Bosch Rexroth stawia na efektywność energetyczną, bezpieczeństwo maszyn i Przemysł 4.0 - EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA - RFID - BOSCH REXROTH - SYNTRONIX - REXROTH 4EE - OPEN CORE ENGINEERING - BEZPIECZEŃSTWO MASZYN - PRZEMYSŁ 4.0
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.   Mouser Electronics Poland  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Bosch Rexroth stawia na efektywność energetyczną, bezpieczeństwo maszyn i Przemysł 4.0
drukuj stronę
poleć znajomemu

Bosch Rexroth stawia na efektywność energetyczną, bezpieczeństwo maszyn i Przemysł 4.0

Bosch Rexroth stawia na efektywność energetyczną, bezpieczeństwo maszyn i Przemysł 4.0
fot. Bosch Rexroth

Fragment referatu Tomasza Ilkowa, Dyrektora Generalnego Bosch Rexroth Sp. z o.o. wygłoszonego podczas konferencji prasowej Grupy Bosch w Polsce w dniu 27 maja 2015 roku.

Firma Bosch Rexroth stawia w 2015 roku na 3 technologiczne trendy rynkowe: efektywność energetyczną, bezpieczeństwo maszyn i Przemysł 4.0.

W obszarze efektywności energetycznej zwanej Rexroth 4EE (Rexroth for Energy Efficiency) firma skupia się nie tylko na efektywnych produktach, ale również na systemach i rozwiązaniach umożliwiająch redukcję zapotrzebowania na energię. Przykładami takich rozwiązań są oprogramowania Smart Energy Mode, jak również nasze nowe rozwiązanie napędów dla maszyn mobilnych EDIS, dzięki któremu podczas eksploatacji maszyny można zaoszczędzić 10 procent paliwa.

Godne uwagi jest również nasze zaangażowanie w szeroko pojęte bezpieczeństwo maszyn. Wyzwaniem dla nas jest nie tylko wypełnienie norm, ale także tworzenie nowych koncepcji stref bezpieczeństwa w jednym ciągu napędu. Aspekty bezpieczeństwa są również istotne w maszynach mobilnych. Wraz z Toyota Material Handling pracownicy Bosch Rexroth opracowali projekt wózka widłowego, którego operacyjne parametry, takie jak przyspieszenie czy hamowanie, uwzględniają transportowane w danym momencie masy.

Z kolei w toczącej się właśnie rewolucji przemysłowej, zwanej koncepcją Przemysłu 4.0, firma Bosch Rexroth odgrywa rolę prekursora technologii o uniwersalnym zastosowaniu. Jesteśmy przekonani, że połączenie produkcji przemysłowej z wirtualnym światem technologii informacyjnych wyznacza przyszłość w wielu procesach produkcyjnych przyszłych dekad. Dlatego intensywnie pracujemy nad tym, aby wszystkie nasze technologie były wkrótce kompatybilne z koncepcją Przemysłu 4.0. Wymagania tej koncepcji to zdecentralizowane inteligentne sterowanie, automatyczne działanie, otwarte standardy komunikacji, szybkie połączenia w sieci i rozpoznawanie interpelacji w czasie rzeczywistym. Komunikacja oparta na otwartych standardach w połączeniu z cyfrowymi technologiami spełniają te wymagania. Bosch Rexroth jest pierwszym producentem systemów sterownia, które połączyły świat automatyki z informatyką.

Aby móc zaprezentować koncepcję Przemysłu 4.0 w praktyce, jak również aby zdobyć cenne doświadczenia dla przyszłego jej rozwoju, firma Bosch Rexroth uruchomiła pilotażową linię montażową zgodną z koncepcją Przemysłu 4.0 we własnej fabryce w Homburgu. Linia wykorzystuje system zdalnej identyfikacji radiowej. Inteligentne tagi RFID rozpoznają wariant produktu i przekazują linii informację o potrzebnych materiałach i procesach. Na każdej stacji roboczej tagi są odczytywane, a informacje dla pracownika wyświetlają się na ekranie. W ten sposób można skrócić cykl produkcji i zapewnić jak najbardziej efektywne gospodarowanie zasobami. Dzięki zastosowaniu koncepcji 4.0 firma Bosch Rexroth osiągnęła 10-proc. wzrost wydajności oraz 30-proc. redukcję zapasów.

Jednym z najnowszych rozwiązań zgodnych z koncepcją Przemysłu 4.0 oferowanych przez firmę Bosch Rexroth jest modułowy agregat hydrauliczny ABPAC. Urządzenie to rejestruje wszystkie stany robocze, analizuje je i w razie zużycia przekazuje konkretne zalecenia. Rewolucyjne jest to, że za pośrednictwem otwartych interfejsów technicy serwisowi mogą niezależnie od miejsca i czasu odczytywać informacje o stanie agregatu bezpośrednio na smartfonie, tablecie czy też PC.

Uhonorowana licznymi nagrodami technologia Open Core Engineering stanowi bazę dla koncepcji 4.0 umożliwiając producentom maszyn korzystanie ze standardowych urządzeń sterujących oraz samodzielne opracowywanie innowacyjnych funkcji przez bezpośredni dostęp do rdzenia sterownika.

Oferowany przez firmę Bosch Rexroth interfejs umożliwia producentom maszyn niezależne programowanie systemów sterowania w wielu różnych językach programowania wysokiego poziomu. 

Jednocześnie mogą oni uruchamiać innowacyjne funkcje jako programy użytkownika na urządzeniach zewnętrznych, takich jak smartfony i komputery PC. Nowe funkcje  działające na przykład jako aplikacje macierzyste zainstalowane na urządzeniach inteligentnych  nie tylko odczytują dane, ale także zapisują je w sterowniku. Dzięki temu producenci OEM po raz pierwszy mogą w łatwy sposób i bez pomocy ze strony producenta sterownika wyróżnić się na tle konkurencji za pośrednictwem indywidualnych funkcji programowych, lepiej chronić swoją wiedzę specjalistyczną i w ekonomiczny sposób spełniać wymagania klientów, którym zależy na rozwiązaniach dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb.

Następnym przełomowym rozwiązaniem godnym uwagi jest system Sytronix umożliwiający napęd pomp hydraulicznych o stałej jak i zmiennej objętości roboczej, silnikami elektrycznymi o regulowanych obrotach.

Zastosowanie takich napędów umożliwia zmniejszenie zapotrzebowania na energię oraz znaczne zredukowanie poziomu hałasu wytwarzanego przez maszynę. Główne oszczędności osiągnięte są przez odpowiednie zaprogramowanie cyklu pracy pompy w czasie wolnych ruchów lub biegu jałowego maszyny. W zależności od aplikacji i zapotrzebowania Bosch Rexroth oferuje trzy rozwiązania napędów. 

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
ul. Jutrzenki 102/104, Warszawa
tel.  +48 22 738 18 00
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl