EPLAN Preplanning, czyli planowanie wstępne w EPLAN - PROJEKTOWANIE - EPLAN - OPROGRAMOWANIE PROJEKTOWE - EPLAN PLATFORM - UPSTEAM - PLANOWANIE WSTĘPNE
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności EPLAN Preplanning, czyli planowanie wstępne w EPLAN
drukuj stronę
poleć znajomemu

EPLAN Preplanning, czyli planowanie wstępne w EPLAN

EPLAN Preplanning, czyli planowanie wstępne w EPLAN
fot. EPLAN Preplanning

EPLAN Preplanning skupia się na inżynierii podstawowej, czyli tzw. fazie "upstream" przed klasycznym procesem inżynieryjnym. Dane projektu wstępnego mogą być przeniesione do Platformy EPLAN na wczesnym etapie procesu pozwalając na płynne przechodzenie między poszczególnymi fazami projektowania. Następnie mogą być tam rozszerzane, zarządzane i przetwarzane.

Planowanie wstępne w EPLAN pozwala użytkownikom definiować strukturę automatyki maszyny lub instalacji począwszy od najwcześniejszych faz projektu: na przykład zaimportować wstępną listę napędów z inżynierii mechanicznej, zawierającą jedynie podstawowe informacje o ich planowanym zastosowaniu w systemie transportowym. Korzystając z planowania wstępnego, użytkownicy mogą zdefiniować centralną strukturę automatyki maszyny/instalacji i rozmieścić w niej napędy. Podczas inżynierii podstawowej, inżynierowie branży technologicznej przekazują informacje dotyczące sensorów i elementów wykonawczych do fazy inżynierii szczegółowej, gdzie można na ich bazie tworzyć lub generować schematy.

Gromadzenie, ocena i zarządzanie danymi specyfikacji

Typowe procedury procesów automatyzacji są również wspierane, np. w obrocie instrumentów pomiarowych i urządzeń wykonawczych. Jak dotąd, najczęściej wykorzystywane do projektowania narzędzia nie zostały wystarczająco zintegrowane z procesem inżynieryjnym. Jednym z przykładów może tu być Excel. Planowanie wstępne w EPLAN pozwala zbierać, rejestrować i zarządzać wytycznymi i wymogami wstępnymi w oparciu o szablony, prowadząc do uzyskania szczegółowych danych specyfikacyjnych finalnych rozwiązań. Dodatkową zaletą jest to, że przy osadzaniu urządzeń w planowanej wstępnie strukturze dziedziczą one informacje z nadrzędnych maszyn i instalacji. Jeśli np. w zakładzie obróbki metali temperatura otoczenia musi być regulowana w określonym obszarze reprezentowanym w strukturze aktualizacja warunków środowiskowych jest automatycznie przypisywana do wszystkich specyfikacji urządzeń znajdujących się wewnątrz tego obszaru. Zmiany oznaczeń w obszarach maszyn i instalacji są również automatycznie dziedziczone przez komponenty z warstw niższych. Ponieważ dane projektowe zostały zebrane w sposób zintegrowany, ważne i szczegółowe oszacowania - takie jak niezbędne specyfikacje dla producentów sprzętu - mogą być wygenerowane pojedynczym kliknięciem. Bazując na takiej dokumentacji, w dalszym procesie inżynieryjnym może być wybrana odpowiednia technologia, która zostanie zapisana w projekcie jako zdefiniowany komponent wraz z uzupełniającymi danymi sprzętowymi.

EPLAN Preplanning

Jednolita nomenklatura upraszcza szablony

Ze względu na rozbudowane możliwości konfiguracyjne, planowanie wstępne w EPLAN pozwala użytkownikom dostosować środowisko pracy do własnych potrzeb. Tak zwane definicje segmentu pełnią funkcję identyfikatorów dla indywidualnych poziomów strukturalnych. Niezależnie od tego czy poziomy strukturalne dotyczą linii produkcyjnych, sekcji systemu transportowego czy obszarów technologicznych, odpowiednia nomenklatura jest systematycznie zapisywana w szablonach ułatwiając operowanie tymi obiektami strukturalnymi. Ta sama zasada dotyczy planowania obiektów - aż do ich właściwości. Podczas importu listy silników z inżynierii mechanicznej, następuje mapowanie 1:1 dostarczonych właściwości i informacji na typy urządzeń. W dziedzinie technologicznej planowanie wstępne w EPLAN pozwala tworzyć rożne rodzaje punktów pomiarowych, które mogą być z łatwością dodawane metodą drag&drop do struktur maszyn i instalacji. Użytkownik decyduje czy konkretna właściwość powinna być wprowadzona jako wartość referencyjna czy właściwy punkt pomiarowy. Właściwości referencyjne mogą być szybko zmienione w całym projekcie za pomocą scentralizowanego zarządzania szablonami. Taka metoda pracy stanowi zaletę zwłaszcza we wstępnych fazach projektu, gdy fundamentalne właściwości pomiaru mogą się różnić ze względu na zmieniające się potrzeby klientów. Pozwala to na określenie liczby urządzeń pracujących w terenie wraz z niezbędnymi komponentami automatyki oraz na wstępne oszacowanie kosztów.

Autoryzowanym dystrybutorem oprogramowania EPLAN w Polsce jest firma AB-MICRO.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
AB-MICRO Sp. z o.o.
ul. Kulczyńskiego 14, Warszawa
tel.  32 721 60 00
fax.  32 721 60 01
www.abmicro.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl