Inwestycja firmy GE warta 54 mln USD ma na celu poprawę obsługi klientów w skali globalnej. Otwarcie fabryki przewidywane jest na koniec 2015 r. W oficjalnej inauguracji wzięli udział przedstawiciele kadry kierowniczej GE, Panattoni, CBRE oraz prezydent Bielska-Białej.
Nowy zakład umożliwi GE sprawniejsze wytwarzanie produktów dzięki połączeniu prac inżynieryjno-rozwojowych, badawczych i produkcyjnych w scentralizowanym, zaawansowanym technologicznie środowisku. Dzięki nowemu regionalnemu Centrum Współpracy z Klientem przedstawiciele firm korzystających z produktów i usług GE Industrial Solutions będą mogli brać czynny udział m.in. w tworzeniu najnowszych wyrobów wykorzystywanych do dystrybucji energii elektrycznej oraz przekazywać inżynierom GE informację zwrotną w procesie rozwoju produktów.
– Inwestycja GE o wartości 54 mln USD w nowy zakład w Bielsku-Białej zapewni obsługę naszych klientów w skali globalnej oraz umożliwi nam szybszy rozwój produktów poprzez integrację zaawansowanych technologii wytwarzania typu lean management – powiedział Mark Begor, prezes i dyrektor generalny GE Energy Management.
Dla pracowników obecnego zakładu w Bielsko-Białej nowa fabryka oznaczać będzie pracę w nowoczesnej aranżacji wnętrz opartej na otwartej przestrzeni. Będzie to czynnik wspierający wspólne działanie oraz pracę zespołową w zakresie rozwoju nowych rozwiązań. Dodatkowo pracownicy otrzymają nowe możliwości szkoleniowe, zwiększające ich umiejętności techniczne.
Za projekt i realizację Inteligentnej Fabryki oraz Centrum Współpracy z Klientem odpowiedzialna jest firma Panattoni Europe, wiodący deweloper powierzchni przemysłowych w Europie Centralnej i Wschodniej. CBRE, czołowa spółka inwestycyjna na rynku nieruchomości komercyjnych, reprezentowała firmę GE w procesie negocjacyjnym, świadcząc usługi doradcze w zakresie projektu architektonicznego i budowy oraz nadzoru nad przedsięwzięciem i zarządzania projektem.
W nowym zakładzie GE Industrial Solutions pracować będzie 800 osób, które dziś pracują w istniejących obiektach w Bielsku-Białej. Docelowo będzie w nim zatrudnionych 1,2 tys. pracowników, ale jak podkreśla prezes GE, zwiększanie zatrudnienia będzie następowało stopniowo.
– Dzięki wyjątkowej jakości, właściwemu zarządzaniu cyklem życia produktu oraz skróceniu czasu realizacji procesów nowy zakład umożliwi GE dostarczanie naszym klientom rozwiązań prościej, szybciej i w sposób bardziej wydajny – powiedział Stuart Thompson, dyrektor generalny działu Power Equipment, GE Industrial Solutions.
Zakład będzie czerpać maksymalne korzyści z cyfrowych technologii produkcji, metod wytwarzania typu lean manufacturing, szybkiego opracowywania prototypów, nowoczesnego materiałoznawstwa, wydajnego łańcucha dostaw i otwartych innowacji.
– Odczuwam ogromną satysfakcję, ponieważ nowa fabryka będzie pierwszym tego typu inteligentnym obiektem w Polsce, wykorzystującym zaawansowane technologicznie procesy i możliwości produkcyjne. Cieszy mnie także fakt, że jedno z centrów doskonalenia produktów GE znajduje się właśnie w Bielsku-Białej i że firma GE dalej u nas inwestuje – powiedział Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej.
Nowoczesny zakład w Bielsku-Białej będzie obejmował:
– Jesteśmy dumni, że możemy reprezentować GE w ramach jednej z największych umów dzierżawy zakładu przemysłowego w regionie. Dzisiejsza uroczystość wmurowania kamienia węgielnego kończy długi proces przygotowań i negocjacji – powiedziała Beata Hryniewska, szefowa BTS i Rozwoju Biznesu w Zespole ds. Przemysłu i Logistyki CBRE.
Zakład GE w Bielsku-Białej obsługuje klientów globalnych od ponad 14 lat. Jest również ośrodkiem doskonalenia opracowywanych przez GE urządzeń niskiego napięcia IEC. Zakład został uznany za jedną z najlepiej funkcjonujących fabryk GE w latach 2004, 2009, 2011 oraz 2013. Placówka produkuje m.in. urządzenia do dystrybucji energii elektrycznej, rozdzielnice niskiego i średniego napięcia, szafy sterownicze, panele i obudowy metalowe, a także wyłączniki prądu zmiennego (AC) i stałego (DC). Ma w portfolio produkty do zastosowań komercyjnych, przemysłowych, w odnawialnych źródłach energii oraz sektorze wrażliwym na bezprzerwowe dostawy energii, tj. np. do zasilania gminnej i miejskiej infrastruktury technicznej, w sektorze wydobywczym, turbinach wiatrowych, centrach danych i szpitalach. Aktualnie firma zatrudnia ponad 800 osób. Po zakończeniu bieżącego projektu nowy zakład będzie jednym z największych w regionie, w którym zatrudnienie będzie mogło znaleźć łącznie nawet do 1200 osób.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |