Rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne centra danych - CHŁODZENIE - EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA - DATA CENTER - CENTRUM DANYCH
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne centra danych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne centra danych

Rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne centra danych
fot. Danfoss

Agencje rządowe, banki i duże korporacje pragnące pomieścić rosnące ilości swoich cennych informacji inwestują w ekologiczne centra danych. Oczekuje się, że tempo wzrostu tego rynku będzie utrzymywać się na poziomie powyżej 27 proc. rocznie.

Efektywność kosztowa z punktu widzenia właścicieli centrów danych jest szczególnie istotna, ponieważ oznacza ograniczenie kosztów i emisji dwutlenku węgla przez branżę, która już dziś zużywa 2 proc. wyprodukowanej na świecie energii. W centrach danych znajdują się serwery, urządzenia do przechowywania danych, kable, połączenia z Internetem, a także olbrzymie ilości sprzętu służącego do zasilania w energię elektryczną i chłodzenia. Koszty elektryczności sięgają 20-60 proc. wydatków operacyjnych ponoszonych w trakcie cyklu życia centrum danych, przy czym znaczącą część kosztów pochłania zapewnienie bezpieczeństwa danych i przechowywanie ich w odpowiednich warunkach. 

Odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na centra danych są rozwiązania w zakresie chłodzenia, wykorzystujące energooszczędne technologie, które mogą znacząco obniżyć zużycie energii, zapewniając bezpieczeństwo urządzeń elektronicznych. Na przykład urządzenia chłodzące ze sprężarkami Danfoss o zmiennej prędkości, umożliwiają ograniczenie zużycia energii średnio o około 30 proc. rocznie. 

Jednym z użytkowników technologii Danfoss w Stanach Zjednoczonych jest firma Inertech zajmująca się infrastrukturą informatyczną. Inertech dostarcza innowacyjne rozwiązania energetyczne dla centrów danych wykorzystujące cykl swobodnego chłodzenia oraz umożliwiające ograniczenie zużycia energii na te cele nawet o 90%, a także zużycia wody aż o 80 proc., w zależności od lokalnych uwarunkowań. Cykl ten jest wspomagany zarówno przez sprężarki o zmiennej prędkości jak i napędy firmy Danfoss, które zapewniają stale odpowiednią temperaturę i oszczędność energii. Dzięki rozwiązaniu oferowanemu przez Inertech, klient wydający 20 mln dolarów rocznie może obniżyć koszty energii do 2 mln USD. 

Efektywność energetyczna w centrach danych może ulec dalszej poprawie również w kwestii ogrzewania. Olbrzymia ilość nadmiarowego ciepła, jakie jest w nich generowane, może w rzeczywistości zostać odprowadzona do istniejących lokalnych sieci ciepłowniczych - co z resztą planuje uczynić Apple w swoim nowym centrum danych w Viborg w Danii. 

Na całym świecie istnieje ogromny potencjał związany z wykorzystaniem nadmiaru ciepła wytwarzanego przez przemysł do ogrzewania domów, a gotowe energooszczędne technologie mogą pomóc wykorzystać ten potencjał i przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej. 

Dane na temat rynku ekologicznych centrów danych pochodzą z raportu Światowy rynek ekologicznych centrów danych – rozwój, trendy i prognozy (2014-2019) przygotowanym przez Mordor Intelligence w grudniu 2014 r.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Danfoss Poland Sp. z o.o.
ul. Chrzanowska 5, Grodzisk Mazowiecki
tel.  022 7550700
fax.  022 7550701
www.danfoss.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl