Nowe materiały magnetyczne do silników elektrycznych - SILNIKI ELEKTRYCZNE - ELEKTROMAGNESY - FERRYTY - MAGNESY KOMPOZYTOWE - MAGNESY HYBRYDOWE - METALE ZIEM RZADKICH - NANOPYME
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Nowe materiały magnetyczne do silników elektrycznych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowe materiały magnetyczne do silników elektrycznych

Nowe materiały magnetyczne do silników elektrycznych
fot. SEW-Eurodrive

Zespół badawczy skupiony wokół projektu NANOPYME opracowuje nową generację magnesów trwałych, odchodząc od stosowania pierwiastków ziem rzadkich. Magnesy te powinny być szczególnie atrakcyjne dla pojazdów i maszyn elektrycznych.

Magnesy wykonane z metali ziem rzadkich są dużo silniejsze niż ich ferrytowe odpowiedniki, co przekłada się na dużo większą sprawność mniejszych silników. Są jednak droższe, a większość złóż znajduje się w krajach rozwijających się. Obecnie UE zmaga się z silną konkurencją ze strony Chin, które nie tylko eksportują surowce, ale zaczęły opracowywać własne urządzenia.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu "Nanocrystalline permanent magnets based on hybrid metal-ferrites" (NANOPYME) naukowcy poprawiają właściwości magnetyczne ferrytów poprzez syntezę nowych hybrydowych nanokompozytów opartych na metalach oraz tlenkach metalowo-ferrytowych. Uczestnicy projektu NANOPYME łączą uzupełniające się właściwości magnetyczne obu materiałów, aby uzyskać silniejsze magnesy. W projekcie NANOPYME biorą udział badacze z instytucji naukowych z Hiszpanii, Norwegii, Włoch, Danii, Słowenii i Niemiec.

Nowe magnesy nie będą wrażliwe na działanie powietrza, w przeciwieństwie do magnesów opartych na pierwiastkach ziem rzadkich, które trzeba powlekać w celu ochrony przed utlenianiem.

Konkurencyjność, bezpieczeństwo, możliwość recyklingu i ekologiczna produkcja będą stanowić ważne aspekty, umożliwiające zwiększenie skali produkcji i wprowadzenie magnesów z laboratorium na rynek.

Aby sprawdzić potencjał nowych materiałów magnetycznych, badacze zaprojektują i przetestują pełnoskalowy prototyp silnika do roweru elektrycznego. Rower ten posiada podobne wymagania co prądnice turbin wiatrowych o napędzie bezpośrednim. W projekcie zostanie opracowany także protokół umożliwiający adaptację infrastruktury i procedur stosowanych w istniejących liniach produkcyjnych do wytwarzania magnesów ferrytowych przy minimalnych kosztach.

Za pomocą symulacji komputerowych naukowcy ustalili zależność między parametrami strukturalnymi i magnetycznymi nanokompozytów. Dzięki zastosowaniu szeregu różnych metod zsyntetyzowano nanocząsteczki kobaltowo-ferrytowe, które wykazały się niezwykłymi właściwościami mikrostrukturalnymi i magnetycznymi.

Innym osiągnięciem jest rozdrobnienie kompozytu strontowo-ferrytowego na drobny i jednorodny proszek do zastosowania w magnesach. W projekcie NANOPYME opracowano nowy proces umożliwiający odzyskiwanie i poprawę pierwotnych właściwości magnetycznych proszku strontowo-ferrytowego.

Dzięki projektowi NANOPYME Europa będzie mogła lepiej wykorzystać swoje zasoby i zająć wiodącą pozycję w produkcji magnesów trwałych niezawierających pierwiastków ziem rzadkich. Przyjazne dla środowiska metody przetwarzania opracowane w projekcie NANOPYME przyczynią się do znaczącego ograniczenia wpływu produkcji magnesów trwałych na środowisko.

Źródło: cordis.europa.eu

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl