Wraz z rosnącymi problemami związanymi z niedoborami wody, energii i globalnym ociepleniem, które zagrażają zdolnościom naszej planety do podtrzymywania życia, na pierwszy plan wysunęły się „czyste i zielone technologie” (clean and green environment technologies). Niezbędne do przeżycia są skoordynowane wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju, szczególnie w odniesieniu do technologii wydajnego wykorzystania wody.
Według nowej analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, pt.: Top Technologies in Clean & Green Environment – 2015 wynika, że najpilniejszym problemem ekologicznym do rozwiązania są niedobory wody. We wspomnianym badaniu identyfikuje się i bada 10 czystych i zielonych technologii o największym znaczeniu w 2015 roku. Wśród nich są technologie pozyskiwania wody z powietrza atmosferycznego, energetycznego wykorzystania odpadów, technologie efektywnego wykorzystania wody, upcyclingu odpadów stałych, oczyszczania powietrza w pomieszczeniach, metoda odwróconej osmozy, technologie filtracji powietrza, destylacji membranowej i demineralizacji.
Głównym przedmiotem zainteresowania dostawców wody jest odsalanie. Jednakże przedłużające się i rozległe susze zmuszają do położenia większego nacisku na inne technologie wytwarzania wody. W reakcji na niedobory wody, pozyskiwanie wody z powietrza atmosferycznego, technologia, która nie wymaga dostępu do źródeł wody, zaczęła zyskiwać na znaczeniu nawet w branżach pozawojskowych.
Jednocześnie wytwarzanie energii z odpadów i upcycling odpadów stałych w dalszym ciągu dominuje w sektorze utylizacji odpadów stałych. Upcycling stał się rentownym sposobem utylizacji odpadów stałych i zasobów naturalnych, wody i energii.
– Zwiększona świadomość relacji woda-energia w branży ochrony środowiska sprawiła, że zwiększono nacisk na technologie wydajnego wykorzystania wody i energii, jak również technologie nie wymagające użycia wody. Z drugiej strony większość tych technologii jest energochłonna, co często utrudnia ich rozpowszechnianie. Wyzwanie dla rozwoju czystych i zielonych technologii stanowią również brak środków finansowych, nieodpowiednie technologie pomocnicze i obawa użytkowników końcowych przed technologią – zauważa Jennifer Tan, starszy analityk działu TechVision w firmie Frost & Sullivan.
Użytkownicy mogą nieufnie podchodzić do nieznanych długoterminowych skutków nowych technologii. Na przykład wytwarzanie biopaliw z lignocelulozy ma tendencję do większej emisji dwutlenku węgla niż produkcja paliw konwencjonalnych ze względu na dużą ilość energii zużywanej podczas przetwarzania i transportu.
Innowacje technologiczne w zakresie wydajnego wykorzystania wody i energii, które odpowiadają na wyzwanie zarówno niedoborów wody, jak i energii w skali globalnej, rozwiążą wiele problemów w grupie czystych i zielonych technologii. Ze względu na dłuższy cykl rozwoju technologicznego w tej dziedzinie, minie dużo czasu nim ciągłe i stałe innowacje łącznie przyspieszą rozwój całej branży.
– Promotorzy technologii uważają, że sceptycyzm użytkowników końcowych w odniesieniu do możliwości i rentowności czystych i zielonych technologii można w znacznym stopniu rozwiać po przedstawieniu odpowiednich punktów odniesienia. Ostatecznie szereg przełomowych innowacji w różnych dziedzinach zastosowań spowoduje przyjęcie na szerszą skalę czystych i zielonych technologii wśród użytkowników indywidualnych i przemysłowych – dodaje Lekshmy Ravi, analityk TechVision.
Źródło: Frost & Sullivan
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |