzania i transportu. 

Innowacje technologiczne w zakresie wydajnego wykorzystania wody i energii, które odpowiadają na wyzwanie zarówno niedoborów wody, jak i energii w skali globalnej, rozwiążą wiele problemów w grupie czystych i zielonych technologii. Ze względu na dłuższy cykl rozwoju technologicznego w tej dziedzinie, minie dużo czasu nim ciągłe i stałe innowacje łącznie przyspieszą rozwój całej branży. 

  Promotorzy technologii uważają, że sceptycyzm użytkowników końcowych w odniesieniu do możliwości i rentowności czystych i zielonych technologii można w znacznym stopniu rozwiać po przedstawieniu odpowiednich punktów odniesienia. Ostatecznie szereg przełomowych innowacji w różnych dziedzinach zastosowań spowoduje przyjęcie na szerszą skalę czystych i zielonych technologii wśród użytkowników indywidualnych i przemysłowych – dodaje Lekshmy Ravi, analityk TechVision.

Źródło: Frost & Sullivan

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl